
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2018 року м.Житомир справа № 0640/3867/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панкеєвої В.А.,
секретар судового засідання Бондаренко Д.А.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати протокол №2 від 06.02.2017 про позбавлення його статусу учасника бойових дій, прийнятого комісією Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов'язаних з визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби.
В обґрунтування позову зазначає, що 06.02.2017 за результатами засідання комісії з питань розгляду матеріалів, пов'язаних з визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби скасовано його статус учасника бойових дій, та прийнято рішення про вилучення посвідчення учасника бойових дій. Позивач стверджує, що проходив службу у військовій частині 83011 з 12.05.1974 по 01.11.1974 та приймав участь у бойових діях в Об'єднаній Арабській Республіці. Вважає таке рішення відповідача протиправним.
В судових засіданнях представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 03.08.2018.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач 31.08.2016 звернувся до відповідача з заявою про оформлення документів для отримання статусу учасника бойових дій (а.с.46).
Попільнянський районний військовий комісаріат направив анкету-запит начальнику центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації з метою отримання відомостей щодо участі ОСОБА_3 в бойових діях в Єгипті (а.с.20).
Довідкою центрального архіву підтверджено факт перебування позивача у відрядженні разом з військовою частиною з 29.06.1974 по 23.08.1974 (а.с.20 зворот).
За результатами розгляду матеріалів, протоколом засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №4819 від 23.11.2016 встановлено, що поранення (контузія) та захворювання ОСОБА_3 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.18).
На підставі вказаного рішення позивачу видано посвідчення учасника бойових дій серії Є №079443 від 29.12.2016 (а.с.19).
Довідкою до акту огляду МСЕК Серія 12ААА №901354 від 28.12.2016 позивачу встановлено 2 групу інвалідності довічно (а.с.13).
Протоколом №2 від 06.02.2017 з питань розгляду матеріалів, пов'язаних з визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби скасовано пункт 14 розділу 2 протоколу №11 від 20.09.2016 участь в бойових діях на території інших країн та участь в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки вилучено посвідчення учасника бойових дій (а.с.15).
Не погоджуючись з таким рішенням позивач 26.02.2018 звернувся до відповідача з заявою про отримання копії рішення комісії від 06.02.2017, та з проханням роз'яснити причини та підстави такого рішення (а.с.16).
Заявою від 12.04.2018 ОСОБА_3 звернувся до відповідача з проханням скасувати вказане рішення комісії та відновити статус учасника бойових дій (а.с.23).
Листом від 27.04.2018 №3211 Житомирський обласний військовий комісаріат повідомив позивача про відсутність підстав для скасування рішення комісії. (а.с.24).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст.1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-ХІІ), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Нормами пункту 2 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасниками бойових дій визнаються: учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці ОСОБА_4, ОСОБА_5, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.
Абзацом 3 пункту 2 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так постановою КМУ від 08.02.1994 №63 про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено перелік держав і періодів бойових дій на їх території.
Згідно переліку держав і періодів бойових дій на їх території на території Єгипту (Об'єднана Арабська Республіка) зазначені наступні періоди бойових дій: жовтень 1962 року - березень 1963 року ; червень 1967 року; 1968 року; березень 1969 року - липень 1972 року; жовтень 1973 року - березень 1974 року; червень 1974 року - лютий 1975 року.
Приміткою №2 до вказаної норми зазначено, що зарахування вказаних періодів поширюється лише на особовий склад тральщиків Чорноморського і Тихоокеанського флотів, які брали участь у розмінуванні зони Суецької затоки.
Постановою КМУ від 12.05.1994 №302 затверджено положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни (Далі - Постанова №302).
Пунктом 13-1 Постанови №302 визначено, що у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення.
Аналіз вказаних норм законодавства дозволяє зробити висновок, що прийняття рішення про надання або позбавлення статусу учасника бойових дій здійснюється відповідними комісіями на підставі сукупності усіх отриманих документів.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 проходив військову службу, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами.
За результатами звернення позивача у 2016 році, комісією розглянуто отримані документи і присвоєно ОСОБА_3 статус учасника бойових дій.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій у 2016 році прийнято помилково, у зв'язку з чим п.14 розділу 2 протоколу №11 від 20.09.2016 скасовано.
По змісту наявного в матеріалах справи Протоколу №2 засідання комісії Житомирського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов'язаних з визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби не заперечується факт перебування позивача у відрядженні разом з військовою частиною 83011 з 29.06.1974 по 23.08.1974.
З урахуванням вказаного, відповідачем у 2016 році було прийнято рішення встановити позивачу статус учасника бойових дій. Однак, під час прийняття рішення, затвердженого протоколом №4819 від 23.11.2016 комісією не було враховано норми, що визначені постановою КМУ від 08.02.1994 №63.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, які проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів), або військовослужбовці, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії за умови, що такі держави та періоди включені до Переліку №63.
З матеріалів справи встановлено, що позивач перебував у відрядженні на території Єгипту з 29.06.1974 по 23.08.1974, вказаний період міститься в переліку держав і періодів. Однак він поширюється лише на особовий склад тральщиків Чорноморського і Тихоокеанського флотів, які брали участь у розмінуванні зони Суецької затоки. Доказів участі позивачем у вказаних операціях суду не надано.
Згідно військового квитка НК №2975252 ОСОБА_6 проходив військову службу як командир танка.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на наведене, рішення комісії про позбавлення ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій прийняте на підставі та в межах норм чинного законодавства у зв'язку з чим, у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_3 (вул. Королівська, 1-Б, Корнин, Попільнянський район, Житомирська область, 13514, інд. код НОМЕР_1) відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Панкеєва
Повне судове рішення складене 27 вересня 2018 року