Постанова № 76697917, 25.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
803/1026/18
Номер документу
76697917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2018 року№ 876/6321/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Качмара В.Я.,

суддів - Багрія В.М., Ніколіна В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року у справі №803/1026/18 (суддя Валюх В.М., м.Луцьк) за його позовом до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - ОУПФ) в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ); зобов'язати ОУПФ провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.10.2017 відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, до виникнення обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року в задоволені позову відмовлено.

Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив позивач. який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги наводячи норми матеріального права вказує, на те, що йому було безпідставно відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки спірне рішення суперечить положенням частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ, згідно з нормами якої виявити бажання про відповідне обчислення пенсії по інвалідності мають право не лише військовослужбовці строкової служби, але і особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та були військовозобов'язаними.

Відповідач відзиву на апеляційну скаргу не подав.

У відповідності до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції вказав на відсутність правових підстав для перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ, оскільки він не належить до категорії осіб, зазначених у вказаній частині статті 59 цього Закону, а його пенсійне забезпечення повинно здійснюватися відповідно до вимог статті 54 Закону №796-ХІІ.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права, з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується відповідними посвідченням (а.с.9-11).

Згідно військового квитка від 17.11.1980 серії НОМЕР_1, архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 22.09.2004 №12246, довідки Турійського районного військового комісаріату від 17.10.2017 №14, позивач, проходив військову службу у Збройних Силах з 20.11.1980 по 26.10.1982, у 1986 році проходив навчальні збори у військовій частині 61511 строком 32 дні, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.08.1986 по 02.09.1986 (а.с.12-16)

З жовтня 2005 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОУПФ, де йому призначена пенсія по інвалідності як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 23.09.2005 (перераховану, як особі з інвалідністю ІІ групи з 19.11.2013), пенсія обчислена у розмірі фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ (а.с.39-67).

17.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи із норм статті 59 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.10.2017, та виплачувати її в розмірі 5 мінімальних заробітних плат (а.с.24-27).

У відповідь на вказану заяву Турійським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій ОУПФ заявника повідомлено, що частиною третьою статті 59 Закону №796-ХІІ передбачено призначення пенсії військовослужбовцям з їх грошового забезпечення, а також особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, тоді як позивач не відноситься до такої категорії осіб і підстави для перерахунку та призначення йому пенсії з 01.10.2017 за частиною третьою статті 59 Закону №796-ХІІ відсутні (а.с.28).

Не погодившись із позицією відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно до частин першої, третьої статті 54 Закону №796-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення та перерахунку пенсії, як особі з інвалідністю ІІ групи) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно статті 10 Закону №796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

За змістом примітки до цієї статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Статтею 59 Закону №796-ХІІ (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 №231-V, що діяла до 01.10.2017), передбачалось, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Законом України «Про несення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (діє з 01.10.2017) статтю 59 Закону №796-ХІІ викладено в такій редакції: «Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

Враховуючи вище наведене, вносячи зміни до частини третьої статті 59 Закону №796-XII (чинній на час виникнення спірних відносин), законодавець розширив перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (під час проходження дійсної строкової служби).

Частина друга статті 59 Закону №796-XII урегульовує порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та набули інвалідність, відповідно до якої цим особам за їх бажанням пенсії можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Згідно статті 10 цього Закону до осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належать не тільки військовослужбовці, а враховуючи, що стаття 59 Закону №796-XII регулює пенсії саме військовослужбовців логічним є висновок про те, що частина третя статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.

Відтак, для отримання пенсії за частиною третьою статті 59 Закону №796-XII особі необхідно відповідати таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Щодо участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження позивачем дійсної строкової служби, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно з Законом Верховної Ради СРСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967 (чинного на момент ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС) дійсною строковою військовою службою була служба в лавах армії СРСР за призовом на строку, для солдатів, два роки.

Разом з тим, з матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 у період 13.11.1980 по 19.05.1982 проходив строкову військову службу в Радянській армії. В період з 02.08.1986 по 02.09.1986 перебував на спеціальних зборах та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, однак цей період не перебував на дійсній строковій службі, а тому норми частини третьої статті 59 Закону №796-XII на позивача не розповсюджуються.

Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи, враховуючи вимоги статті 59 Закону №796-XII, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанцій, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Головуючий суддя В. Я. Качмар судді В. М. Багрій В. В. Ніколін