
донецький апеляційний господарський суд
пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72
Е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua
Постанова
Іменем України
25.09.2018 справа №908/1218/17
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя судді секретар судового засідання за участю представників: від апелянта від боржника від кредитора ліквідаторОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4 не з’явився не з’явився не з’явився не з’явивсярозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області, м.Запоріжжяна ухвалу господарського суду Запорізької області від12.04.2018 року (повний текст підписано 16.04.2018року)у справі№908/1218/17 (суддя Черкаський В.І.) за заявою Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжяборжник Комунальне підприємство “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради, м. Енергодар Запорізької областікредитори: заявникПублічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго”, м.Запоріжжя Головне управління ДФС у Запорізькій області, м.Запоріжжябанк, здійснюючий розрахунково-касове обслуговування АТ "ОТП Банк", м. Київ ліквідаторОСОБА_5, м. Запоріжжяпробанкрутство В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 у справі №908/1218/17 заяву Головного управління ДФС у Запорізькій області (вх. № 08-08/1275/18 від 23.01.2018) залишено без задоволення.
Клопотання ліквідатора (вх. № 08-08/4877/18 від 13.03.2018) задоволено. Затверджено формування фонду та порядок використання його коштів для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого ліквідатора ОСОБА_5, пов’язаних з виконанням ним повноважень у справі № 908/1218/17 про банкрутство КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради, а саме: виплату грошової винагороди ліквідатора у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень, починаючи з дати призначення, за відсутності майна боржника, що може бути реалізоване, здійснювати за рахунок фонду, створеного кредиторами із щомісячним внеском ПАТ “Запоріжжяобленерго” в розмірі 99, 79 % (дев’яносто дев’ять цілих сімдесят дев’ять сотих відсотки) та щомісячним внеском ГУ ДФС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39396146) у розмірі 0, 21 % (нуль цілих двадцять одна сотих відсотки) від встановленої суми грошової винагороди; відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням ліквідатором повноважень у справі про банкрутство, за відсутності майна боржника, що може бути реалізоване, здійснювати за рахунок кредиторів у розмірі фактичних витрат, відповідно до звіту арбітражного керуючого, пропорційно розміру їх вимог внесених до реєстру вимог кредиторів боржника; оплата кредиторами грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого ліквідатора ОСОБА_5 здійснюється протягом п’яти банківських днів з дати виставлення ним відповідного рахунку.
Ухвала суду в частині залишення без задоволення заяви Головного управління ДФС у Запорізькій області про пред’явлення кредиторських вимог у справі № 908/1218/17 мотивована тим, що на час виникнення заборгованості зі штрафних санкцій (у період з 01.09.2017 року) діяв мораторій на задоволення вимог кредиторів, протягом дії якого, згідно з ч. 3 п. 3 ст. 19 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, зокрема, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Задовольняючи клопотання ліквідатора про затвердження фонду авансування грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого, суд першої інстанції послався на приписи ст.115 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та рішення комітету кредиторів від 05.02.2018 року (протокол засідання комітету кредиторів № 5 від 05.02.2018 року).
Не погодившись з прийнятою ухвалою, Головне управління ДФС у Запорізькій області звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить ухвалу господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 скасувати повністю і ухвалити нове рішення, яким заяву ГУ ДФС у Запорізькій області задовольнити, у задоволенні клопотання ліквідатора - відмовити.
Апелянт не погоджується з ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 у справі №908/1218/17, вважає її такою, що суперечить діючому законодавству. Наголошує, що за наслідками встановлених актом перевірки №000086/08-01-12-09/34697334 від 01.09.2017 року порушень, Головним управлінням ДФС у Запорізькій області складено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № НОМЕР_1 від 25.09.2017 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради на підставі ст.126 Податкового кодексу України у розмірі 8 824, 40 грн. Вказане повідомлення-рішення було направлено підприємству поштою з повідомленням про вручення 25.09.2017 року та повернуто засобами зв’язку з відміткою «відсутня організація». Граничний термін сплати суми грошового зобов’язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні - 08.10.2017 року, проте в установлений термін КП «Доркомунгосп» Енергодарської міської ради грошові зобов’язання не сплачені та обліковуються як податковий борг на загальну суму 8 824,40 грн.
