
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2018 року справа № 2340/3222/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Руденко А.В.,
за участю:
секретаря – Сачинської В.С.,
позивача – ОСОБА_1,
представника позивача – ОСОБА_2 (за довіреністю),
представника відповідача – ОСОБА_3 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Черкаської міської ради, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення №2-3053 від 22.08.2018 “Про відмову в передачі земельної ділянки у власність по вул. Грибній громадянці ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)”.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 07.02.2017 у справі №712/6162/16-а (провадження №2а/712/9/17) скасовано рішення Черкаської міської ради №2-393 від 17.03.2016 про відмову у передачі позивачу земельної ділянки у власність та зобов’язано міську раду виконати вимоги частини 9 статті 118 Земельного кодексу України. Проте відповідачем всупереч вказаній постанові прийнято рішення №2-3053 від 22.08.2018, яким позивачу відмовлено у передачі земельної ділянки у власність. Вважає вказане рішення незаконним, та таким, що порушує її права.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, позов просили задовольнити.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав. Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши вступне слово позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.
28.04.2015 ОСОБА_1 (позивач у справі) подала до Черкаської міської ради заяву про наміри виготовлення проекту землеустрою щодо відведення та отримання у приватну власність земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: м. Черкаси, вул. Грибна»; до заяви були додані всі документи, передбачені ст. 118 Земельного кодексу України.
15.06.2015 за вхідним №3332-2 позивач письмово повідомила відповідача про використання права на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу та надано договір на виконання робіт із землеустрою.
Відповідно до висновку Управління планування та архітектури Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради від 28.07.2015 за вихідним №4569-з розглянуто проект землеустрою та погоджено його з можливістю відведення вказаної земельної ділянки у власність.
Відповідно до висновку Управління Держземагентства у Черкаському районі від 12.08.2015 року за вихідним №31-28-0.5-3340/2-15 розглянуто проект землеустрою та погоджено його з можливістю відведення вказаної земельної ділянки у власність.
Також проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки включає всі документи та матеріали передбачені ч. 3 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» в тому числі відповідно до акту встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), межових знаків та погодження меж землекористування від 27.07.2015 року межі землекористування згідно з кресленнями погоджено Управлінням земельних ресурсів та землеустрою Черкаської міської ради.
На підставі вказаного проекту землеустрою, відповідно до ст. 791 Земельного кодексу України, п.111 «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 сформовано вище вказану земельну ділянку, якій присвоєно кадастровий №7110136700:02:020:0671.
Вказані обставини встановлені постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 13.10.2015 року у справі №712/10782/15-а, (вступила в законну силу 26.10.2015), якою Черкаську міську раду було зобов’язано винести на розгляд наступної чергової сесії ради питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивача площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: м. Черкаси, вул. Грибна, кадастровий №7110136700:02:020:0671.
19.11.2015 Черкаською міською радою було прийнято рішення №2-1803 про відмову позивачу у наданні вказаної земельної ділянки у власність.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 28.02.2015 у справі №712/13502/15-а було визнано протиправним та скасовано рішення Черкаської міської ради від 19.11.2015 №2-1803 та зобов’язано Черкаську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та надати земельну ділянку у власність відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.
На виконання постанови постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 28.02.2015 у справі №712/13502/15-а Черкаською міською радою прийнято рішення від 17.03.2016 №2-393, яким позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність спірної земельної ділянки.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 07.02.2017 у справі №712/6162/16а було визнано протиправним та скасовано рішення Черкаської міської ради від 17.03.2016 №2-393 та зобов’язано Черкаську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.
15.02.2017 позивач звернулась до Черкаської міської ради через Центр надання адміністративних послуг департаменту управління справами із заявою (вх. №9534-з) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: м. Черкаси, вул. Грибна та надання вказаної земельної ділянки у власність.
Рішенням сесії Черкаської міської ради №2-3053 від 22.02.2018 відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Грибній та у передачі позивачу земельної ділянки по вул. Грибній площею 0,1000 га (кадастровий номер 7110136700:02:020:0671) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Не погоджуючись з відмовою у затвердженні проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Земельним кодексом України.
Відповідно до п. «г» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України передбачає, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.
