
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6770/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Ільчишин Н.В.,
з участю секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,
представника позивачів – ОСОБА_1,
представника відповідачів - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України, Кременецької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про зобов’язання вчинити дії-
суддя (судді) в суді першої інстанції – ОСОБА_5 (головуючий), ОСОБА_6, ОСОБА_7,
час ухвалення рішення: 12:29:17,
місце ухвалення рішення – м. Тернопіль,
дата складання повного тексту рішення – 05.05.2017
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України), Кременецької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі – Кременецька ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області), в якому просили зобов’язати ДФС України вилучити інформацію про ОСОБА_3, яка була надана під час отримання ідентифікаційного податкового номера; не вносити інформацію про ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові кодифікатори і зберегти за ними форму обліку платників податків – за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та місцем реєстрації. Зобов’язати Кременецьку ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області вилучити інформацію про ОСОБА_3, що знаходилася у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, яка була надана під час видачі ідентифікаційного податкового номера; у подальшому вести облік ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як платників податків, за раніше встановленими формами обліку (ведення обліку платників податків без застосування цифрового ідентифікатора та без використання серії та номеру паспорту), а саме - за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та місцем реєстрації. Зобов’язати Кременецьку ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області проставити у паспорті ОСОБА_3 відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою; видати ОСОБА_4 довідку з текстом «Має право здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора», а після отримання паспорта проставити відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 травня 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області (Збаразького відділення) щодо неприйняття та нерозгляду у встановленому законом порядку повідомлень ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків форми №1П від 27 грудня 2016 року. Зобов'язано Кременецьку ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області (Збаразьке відділення) прийняти та розглянути у встановленому законом порядку повідомлення ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків форми №1П. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Таке рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків не передбачає підстав для відмови у прийнятті повідомлення за формою №1П, натомість інспектором Збаразького відділення Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області було відмовлено у прийнятті таких повідомлень. Таким чином, суд дійшов до висновку, що Збаразьке відділення Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області прийняло протиправне рішення про відмову у прийнятті повідомлення фізичної особи. При цьому обираючи спосіб захисту порушеного права позивачів, суд прийшов до переконання про їх захист шляхом зобов'язання Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області прийняти та розглянути у встановленому законом порядку повідомлення позивачів, як осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків форми №1П.
Щодо вимог позивачів про зобов'язання відповідачів здійснювати подальший облік позивачів як платників податків без застосування будь-якого цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії та номеру паспорта (за прізвищем, ім'ям, по-батькові, роком народження та місцем реєстрації) та проставлення в паспорті на сторінках 7, 8 та 9 відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора, завіреної підписом відповідальної особи та гербовою печаткою, суд першої інстанції зазначив, що порядок обліку платника податку, який відмовився від ідентифікаційного номера, не може визначатися судовим рішенням, оскільки це виходить за межі компетенції суду. Тому вимоги позивачів щодо здійснення податкового обліку в інший спосіб, ніж це передбачено податковим законодавством, задоволенню не підлягають.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, позивачі подали апеляційну скаргу, в якій просять таке скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, відповідно до вимог, зазначених в прохальній частини позовної заяви.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначають, що не відмовляються від обліку та контролю, як платники податків. Проте, через свої релігійні переконання відмовляються від використання у суспільному житті будь-якого цифрового кодифікатора. Можливість ведення обліку платника податків за прізвищем, іменем та по батькові підтверджують рішеннями судів у аналогічних судових справах.
Відзиву на апеляційну скаргу від відповідачів не надходило.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, в грудні 2016 року позивачі звернулися до відповідачів із заявами, у яких просили здійснювати в подальшому їх облік, як платників податків та інших обов'язкових платежів, під власним ім'ям (прізвище, ім'я та по батькові), проставити у паспортах відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без номера та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою, не вносити інформацію до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків без згоди фізичної особи платника податків, внести у паспорти на сторінках 7 або 8, або 9 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового кодифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою.
На вказані заяви позивачі отримали відповіді, викладені у листах №616/К/99-99-08-02-01-14 від 16.01.2017 та №08-00/114 від 19.01.2017, в яких позивачам було відмовлено у задоволенні їх заяв зв’язку із відсутністю законодавчих актів, та роз’яснено право фізичних осіб - платників податків відмовитись від реєстраційного номера облікової картки платника податків через релігійні переконання. Зокрема, вказано, що пунктом 63.3 статті 63 та пунктом 70.1 статті 70 Податкового кодексу України передбачено новий порядок обліку осіб, які через релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера. Такий облік здійснюється в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по-батькові та серією і номером паспорта.
Також в грудні 2016 року позивачі звертались до Збаразького відділення Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області з повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків за формою №1П, що є додатком до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міндоходів України від 10.12.2013 №779, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2013 за №2211/24743. Однак інспектором Збаразького відділення Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області було відмовлено у прийнятті таких повідомлень.
