
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2018 р. № 820/2834/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пісчанська" до Державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2, третя особа: Первомайська районна державна адміністрація Харківської області, ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пісчанська", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2, третя особа: Первомайська районна державна адміністрація Харківської області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2 індексний №40462093 від 03.04.2018 року щодо внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення іншого речового права, номер запису - 16932560, в спеціальному розділі про оренду ТОВ "Агрофірма "Пісчанська" земельної ділянки сільськогосподарського призначення, кадастровий №6324584700:15:000:0044;
- зобов’язати уповноваженого державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області, з метою відновлення прав, свобод та інтересів позивача, вчинити необхідні дії щодо поновлення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно актуального запису № 16932560 про інше речове право, в спеціальному розділі про оренду ТОВ "Агрофірма "Пісчанська" земельної ділянки сільськогосподарського призначення, кадастровий № 6324584700:15:000:0044.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2 індексний №40462093 від 03.04.2018 року щодо внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення іншого речового права, номер запису - 16932560, в спеціальному розділі про оренду ТОВ "Агрофірма "Пісчанська" земельної ділянки сільськогосподарського призначення, кадастровий №6324584700:15:000:0044 є протиправним, у зв’язку із чим підлягає скасуванню.
Представник позивача у судове засідання прибув, підтримав доводи, викладені у позовній заяві та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представники третіх осіб у судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що 24.12.2007 року між ТОВ "Агрофірма "Пісчанська" та Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області, як державним органом, що діє від імені власника - Держава, було укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6324584700:15:000:0044, площею 5,5811 га, що знаходиться на території Красненської сільської ради Первомайського району Харківської області.
03.09.2009 року вказаний договір було зареєстровано у книзі записів державної реєстрації договорів оренди за № 040968000172 та 11.10.2016 року зареєстровано у Державному земельному кадастрі за № 16932560 та в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права в спеціальному розділі за № 16932560.
Державним реєстратором виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2 винесено рішення № 40462093 від 03.04.2018 року проведено державну реєстрацію припинення іншого речового права, право оренди земельної ділянки на земельна ділянка з реєстраційним номером 1261227063245, що розташована Харківська обл., Первомайський район, с/рада, Красненська, кадастровий номер земельної ділянки 6324584700:15:000:0044, за суб’єктом ТОВ "Агрофірма "Пісчанська", у зв'язку із реалізацєю громадянином-власником земельної частки (паю) свого права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), 26.05.2017 р. за ОСОБА_3 зареєстровано право власності на земельну ділянку кадастровий номер 6324584700:15:000:0044, загальною площею 5,5811 га, яка знаходиться на території Красненської сільської ради Первомайського району Харківської області (запис про право власності № 20656541 розділу Державного реєстру речових прав).
Позивач, не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 вказаного Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Загальними засадами державної реєстрації прав є: 1) гарантування державою об’єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 2) обов’язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; 3) публічність державної реєстрації прав; 4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; 5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Речові права та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації, встановлені ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", якою визначено, що державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності та речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону.
Згідно частини третьої статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ч. 2 ст. 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”).
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі – Порядок № 1127).
Згідно п. 47 Порядку № 1127 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), для державної реєстрації права власності та права користування земельною ділянкою, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у користування.
Згідно частини 4 статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації прав, визначені статтею 22 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Не розглядаються документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, з пошкодженнями, що не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст, а також оформлені з порушенням вимог законодавства. Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно; 7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі; 11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав; 12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників.
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена (ч. 5 ст. 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”).
Під час розгляду справи встановлено, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 40462093 від 03.04.2018 року прийнято державним реєстратором на підставі поданої ОСОБА_3 заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Суд звертає увагу на те, що згідно даних витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, що розташована на території Красненської сільської ради Первомайського району Харківської області, кадастровий номер №6324584700:15:000:0044, площею 5,5811 га., цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право власності на вказану земельну ділянку зареєстровано за Державою, дата державної реєстрації 03.09.2009 року.
Розпорядження Первомайської районної державної адміністрації Харківської області №243 від 25.05.2017 року про передачу земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_3, власнику сертифікату, прийнято з посиланням на положення п.п. 16, 17 “Перехідних положень” Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 11 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”. Вказаним розпорядженням також передбачена необхідність Управлінню Держгеокадастру у Первомайському районі Харківської області внести зміни у земельно-облікову документацію (а.с. 105).