Стосовно застосування штрафних санкцій в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів після 26.07.2017 року скаржник пояснює, що визначити штрафні санкції платнику з 01.12.2015 року контролюючим органом було не можливо у зв’язку з дією мораторію на проведення перевірок платників податків. Перевірку проведено після отримання інформації від державного реєстратора про порушення справи про банкрутство.
Щодо задоволення судом першої інстанції клопотання ліквідатора Головне управління ДФС у Запорізькій області зазначає наступне.
До складу комітету кредиторів у справі про банкрутство КП «Доркомунгосп» Енергодарської міської ради входить ПАТ «Запоріжжяобленерго», який є ініціюючим кредитором. Рішення комітету кредиторів про створення фонду для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат ліквідатора у справі про банкрутство КП «Доркомунгосп» Енергодарської міської ради приймалось без участі Головного управління ДФС у Запорізькій області. Вважає, що сплачувати грошову винагороду у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень, починаючи з дати призначення та відшкодовувати витрати, пов’язані з виконанням ліквідатором повноважень у справі про банкрутство повинні кредитори, які відносяться до комітету кредиторів, та мають можливість викласти свою позицію щодо питань, які розглядаються. А так як рішення про створення фонду приймалося тільки ПАТ «Запоріжжяобленерго», тому і сплачувати грошову винагороду та відшкодовувати витрати, пов’язані з виконанням ліквідатором повноважень у справі про банкрутство, повинно ПАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 100%.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 27.06.2018 (колегія суддів у складі: головуючий суддя – Дучал Н.М., судді Геза Т.Д., Мартюхіна Н.О.) поновлено Головному управлінню ДФС у Запорізькій області пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження ухвали господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 у справі №908/1218/17 та відкрито апеляційне провадження у справі №908/1218/17; встановлено строк для подання учасниками судового процесу відзиву на апеляційну скаргу.
У зв’язку з перебуванням у відпустці члена колегії судді Гези Т.Д., протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.07.2018 визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя – Дучал Н.М., судді Мартюхіна Н.О., Склярук О.І.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 19.07.2018 року по справі №908/1218/17 призначено розгляд апеляційної скарги Головного управління ДФС у Запорізькій області, м. Запоріжжя на ухвалу господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 у справі №908/1218/17 на 07.08.2018 о 14:45 год.
У зв’язку з перебуванням у відпустці члена колегії судді Мартюхіної Н.О., протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2018 року визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя – Дучал Н.М., судді Чернота Л.Ф., Склярук О.І.
В судовому засіданні 07.08.2018 року представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, ухвалу господарського суду Запорізької області скасувати та прийняти нове рішення, яким заяву ГУ ДФС у Запорізькій області задовольнити, у задоволенні клопотання ліквідатора відмовити.
В судовому засіданні 07.08.2018 року у справі №908/1218/17 оголошено перерву до 04.09.2018 о 15:20 год.
У зв’язку з перебуванням у відпустці суддів зі складу колегії ОСОБА_3 та ОСОБА_6, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.09.2018 визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя – Дучал Н.М., судді Геза Т.Д., Мартюхіна Н.О.
У судовому засіданні 04.09.2018 року у справі №908/1218/17 оголошено перерву до 25.09.2018 о 14:45 год.
Ліквідатор КП «Доркомунгосп» Енергодарської міської ради - ОСОБА_5, проти задоволення апеляційної скарги Головного управління ДФС у Запорізькій області заперечив, з підстав викладених у відзиві на апеляційну скаргу. Вважає апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області необґрунтованою, та такою, що не підлягає задоволенню. Зазначає, що у випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, то така оплата повинна здійснюватися за рахунок коштів кредиторів, виходячи із принципу пропорційності їх грошовим вимогам. Вказаної правової позиції дотримується Верховний суд у постанові від 01.08.2018 року у справі №912/1783/16.
У зв’язку з перебуванням у відпустці члена колегії судді Гези Т.Д., протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.09.2018 визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя – Дучал Н.М., судді Мартюхіна Н.О., Склярук О.І.
