
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/3827/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Пліша М.А.,
за участю секретаря судового засідання: Коваль Т.О.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року, головуючий суддя - Остап»юк С.В., ухвалене у м. Івано-Франківську, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про зобов»язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В січні 2018 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Генеральної прокуратури України, в якому просив зобов»язати першого заступника Генеральної прокуратури України прийняти на особистий прийом для розгляду скарги.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що він отримав неналежні відповіді на скарги та їх перевірку органами прокуратури. З цих підстав просив скасувати відповіді на скарги органів прокуратури за №19р16 від 24.06.2016 року, №19-665 від 15.09.2017 року, №15-2008-17 від 04.10.2017 року, №15-2005-17 від 31.10.2017 року, №15-2008-17 від 02.11.2017 року, №17-2008-17 від 19.12.2017 року та зобов»язати першого заступника Генеральної прокуратури України прийняти на особистий прийом позивача для розгляду скарги.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, не надано належної правової оцінки наявним доказам, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Свою апеляційну скаргу мотивує тим, що рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам Закону України «Про прокуратуру» та Конституції України.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку про те, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, за результатами розгляду звернення позивача від 26.10.2017 року щодо його особистого прийому керівництвом Генеральної прокуратури України 03.11.2017 року Генеральною прокуратурою України направлено позивачу листа за №1-165312-17 із повідомленням про розгляд заяви позивача щодо особистого прийому керівництвом Генеральної прокуратури України, в якому роз»яснено позивачу порядок прийому громадян у Генеральній прокуратурі України та повідомлено, що для організації особистого прийому необхідно надіслати звернення в якому чітко обґрунтувати мотиви незгоди в відповіддю прокурора області або керівника самостійного структурного підрозділу Генеральної прокуратури України, з долученням до заяви копії цього рішення.
Не погоджуючись з такою відповіддю позивач звернувся з даним позовом до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не наведено, а судом не встановлено, порушення прав позивача у правовідносинах з приводу прийняття першим заступником Генеральної прокуратури України позивача на особистий прийом для розгляду скарги.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Закон України «Про звернення громадян» (далі - Закон) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об»єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів.
Він забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Як встановлено статтею 1 Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об»єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов»язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно із статтею 22 Закону керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об»єднань громадян зобов»язані проводити особистий прийом громадян.
Прийом проводиться регулярно у встановлені дні та години, у зручний для громадян час, за місцем їх роботи і проживання. Графіки прийому доводяться до відома громадян.
Порядок прийому громадян в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, об»єднаннях громадян визначається їх керівниками.
Наказом Генеральної прокуратури України за №9гн від 27.12.2014 року "Про організацію особистого прийому та розгляду звернень в органах прокуратури України" затверджено та введено в дію Інструкцію про порядок розгляду звернень та особистого прийому в органах прокуратури України (далі - Інструкція).
Цією Інструкцією регламентується порядок розгляду в органах прокуратури України звернень, у тому числі депутатів усіх рівнів, а також організація особистого прийому громадян.
У відповідності п. 8.1 Інструкції у Генеральній прокуратурі України особистий прийом громадян забезпечується управлінням організації прийому громадян та розгляду звернень у день їх звернення. За наявності підстав організовується прийом громадян працівниками структурних підрозділів та керівництвом Генеральної прокуратури України
Пунктом 8.2 Інструкції встановлено, що особистий прийом керівництвом Генеральної прокуратури України здійснюється згідно із затвердженим Генеральним прокурором України графіком та встановленим порядком.
Пунктом 8.4 Інструкції передбачено, що перший заступник та заступники Генерального прокурора України приймають громадян, якщо вони звернулися на особистий прийом з питань незгоди з рішеннями про відмову у задоволенні скарги прокурорами обласного рівня, керівниками самостійних структурних підрозділів Генеральної прокуратури України.
Звернення, отримане на особистому прийомі заступником Генерального прокурора України, передається тому заступнику Генерального прокурора України, до компетенції якого, згідно з розподілом обов»язків, належить вирішення порушених у зверненні питань. Про прийняте рішення інформується заступник Генерального прокурора України, який проводив особистий прийом громадян.
Попередній запис заявників на прийом до заступників Генерального прокурора України Інструкцією не передбачено. Такий прийом здійснюється у день звернення особи до приймальні громадян відповідно до графіку прийому.
Згідно із пунктом 5.9 Інструкції за результатами розгляду звернення може бути прийнято одне з таких рішень: задоволено - вжито заходів до повного або часткового поновлення прав і законних інтересів заявника. Не може вважатися задоволеним звернення, рішення за яким прийнято не за вимогами громадянина, а за результатами виявлених недоліків або порушень закону; відмовлено у задоволенні (відхилено) - вимоги заявника, викладені у зверненні, визнані необґрунтованими; роз»яснено - надано роз»яснення щодо компетенції органів прокуратури та з питань правового характеру.
За результатами розгляду звернення позивача, листом від 03.11.2017 року Генеральною прокуратурою України позивачу роз»яснено порядок прийому громадян у Генеральній прокуратурі України та повідомлено, що для організації особистого прийому необхідно надіслати звернення в якому чітко обґрунтувати мотиви незгоди в відповіддю прокурора області або керівника самостійного структурного підрозділу Генеральної прокуратури України, з долученням до заяви копії цього рішення.
Крім цього, згідно із ч. 2 ст. 6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
Так, у п. 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов»язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов»язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов»язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов»язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для організації особистого прийому ОСОБА_1 першим заступником Генерального прокурора України за скаргою від 26.10.2017 року, через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а відтак задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року у справі №809/159/18 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим судді О. М. Довгополов М. А. Пліш
Повний текст постанови складено 27.09.2018 року.