Згідно з ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність є лише відсутність погодження проекту землеустрою в порядку, передбаченому статтею 1861 Земельного кодексу України.
В свою чергу частинами першою та другою статті 1861 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Як встановлено судом, проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки погоджено Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради від 28.07.2015 за вихідним №4569-з та Управлінням Держземагентства у Черкаському районі від 12.08.2015 року за вихідним №31-28-0.5-3340/2-15.
Згідно статті 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» підлягає проект відведення земельної ділянки обов’язковій державній земельній експертизі не підлягає.
Зі змісту рішення сесії Черкаської міської ради №2-3053 від 22.08.2018 вбачається, що відповідач керувався статтями 12, 19,20,40,80,81,87,91,118,120,121,122,125,126, 186 Земельного кодексу України, пунктом 3,7 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 №5245-V1, ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ст. 4-1, 16 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Разом з цим, лише стаття 118 Земельного кодексу України врегульовує спірні правовідносини, інші правові норми не передбачають підстави відмови у затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки.
Відтак, за вказаних обставин рішення сесії Черкаської міської ради №2-3053 від 22.08.2018 про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та надання її у власність позивача є протиправним та підлягає скасуванню.
За приписами п. 2 ч. 2ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень. Частиною третьою вказаної статті передбачено, що у разі скасування нормативно-правового чи індивідуального акта суд може зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.
Якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у суб’єкта владних повноважень не існує, то суд має право зобов’язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав і свобод позивача. Застосування судами зазначеного способу захисту порушеного права не вважається втручанням у дискреційні повноваження.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.03.2018 у справі №823/795/17.
Звертаючись з позовом до суду, позивач заявив позовну вимогу про визнання протиправним та скасування рішення сесії Черкаської міської ради №2-3053 від 22.08.2018.
Згідно частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту частини 9 статті 118 Земельного кодексу України вбачається, що при прийнятті рішення про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та надання її у власність суб’єкт владних повноважень має лише два варіанти поведінки: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати її у власність чи користування, чи відмовити заявнику.
Суд зазначає, що позивач з метою відновлення порушеного права тричі зверталась до Соснівського районного суду м. Черкаси, постановами якого рішення сесій Черкаської міської ради були скасовані, однак порушене право позивача не було відновлено.
Беручи до уваги, що задоволення позовної заяви у спосіб, визначений позивачем, не забезпечить ефективний захист порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та для ефективного захисту прав позивача застосувати належний захист порушеного права, а саме: зобов’язати Черкаську міську раду винести на розгляд наступної чергової сесії міської ради питання про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки по вул. Грибній та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і передачу земельної ділянки по вул. Грибній площею 0,1000 га (кадастровий номер 7110136700:02:020:0671) безоплатно у власність позивача для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Відтак, витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542) від 22.02.2018 №2-3053 про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Грибній та відмову у передачі ОСОБА_1 (вул. Покровська, 42, с. Руська Поляна, Черкаський район, Черкаська область, 19602, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) земельної ділянки по вул. Грибній площею 0,1000 га (кадастровий номер 7110136700:02:020:0671) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Зобов’язати Черкаську міську раду (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542) винести на розгляд наступної чергової сесії міської ради питання про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки по вул. Грибній та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Грибній Щевченко Любов Степанівні (вул. Покровська, 42, с. Руська Поляна, Черкаський район, Черкаська область, 19602, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Зобов?язати Черкаську міську раду (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542) винести на розгляд наступної чергової сесії міської ради питання щодо передачі у власність земельної ділянки по вул. Грибній площею 0,1000 га (кадастровий номер 7110136700:02:020:0671) та прийняти рішення про передачу ОСОБА_1 (вул. Покровська, 42, с. Руська Поляна, Черкаський район, Черкаська область, 19602, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) земельної ділянки по вул. Грибній площею 0,1000 га (кадастровий номер 7110136700:02:020:0671) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Стягнути за рахунок місцевого бюджету Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542) на користь ОСОБА_1 (вул. Покровська, 42, с. Руська Поляна, Черкаський район, Черкаська область, 19602, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 18 вересня 2018 року.
Суддя А.В. Руденко