Учасники справи про банкрутство не скористалися правом участі представника в судовому засіданні апеляційної інстанції. Явка представників сторін в судове засідання не визнавалася судом обов’язковою.
Законом України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” від 03.10.2017р. №2147-VIII викладено Господарський процесуальний кодекс України у новій редакції, яка набрала чинності 15.12.2017р.
Відповідно до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
За положеннями ч. 1 ст. 271 Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
У відповідності до п.п. 1, 3 частини 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника апелянта, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.07.2017 року по справі №908/1218/17 порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру розпорядження майном.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 13.09.2017 року по справі №908/1218/17, з урахуванням ухвали суду від 20.09.2017 року, визнано конкурсними кредиторами у справі (з вимогами та черговістю): 1. Публічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” у розмірі 21810241, 70 грн. - 4-та черга задоволення вимог; 2. Головне управління ДФС у Запорізької області у розмірі 43 825 грн. 80 коп. - 6-та черга задоволення вимог. Затверджено реєстр вимог кредиторів, окремо зазначивши у ньому розмір вимог Головного управління ДФС у Запорізькій області у розмірі 43 825 грн. 80 коп. - 6-та черга задоволення вимог. Витрати заявників по сплаті судового збору у справі про банкрутство у розмірі 3 200, 00 грн. включено до 1-ої черги задоволення вимог. Зобов’язано розпорядника майна боржника включити до реєстру вимог кредиторів боржника витрати, понесені Публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” на сплату судового збору у розмірі 16 000, 00 грн. за подачу заяви про порушення провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради до першої черги задоволення вимог. Зобов’язано розпорядника майна внести відповідні зміни до реєстру.
Постановою господарського суду Запорізької області від 07.11.2017 року по справі №908/1218/17 Комунальне підприємство “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_5 Встановлено розмір основної грошової винагороди у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень ліквідатора за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) банкрута.
Ухвалено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання Комунального підприємства «Доркомунгосп» Енергодарської міської ради банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, в якому окрім іншого зазначити, що граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника - два місяці з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Скасовані арешти, накладені на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном боржника.
Оприлюднення повідомлення здійснено 07.11.2017 року за № 47012.
17.01.2018 року Головне управління ДФС у Запорізькій області звернулося до господарського суду Запорізької області з заявою про включення до реєстру кредиторів у справі №908/1218/17 поточних кредиторських вимог (вх. № 08-08/1275/18 від 23.01.2018), якою просив визнати заяву ГУ ДФС у Запорізькій області (№168/10/08-01-58-03 від 04.01.2018) про пред’явлення поточних кредиторських вимог у справі №908/1218/17 – подану в межах строків для пред’явлення поточних кредиторських вимог в ліквідаційній процедурі, відповідно до вимог п.8 ч.1 ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; визнати поточні кредиторські вимоги ГУ ДФС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39396146) до банкрута – КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради на загальну суму 12024,40 грн. в т.ч.: штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 8824, 40 грн., судовий збір на загальну суму 3200, 00 грн. та включити їх до реєстру вимог кредиторів по справі №908/1218/17. Визнати кредиторські вимоги Головного управління ДФС у Запорізькій області до банкрута на загальну суму 55850,20 грн. з урахуванням суми кредиторських вимог, визнаних ухвалою господарського суду Запорізької області від 13.09.2017 року у справі №908/1218/17 на загальну суму 43825, 80 грн. та включити їх до реєстру вимог кредиторів по справі №908/1218/17.
В обґрунтування поданої заяви (вх. № 08-08/1275/18 від 23.01.2018) Головне управління ДФС у Запорізькій області посилалося на збільшення податкового боргу у боржника, визнаного банкрутом до бюджету, що виник під час проведення процедур банкрутства, у зв’язку з чим 04.01.2018 року кредитор звернувся до ліквідатора з заявою про пред’явлення поточних кредиторських вимог у справі №908/1218/17.
У відповідь на заяву кредитора, арбітражний керуючий ОСОБА_5 повідомленням (№02-01/38/52 від 11.01.2018) роз’яснив ГУ ДФС у Запорізькій області про необхідність, після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом, звернення з заявою з грошовими вимогами, що виникли під час проведення процедур банкрутства, безпосередньо до господарського суду.