Таким чином, вказаним Розпорядженням прийнято рішення про передачу у власність земельної ділянки (паю) сільськогосподарського призначення, яка відноситься до нерозподілених (невитребуваних) земель, розпорядником земельної ділянки в порядку, визначеному статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", яким є РДА у Первомайському районі Харківської області.
Водночас, згідно ст. 30 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", право власності на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки в Державному реєстрі прав за її розпорядником не підлягає державній реєстрації.
Системний аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки – частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій.
Наведене відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 року в справі № 822/712/15.
Як встановлено під час розгляду справи, для державної реєстрації права на земельну ділянку ОСОБА_3 подано вказане Розпорядження та витяг з Держгеокадастру, згідно якого 03.09.2009 року на вказану земельну ділянку зареєстровано право власності за Державою.
Тобто відповідач разом із заявою про реєстрацію земельної ділянки отримав документи, які з одного боку свідчать про передачу у власність ОСОБА_3 земельної ділянки (паю), як власнику сертифікату із нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, які не є землями державної власності, а також витяг з ДЗК, що свідчить про реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за Державою.
Тобто, відповідач прийняв оскаржуване рішення за наявності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.
Неможливістю встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження документам, що їх посвідчують (пункти 3-5 частини першої статті 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”), зокрема, у зв’язку з тим, що в реєстрі земельна ділянка, яка передана як нерозподілені землі, зареєстрована за Державою. При цьому, сертифікат або інший документ на земельну ділянку (пай) заявником реєстратору не подано, про що заявив і сам ОСОБА_3
Таким чином, у відповідача були відсутні законні підстави для прийняття оспорюваного рішення.
Вказані висновки відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 08.05.2018 року по справі №826/7499/15.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2018 року, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пісчанська" до Державного реєстратора Первомайської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_4, треті особи - Первомайська районна державна адміністрація Харківської області, ОСОБА_3 про скасування рішення про державну реєстрацію – задоволено в повному обсязі. Скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №35428492 від 30.05.2017 року, прийняте державним реєстратором Первомайської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_4.
Зі змісту вказаних судових рішень судом встановлено, що рішення державного реєстратора Первомайської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_4 №35428492 від 30.05.2017 року щодо проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, що розташована на території Красненської сільської ради Первомайського району Харківської області, кадастровий номер 6324584700:15:000:0044, площею 5,5811 га за ОСОБА_3, скасовано судом як протиправне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2 № 40462093 від 03.04.2018 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень про припинення іншого речового права, право оренди земельної ділянки з реєстраційним номером 1261227063245, що розташована за адресою: Харківська область, Первомайський район, с/рада Красненська, кадастровий номер земельної ділянки 6324584700:15:000:0044, за Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пісчанська", підлягає скасуванню.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов’язання уповноваженого державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області, з метою відновлення прав, свобод та інтересів позивача, вчинити необхідні дії щодо поновлення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно актуального запису № 16932560 про інше речове право, в спеціальному розділі про оренду ТОВ "Агрофірма "Пісчанська" земельної ділянки сільськогосподарського призначення, кадастровий №6324584700:15:000:0044, суд зазначає, що вказана вимога є похідною від попередньої, оскільки суд дійшов висновку про скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2 № 40462093 від 03.04.2018 року, а тому суд не вбачає підстав для задоволення вказаної позовної вимоги.
Щодо вимоги позивача про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 3524 грн. суд зазначає, що під час розгляду даної справи позивачем не надано жодних доказів на підтвердження оплати судових витрат на професійну правничу допомогу, а тому суд не вбачає підстав для задоволення вказаної вимоги.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пісчанська" до Державного реєстратора виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2, третя особа: Первомайська районна державна адміністрація Харківської області, ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_2 № 40462093 від 03.04.2018 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень про припинення іншого речового права, право оренди земельної ділянки з реєстраційним номером 1261227063245, що розташована за адресою: Харківська область, Первомайський район, с/рада Красненська, кадастровий номер земельної ділянки 6324584700:15:000:0044, за Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пісчанська".
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пісчанська" (код ЄДРПОУ 30767795, адреса: 63332, Харківська область, Красноградський район, с. Мартинівка, вул. Центральна) сплачену суму судового збору в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Первомайської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 26149691, адреса: просп. 40 років Перемоги, 1, м. Первомайський, Харківська область, 64102).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 26 вересня 2018 року.
Суддя Бідонько А.В.