
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/2649/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 813/2649/18 за позовом Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – Приватне підприємство «Теплосвіт Україна» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 22.03.2018 року за № 615724/38874288 про відмову у реєстрації податкової накладної Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» за №44 від 07.12.2017 року та зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» за №44 від 07.12.2017 року у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.03.2018 року Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення за № 615724/38874288 про відмову у реєстрації податкової накладної Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» за №44 від 07.12.2017 року на загальну суму 10350,00 грн. включно з ПДВ в сумі 1725,00 грн. Підставою його прийняття стало ненадання платником податку копій документів, а саме – первинних документів щодо постачання, придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі документів, товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
З прийнятим рішенням від 22.03.2018 року №615724/38874288 про відмову у реєстрації податкової накладної від 07.12.2017 за № 44 Приватне підприємство «Теплосвіт Україна» не погодилось, вважає його незаконним, безпідставним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню у судовому порядку.
13.09.2018 року представником позивача через канцелярію суду подано уточнену позовну заяву, яка не прийнята судом до розгляду, оскільки відповідно до ч.1, ст. 47 КАСУ позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п’ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Ухвалою судді від 12.07.2018 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 30 липня 2018 року. Зважаючи на те, що перше судове засідання по даній справі відбулося 30.07.2018 року позивач позбавлений процесуальної можливості в подальшому змінити предмет або підстави позову, оскільки відповідно до ч.1, ст.47 КАСУ міг вчинити цю процесуальну дію не пізніше 25.07.2018 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення та докази, просив суд позов задоволити повністю.
Ухвалою судді від 12.07.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу встановлено строк для подання відзиву до суду протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується розпискою від 30.07.2018 року, однак у зазначений в ухвалі строк відзиву до суду не подав.
Судом встановлені наступні обставини:
22.03.2018 року Комісією Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення за № 615724/38874288 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» за №44 від 07.12.2017 року на загальну суму 10350,00 грн. включно з ПДВ в сумі 1725,00 грн. Підстава: ненадання платником податку первинних документів щодо постачання, придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі документів, товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірне рішення незаконним, безпідставним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Судом не враховуються обґрунтування позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 22.03.2018 року за № 615724/38874288 про відмову у реєстрації податкової накладної Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» за №44 від 07.12.2017 року та зобов’язання зареєструвати податкову накладну Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» за №44 від 07.12.2017 року у Єдиному реєстрі податкових накладних з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), а також права та обов’язки її членів.
Відповідно до п. 2 цього ж Порядку комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Як вбачається з матеріалів справи спірне рішення № 615724/38874288 від 22.03.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» було прийнято Комісією Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, а позивачем в якості відповідача по даній справі зазначено Державну фіскальну службу України, яка будь-яких дій по прийняттю зазначеного спірного рішення не вчиняла, а тому не могла порушити права та законні інтереси позивача.
Суд зазначає, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин. При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, зокрема встановити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Відсутність порушеного права або неправильний спосіб захисту встановлюються при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Відповідно помилка позивача в обраному способі захисту є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Згідно статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 2 статті 2 КАС України. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Підпунктом 201.16.1 п.201.16 ст.201 цього ж Кодексу визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Згідно з пп. 201.16.2. п. 201.16 ст.201 цього ж Кодексу, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пп. 201.16.3. п. 201.16 ст.201 цього ж Кодексу, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п. 18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 117 (далі – Порядок затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 № 117), письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Відповідно до п. 19 Порядку затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 № 117, комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Згідно з п. 20 Порядку затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 № 117, зазначені комісії приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстр.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 287, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Приватного підприємства «Теплосвіт Україна» (81132, Львівська область, Пустомитівсьий район, с. Нагоряни, вул. Стуса, буд. 17 Б) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов’язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складно в повному обсязі 24.09.2018 року.
Суддя Гавдик З.В.