Крім того, до господарського суду Запорізької області 13.03.2018 року звернувся ліквідатор КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради – ОСОБА_5 з клопотанням про затвердження фонду авансування грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого (вх.№08-08/4877/18 від 13.03.2018), яким просив затвердити формування фонду та порядок використання його коштів для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого (ліквідатора) ОСОБА_5, пов’язаних з виконанням ним повноважень у справі №908/1218/17 про банкрутство КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради, а саме:
- виплату грошової винагороди ліквідатора у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень, починаючи з дати призначення, здійснювати за рахунок фонду, створеного кредиторами із щомісячним внеском ПАТ “Запоріжжяобленерго” в розмірі 99, 79 % та щомісячним внеском ГУ ДФС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39396146) у розмірі 0, 21 % від встановленої суми грошової винагороди;
- відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням ліквідатором повноважень у справі про банкрутство, здійснювати за рахунок кредиторів у розмірі фактичних витрат, відповідно до звіту арбітражного керуючого, пропорційно розміру їх вимог внесених до реєстру вимог кредиторів боржника;
- оплата кредиторами грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого ліквідатора ОСОБА_5 здійснюється протягом п’яти банківських днів з дати виставлення ним відповідного рахунку.
До клопотання наданий протокол засідання комітету кредиторів №5 від 05.02.2018 року.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як свідчить заява (вх.№08-08/1275/18) ГУ ДФС у Запорізькій області про включення до реєстру вимог кредиторів у справі №908/1218/17 поточних кредиторських вимог, ГУ ДФС у Запорізькій області посилається на існування податкової заборгованості боржника, яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №001021100 від 25.09.2017 року, прийнятого за наслідками встановлених актом перевірки №000086/08-01-12-09/34697334 від 01.09.2017 року порушень, про застосування штрафних (фінансових) санкцій до КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради на підставі ст.126 Податкового кодексу України у розмірі 8824,40 грн. Вказане повідомлення-рішення було направлено підприємству поштою з повідомленням про вручення 25.09.2017 року та повернуто засобами зв’язку з відміткою «відсутня організація». Граничний термін сплати суми грошового зобов’язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні - 08.10.2017 року, проте в установлений термін КП «Доркомунгосп» Енергодарської міської ради грошові зобов’язання не сплачені та обліковуються як податковий борг на загальну суму 8824,40 грн.
Відповідно до п. 58.3. ст. 58 Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Як вбачається з доданих до заяви ГУ ДФС у Запорізькій області (вх. 08-08/1275/18 від 23.01.2018) документів, органом поштового зв’язку, 27.09.2017 повернуто поштове відправлення заявника - податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №001021100 від 25.09.2017 року, із зазначенням причини невручення.
Таким чином відповідно до наведених вище норм Податкового кодексу України, КП «Доркомунгосп» вважається таким, що отримав податкове повідомлення – рішення форми «Ш» №001021100 від 25.09.2017 року про застосування штрафних санкцій.
Згідно з п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Таким чином, боржник мав оплатити суму штрафних санкцій, визначену в податковому повідомленні-рішенні форми «Ш» №001021100 від 25.09.2017 року, або оскаржити таке рішення протягом 10 днів – з 27.09.2017 по 07.10.2017, у зв’язку з чим заборгованість за таким податковим повідомленням-рішенням виникла 08.10.2017.
Як зазначалося вище, ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.07.2017 року по справі №908/1218/17 порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ч. 3 п. 3 ст. 19 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, зокрема, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Щодо заяви Головного управління ДФС у Запорізькій області в частині включення до реєстру вимог кредиторів по справі №908/1218/17 судового збору у сумі 3200,00 грн., то відповідно до реєстру вимог кредиторів КП «Доркомунгосп» Енергодарської міської ради Запорізької області станом на 13.09.2017 року судові витрати у розмірі 3 200,00 грн. ГУ ДФС у Запорізькій області вже включено до реєстру вимог кредиторів.
Таким чином, місцевий господарський суд правомірно залишив заяву Головного управління ДФС у Запорізькій області (вх. № 08-08/1275/18 від 23.01.2018) без задоволення.
