
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
26 вересня 2018 р. справа №820/4268/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Краснопавлівського споживчого товариства про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Краснопавлівського споживчого товариства, в якому просив суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі Краснопавлівського споживчого товариства, за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. М. Грушевського, буд. 5, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язані керівництво Краснопавлівського споживчого товариства негайно припинити використання цієї будівлі з метою проведення будь - якої діяльності, не пов'язаної і усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами позапланової перевірки виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 07.10.2015 №212 у будівлі Краснопавлівського споживчого товариства, за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. М.Грушевського, буд. 5, було встановлено, що будівля експлуатується з порушеннями вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Від представника позивача - ОСОБА_1 через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, в порядку письмового провадження, у зв'язку з повним усуненням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які стали підставою для звернення до адміністративного суду.
Також від представника відповідача - ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому представник відповідача просив справу розглядати без участі представника відповідача, а також зазначив, що заперечує проти позовних вимог. водночас, у вказаному клопотанні просив долучити до матеріалів справи копію акту №2111, на підтвердження того, що відповідачем усунено порушення, які стали підставою для звернення до суду.
На підставі вищевикладеного, відповідно до положень ст.ст. 205, 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Краснопавлівське споживче товариство зареєстровано як юридична особа (а.с.26) (далі - Краснопавлівське СТ) (а.с.25).
Як вбачається з витягу про реєстрацію права на нерухоме майно, не житлова будівля за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. Комінтерну (ОСОБА_3), буд. 5 належить на праві власності Краснопавлівському СТ(а.с.26).
На підставі наказу Лозівського РВ ГУ ДСНС України в Харківській області від 03.04.2018 №87 (а.с.15), повідомлення про проведення планової перевірки від 12.03.2018 №430/430 (а.с.19) та посвідчення на проведення перевірки від 10.04.2018 №48 (а.с.17), фахівцями Лозівського РВ ГУ ДСНС України в Харківській області проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Краснопавлівського СТ за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. М.Грушевського, буд. 5.
Результати проведеної перевірки оформлені актом перевірки додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №38 (а.с.18-24).
Даним актом було відображено низку порушень в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей при експлуатації нежитлового приміщення (магазин «Кооператор») Краснопавлівського СТ за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. М.Грушевського, буд. 5, зокрема:
- на будівельні і оздоблювальні матеріали, що були застосовані під час реконструкції, технічного переоснащення та капітального ремонту приміщень магазину відсутні показники щодо пожежної небезпеки;
- приміщення 2-го поверху магазину не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
- підтримання експлуатаційної придатності систем протипожежного захисту (СПЗ) на 1-му поверсі будівлі не проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
- не проведено технічне обслуговування і перевірку пожежних кран-комплектів на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;
- не проведено технічне обслуговування вогнегасників відповідно до Наказу МВС України № 25 від 15.01.2018 року «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників», зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за №225/31677;
- сходові клітки, внутрішні відкриті сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням;
- на вікнах приміщень 1-го поверху будівлі, де перебувають люди, ґрати не розкриваються, не розсовуються та не знімаються;
- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- електричну проводку (відкрите прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів) в приміщенні електричної щитової на 1-му поверсі будівлі не відділено від горючої основи на відстань не менше 0,01 метра;
- захаращено шляхи евакуації (один з евакуаційних виходів на 1-му поверсі будівлі у продовольчому магазині) обладнанням, різними матеріалами;
- не забезпечено наявність постійно оновлювального запасу відповідних медичних препаратів, сучасних антидотів та інших фармацевтичних препаратів.
Відповідач звернувся до позивача з заявою про проведення позапланової перевірки у зв’язку з тим, що Краснопавлівським СТ усунуті порушення, встановлені в акті перевірки №11.
Фахівцями Лозівського РВ ГУ ДСНС України в Харківській області на підставі наказу від 20.09.2018 №99 та посвідчення на перевірку від 21.09.2018 №254 проведено позапланову перевірку відповідача, за результатами якої складено акт №211.
Вказаною вище перевіркою встановлено відсутність порушень з боку Краснопавлівського СТ вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що стали підставою для звернення з даним позовом до суду.
Таким чином, підстави, що обумовлювали звернення до суду позивача з даним позовом, відпали на час розгляду справи.
Суд зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що захід реагування, про застосування якого позивач просив суд, є актуальним на момент розгляду справи.
При вирішенні зазначеної справи судом враховано, що зазначені порушення в акті перевірки №11 щодо додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, внаслідок наявності яких позивач звернувся до суду, в ході розгляду справи відповідачем усунуто всі порушення, які несуть загрозу життю та здоров’ю людей.
Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” - на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно п.12 ч.1 ст.67, ч.2 ст.68, ч.1, ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України – посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежнобезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки відсутні підстави для застосування судом заходів реагування у вигляді повного зупинення шляхом знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Краснопавлівського споживчого товариства про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 27 вересня 2018 року.
Суддя Л.М. Мар'єнко