Вказане стало підставою для звернення позивачів до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Згідно відповідних довідок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є віруючими громадянами, прихожанами Свято-Миколаївської Церкви с. Бодаки Збаразького району Тернопільської області і за своїми релігійними переконаннями відмовляються від присвоєння ідентифікаційного номеру, про що повідомили відповідачів письмово.
Відповідно до підпунктів 63.5, 63.6 статті 63 Податкового кодексу України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім’ям, по-батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Пунктами 70.1, 70.2, 70.5 статті 70 Податкового кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр). Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
До облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься така інформація: прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; місце народження (країна, область, район, населений пункт); місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство; серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий.
Фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної податкової служби облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу. Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт. Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - органу державної податкової служби за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування. Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта. Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Фізична особа несе відповідальність згідно із законом за достовірність інформації, що подається для реєстрації у Державному реєстрі.
Нормативним актом, який регулював відносини, які виникають при реєстрації фізичних осіб, які є громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов’язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України, - у Державному реєстрі є Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджене наказом Державної податкової служби України від 17.12.2010 року № 954 (дане Положення було чинним на момент звернення позивачів до Кременецької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області).
Згідно п.1 розділу ІІ вказаного Положення усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.
Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України (далі - паспорт) без використання реєстраційного номера облікової картки. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Згідно п.1 розділу ІV вищенаведеного Положення Державний реєстр фізичних осіб - платників податків формується на основі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. Складовою частиною Державного реєстру є окремий реєстр Державного реєстру, до якого вноситься інформація про фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби.
Разом з тим, пунктом 70.17 ст.70 Податкового кодексу України передбачено, що Державний реєстр фізичних осіб - платників податків формується на основі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. Обліковим карткам фізичних осіб, які на момент набрання чинності цим Кодексом зареєстровані у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, присвоюються номери, що відповідають ідентифікаційним номерам платників податків - фізичних осіб. Документи про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, видані контролюючими органами у порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Кодексом, вважаються дійсними для всіх випадків, передбачених для використання реєстраційних номерів облікових карток фізичних осіб, не підлягають обов'язковій заміні та є такими, що засвідчують реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.
Системний аналіз зазначених вище правових норм дає підстави для висновку, що платнику податків надано право виконати свій конституційний обов'язок по сплаті податків та інших обов'язкових платежів без присвоєння ідентифікаційного номеру після того, як він офіційно повідомить про це відповідні державні органи, і після цього з Державного реєстру підлягає виключенню вся інформація про таку особу і не лише її ідентифікаційний номер.
Така позиція сприяє дотриманню конституційного принципу верховенства права.
У зв'язку з цим, колегія суддів зазначає, що позивачі мали безумовне право на виключення ідентифікаційного номера та пов'язаної з нею інформації із Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів з усіма відповідними наслідками, зокрема, збереження раніше встановленої форми обліку платників та інших обов'язкових платежів.
Таким чином, Кременецька ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області та ДФС України у відповідності до наданих їм повноважень зобов'язані виключити з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів ідентифікаційний номер і будь-які інші відомості про позивачів та здійснювати їх облік як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку.
Отже, відповідачами неправомірно було відмовлено позивачам в анулюванні ідентифікаційного номера та у виключенні з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та інших обов'язкових платежів всієї інформації про них, що призвело до порушення їх прав та свобод.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку щодо наявності правових підстав для виключення та невнесення відомостей про особи позивачів до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, враховуючи, що через свої релігійні переконання вони відмовляються від прийняття реєстраційного номера, а також проставленні у паспорті відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім'ям та по батькові, датою народження та місцем проживання.
З огляду на викладене, враховуючи положення ст.317 КАС України суд апеляційної інстанції приходить переконання, що висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати з прийняттям нового.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4 задовольнити.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 травня 2017 року у справі № 819/238/17 скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Зобов’язати Державну фіскальну службу України вилучити інформацію про ОСОБА_3, яка була надана під час отримання ідентифікаційного податкового номера; не вносити інформацію про ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові кодифікатори і зберегти за ними форму обліку платників податків – за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та місцем реєстрації.
Зобов’язати Кременецьку об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Тернопільській області вилучити інформацію про ОСОБА_3, що знаходилася у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, яка була надана під час видачі ідентифікаційного податкового номера; у подальшому вести облік ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як платників податків, за раніше встановленими формами обліку (ведення обліку платників податків без застосування цифрового ідентифікатора та без використання серії та номеру паспорту), а саме - за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та місцем реєстрації.
Зобов’язати Кременецьку об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Тернопільській області проставити у паспорті ОСОБА_3 (на сторінках 7, 8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою; видати ОСОБА_4 довідку з текстом «Має право здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора», а після отримання паспорта (на сторінці 7, 8 або 9) проставити відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи – протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_8 судді ОСОБА_9 ОСОБА_10 Повне судове рішення складено 25.09.2018