Стосовно заяви ліквідатора КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради – ОСОБА_5 про затвердження фонду авансування грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого та порядку його використання(вх.№08-08/4877/18 від 13.03.2018), слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 115 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Положеннями ст. 98 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право, зокрема, отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.ч. 1,3 ст. 115 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду. Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень керуючого санацією, ліквідатора.
Витрати арбітражного керуючого, пов’язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов’язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов’язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.(ч. 4 ст. 115 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”)
Закон про банкрутство визначає декілька джерел для здійснення оплати послуг ліквідатора, в тому числі і за рахунок коштів кредиторів.
У випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, то така оплата повинна здійснюватися за рахунок коштів кредиторів, виходячи із принципу пропорційності їх грошовим вимогам (зазначена позиція викладена у постанові Верховного суду від 01.08.2018 у справі №912/1783/16).
Судом встановлено, що рішенням комітету кредиторів від 05.02.2018 року (протокол засідання комітету кредиторів № 5 від 05.02.2018 року) створено фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат ліквідатора у справі № 908/1218/17 про банкрутство Комунального підприємства "Доркомунгосп" Енергодарської міської ради та визначено порядок використання коштів наступним чином:
- оплату грошової винагороди арбітражного керуючого ОСОБА_5 у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень у справі №908/1218/17 про банкрутство КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради, починаючи з дати призначення, за відсутності майна боржника, що може бути реалізоване, здійснювати за рахунок фонду, створеного кредиторами із щомісячним внеском ПАТ “Запоріжжяобленерго” в розмірі 99,79% та щомісячним внеском ГУ ДФС у Запорізькій області у розмірі 0,21% від встановленої суми грошової винагороди. Оплата кредиторами здійснюється протягом п’яти банківських днів з дати виставлення арбітражним керуючим відповідного рахунку;
- витрати ліквідатора ОСОБА_5, пов’язані з виконанням ним повноважень у справі №908/1218/17 про банкрутство КП “Доркомунгосп” Енергодарської міської ради, за відсутності майна боржника, що може бути реалізоване, відшкодовуються кредиторами у розмірі фактичних витрат, відповідно до звіту арбітражного керуючого, пропорційно розміру їх вимог внесених до реєстру вимог кредиторів боржника. Оплата кредиторами здійснюється протягом п’яти банківських днів з дати виставлення арбітражним керуючим відповідного рахунку.
Посилання апелянта, що рішення комітету кредиторів про створення фонду для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат ліквідатора у справі про банкрутство КП «Доркомунгосп» Енергодарської міської ради приймалось без участі Головного управління ДФС у Запорізькій області суд вважає необґрунтованим, оскільки з матеріалів справи вбачається, що представник ГУ ДФС у Запорізькій області не з’явився на перші збори кредиторів від 04.10.2017 року, на яких був обраний комітет кредиторів, не зважаючи на те, що розпорядником майна на виконання вимог ч.1 ст.26 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” на адресу ГУ ДФС у Запорізькій області було направлено повідомлення про проведення 04.10.2017 року о 12:00 зборів кредиторів, за адресою: Запорізька область, м.Енергодар, вул. Придніпровська, 3В. (повідомлення №35525 від 18.09.2017).
Враховуючи наведене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення клопотання ліквідатора. (вх.08-08/4877/18 від 13.03.2018)
З огляду на вищевикладене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті ухвали не знайшли свого підтвердження, у зв’язку з чим відсутні підстави для скасування ухвали господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 року (повний текст підписано 16.04.2018 року) у справі № 908/1218/17.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд ухвали господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 року (повний текст підписано 16.04.2018 року) у даній справі покладаються на заявника.
Керуючись ст.ст. 129, 271, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області, м.Запоріжжя на ухвалу господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 року (повний текст підписано 16.04.2018 року) у справі №908/1218/17 - залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 12.04.2018 року (повний текст підписано 16.04.2018 року) у справі №908/1218/17 – залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
У судовому засіданні 25.09.2018р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 26.09.2018 р.
Головуючий суддя Н.М. Дучал
Судді: Н.О. Мартюхіна
ОСОБА_3