Рішення № 76726798, 18.09.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
699/624/18
Номер документу
76726798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року справа № 699/624/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Мельникової О.М.,

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши по суті в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом виробничого підрозділу «Знам’янське територіальне управління» філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Корсунь-Шевченківської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

19.06.2018 до суду звернувся виробничий підрозділ «Знам’янське територіальне управління» філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (вул. Осадчого, 18, м. Знам’янка, Кіровоградська область, 27405, далі – позивач) з адміністративним позовом до Корсунь-Шевченківської міської ради (вул. Шевченка, 42, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська область, 19402, далі – відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017» та від 29.03.2018 №40-1 «Про повторний розгляд рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017» у зв’язку із зупиненням дії даного рішення міським головою».

Позов мотивовано тим, що відповідач протиправно скасував рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017, яким було затверджено тариф на послуги централізованого водопостачання технічної води по ст. Корсунь в сумі 12 грн. 20 коп. за м3, оскільки собівартість витрат позивача, що пов’язані з централізованого водопостачання технічної води по ст. Корсунь становить саме 12 грн. 20 коп. за м3 (10 грн. 17 коп. за м3 та з урахуванням вартості податку на додану вартість в розмірі 20% у сумі 2 грн. 03 коп.), тому вказана вартість централізованого водопостачання технічної води, на думку позивача є економічно обґрунтованою та не може становити 6 грн. 49 коп. за м3. Крім того, позивач зазначив, що відповідач приймаючи оскаржувані рішення в порушення вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не обґрунтував підстави такого скасування, не зазначив в чому саме полягає невідповідність попереднього рішення від 05.12.2017 №176/2017.

Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених вище.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, проти його задоволення заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов та зазначив, що на підставі численних звернень мешканців пристанційного селища щодо завищення вартості на послуги централізованого водопостачання технічної води (неочищеної) у порівнянні від вартості на послуги централізованого водопостачання питної води та через зупинення рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017 у зв’язку із невідповідністю якості води, яка подається мешканцям пристанційного селища встановленому вищевказаним рішенням тарифу розмірі 12 грн. 20 коп. за м3, відповідачем було правомірно винесено оскаржувані рішення щодо скасування попереднього рішення від 05.12.2017 №176/2017 «Про встановлення тарифу на послуги водопостачання технічної води по ст. Корсунь». Також представник відповідача зазначив, що попереднє рішення від 05.12.2017 №176/2017 «Про встановлення тарифу на послуги водопостачання технічної води по ст. Корсунь» не є регуляторним актом, оскільки дія Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не поширюється на встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги. Крім того, представник відповідача наголосив, що позивач має право звернутись до Корсунь-Шевченківської міської ради щодо відшкодування з місцевого бюджету різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг із водопостачання технічної води по ст. Корсунь.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Рішенням Корсунь-Шевченківської міської ради від 26.12.2014 №162 «Про встановлення тарифів на послуги водопостачання технічної води по ст. Корсунь» встановлено тариф на послуги централізованого водопостачання питної води по ст. Корсунь в сумі 6 грн. 49 коп. за м3.

У подальшому, на підставі клопотання виробничого підрозділу «Знам’янське територіальне управління» філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» відповідачем прийнято рішення від 05.12.2017 №176/2017 «Про встановлення тарифу на послуги водопостачання технічної води по ст. Корсунь», яким встановлення тарифів на послуги водопостачання технічної води по ст. Корсунь» встановлено тариф на послуги централізованого водопостачання питної води по ст. Корсунь в сумі 12 грн. 20 коп. за м3.

На підставі звернення жителів пристанційного селища, що використовують технічну воду Корсунь-Шевченківська міська рада рішенням від 06.03.2018 №39-3 скасувала вищевказане рішення від 05.12.2017 №176/2017 «Про встановлення тарифу на послуги водопостачання технічної води по ст. Корсунь».

Крім того, Корсунь-Шевченківська міська рада рішенням від 29.03.2018 №40-1 за наслідками розгляду розпорядження Корсунь-Шевченківського міського голови від 12.03.2018 №22/03-06 «Про зупинення дії рішення від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017» вирішила: відхилити зауваження Корсунь-Шевченківського міського голови ОСОБА_3, викладені у розпорядженні від 12.03.2018 №22/03-06 «Про зупинення дії рішення від 06.03.2018 №39-3»; підтвердила рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», він визначає механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Вказаний Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб’єктів під час розрахунку таких тарифів.

Відповідно до пункту 1.1 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Україна від 30.07.2012, №390, цей порядок визначає механізм доведення суб'єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги (далі - суб'єкти господарювання), до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні органами місцевого самоврядування (далі - орган уповноважений встановлювати тарифи) тарифів на житлово-комунальні послуги.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Корсунь-Шевченківська міська рада наділена повноваженнями щодо встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на послуги водопостачання технічної води.

Разом з цим, судом встановлено, що на підставі звернення жителів пристанційного селища, що використовують технічну воду Корсунь-Шевченківська міська рада рішенням від 06.03.2018 №39-3 скасувала вищевказане рішення від 05.12.2017 №176/2017 «Про встановлення тарифу на послуги водопостачання технічної води по ст. Корсунь».

Однак, розпорядженням Корсунь-Шевченківського міського голови ОСОБА_3 від 12.03.2018 №22/03-06 зупинено дію вказаного рішення від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017».

Відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Корсунь-Шевченківська міська рада рішенням від 29.03.2018 №40-1 за наслідками розгляду розпорядження Корсунь-Шевченківського міського голови від 12.03.2018 №22/03-06 «Про зупинення дії рішення від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017» вирішила: відхилити зауваження Корсунь-Шевченківського міського голови ОСОБА_3, викладені у розпорядженні від 12.03.2018 №22/03-06 «Про зупинення дії рішення від 06.03.2018 №39-3»; підтвердила рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017».

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Корсунь-Шевченківська міська рада у відповідності до вимог законодавства України та на підставі звернення жителів пристанційного селища, що використовують технічну воду, яку постачає виробничий підрозділ «Знам’янське територіальне управління» філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» прийняла оскаржувані рішення від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017» та від 29.03.2018 №40-1 «Про повторний розгляд рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 06.03.2018 №39-3 «Про скасування рішення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 05.12.2017 №176/2017» у зв’язку із зупиненням дії даного рішення міським головою».

Посилання позивача на те, що рішення від 05.12.2017 №176/2017 «Про встановлення тарифу на послуги водопостачання технічної води по ст. Корсунь» є регуляторним актом, а тому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» передбачено вичерпний перелік підстав для його скасування – не приймається судом до уваги, оскільки дія Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не поширюється на встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про ціна та ціноутворення» Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов’язані відшкодувати суб’єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Суд звернув увагу, що у матеріалах адміністративної справи містяться копії листів позивача до відповідача щодо відшкодування різниці між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво технічної води для жителів ст. Корсунь.

Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Вирішуючи даний спір, суд, керуючись ч. 2 статті 2 КАСУ, зобов’язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Частиною 1 ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення суду складене у повному обсязі 27.09.2018.