
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2033/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 (25010, м. Кропивницький, пров. Ватутіна, 29, РНОКПП НОМЕР_1)
відповідач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що вона є власницею транспортного засобу марки Audi Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 2967 см. куб. за реєстраційним номером ВА0777ВІ, який вона придбала 17.09.2015 року. У липні 2018 року позивачка отримала податкове повідомлення – рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області №17639-13 від 30.06.2017 року, яким їй визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. Позивачка не погоджується з цим рішенням відповідача, стверджуючи, що належний їй легковий автомобіль має об'єм циліндрів двигуна 2967 см. куб., що є меншим за 3000 см. куб., а тому він не був об'єктом оподаткування транспортним податком на час придбання у 2015 році. Посилаючись на те, що до оскаржуваного рішення не додано жодного розрахунку середньоринкової вартості автомобіля, що не дає можливості визначити її відповідність ознакам, передбаченим пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України, просить суд визнати протиправним та скасувати спірне податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області №17639-13 від 30.06.2017 року.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що відповідно до пп.267.1.1 п.267.1, пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України позивачка є платником транспортного податку, оскільки належний їй легковий автомобіль є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році, а його середньоринкова вартість за інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті ОСОБА_2, складає 1384158, 86 грн., що перевищує 1200000 грн. – 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року. Наполягаючи на правомірності винесеного податкового повідомлення-рішення, просив суд у задоволенні позову відмовити.
Позивачка подала до суду відповідь на відзив, у якій посилалася на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 року в адміністративній справі №811/1701/18, яким відмовлено у задоволенні позову ГУ ДФС у Кіровоградській області про стягнення з неї заборгованості з транспортного податку та встановлено, що у 2017 році середньоринкова вартість належного їй автомобіля становила 949773,15 грн. та не перевищувала вартість, визначену пп.267.2.1 п.267.2 ст. 267 Податкового кодексу України.
Представник відповідача подав до суду заперечення, у яких стверджував, що рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 року в адміністративній справі №811/1701/18 не спростовує правомірності нарахування позивачці транспортного податку за 2017 рік.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 є власницею легкового автомобіля марки Audi, модель Q7, тип загальний легковий універсал-В, об'єм двигуна 2967 см. куб., рік випуску 2015, дата першої реєстрації 17.09.2015 року, реєстраційний номер ВА07777ВІ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії СХМ №421807. (а.с. 9)
ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №17639-13 від 30.06.2017 року, яким згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України позивачці визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку за 2017 рік у розмірі 25000 грн. (а.с. 8).
Отримавши копію цього податкового повідомлення – рішення у липні 2018 року та не погоджуючись з ним, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Перевіряючи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, суд виходив з того, що порядок адміністрування транспортного податку врегульовано статтею 267 Податкового кодексу України (надалі - ПК України).
Підпунктом 267.1.1 пункту 261.1 статті 267 ПК України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об’єктами оподаткування.
Згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 262.1 статті 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Пунктом 267.4 статті 267 ПК України передбачено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно з підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Порядок обчислення та сплати транспортного податку регулюється пунктом 267.6. статті 267 ПК України.
Так, згідно з підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Підпунктом 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України передбачено, що органи внутрішніх справ зобов’язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об’єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами.
З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов’язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об’єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 року №563, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.07.2015 року за №785/27230, затверджено форму відомостей, необхідних для розрахунку та справляння транспортного податку за місцем реєстрації об'єкта оподаткування (форма Л). Такі відомості відповідно до підпункту 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України направляються органом, що здійснив державну реєстрацію легкового автомобіля, до Державної фіскальної служби України та містять дані зокрема про марку автомобіля, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального тощо.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України затверджено ОСОБА_2 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (надалі – ОСОБА_2), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об’єктів оподаткування транспортним податком.
Згідно з пунктами 2, 3, 4 ОСОБА_2 середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об’єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403.
Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до ОСОБА_2.
Відповідно до пункту 13 ОСОБА_2 відповідно до цієї ОСОБА_2 розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті ОСОБА_2 інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об’єкта оподаткування транспортним податком, ОСОБА_2 за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Згідно з пунктом 14 ОСОБА_2 забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна та тип пального.
Аналіз вищенаведених норм свідчить, що об’єктом оподаткування транспортного податку є легкові автомобілі, які одночасно відповідають трьом критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно); 2) їх середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) повинен бути зазначений у переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що міститься на офіційному веб-сайті ОСОБА_2.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з вересня 2015 року є власницею легкового автомобіля марки Audi, модель Q7, об'єм двигуна 2967 см. куб., тип пального - дизель. Рік випуску цього автомобіля - 2015, тому у 2017 році з року його випуску минуло 2 роки.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" у 2017 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня встановлено у 3200 гривень.
Отже у 2017 році передбачена підпунктом 267.2.1 пункту 262.1 статті 267 ПК України межа середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення їх до об’єктів оподаткування транспортним податком становила 1 200 000 грн. (3200 грн. х 375).
Судом установлено, що легковий автомобіль з такими ознаками та параметрами (марка, модель, рік випуску (понад 2 роки), об'єм циліндрів двигуна, тип пального) не включений до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року), розміщеному ОСОБА_2 на своєму офіційному веб-сайті. (http://me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA)
Відповідно до інформації, наданої на запит суду Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, розрахована згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля Audi Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра (2967 куб.см. з урахуванням заокруглення до найближчого основного розряду), дизель, 2015 року випуску, для цілей віднесення такого автомобіля до об’єктів оподаткування транспортним податком у 2017 році складала 1004335 грн. (а.с. 26 - 27)
Отже вартість цього автомобіля не перевищує передбачену підпунктом 267.2.1 пункту 262.1 статті 267 ПК України межу. Відтак, вказаний легковий автомобіль не підпадає під ознаки об'єкта оподаткування, наведені у пп.267.2.1 п.262.1 ст.267 ПК України, та не був об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році, а позивачка не була платником транспортного податку.
Ці обставини також встановлені рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 року, яке набрало законної сили, в адміністративній справі №811/1701/18 за позовом ГУ ДФС у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з транспортного податку, визначеного податковим повідомленням-рішенням №17639-13 від 30.06.2017 року. (а.с. 34 – 35)
Тож, спірне податкове повідомлення-рішення №17639-13 від 30.06.2017 року, яким позивачці нарахований транспортний податок за 2017 рік, є протиправним та підлягає скасуванню, а позов ОСОБА_1 слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з цим позовом позивачка сплатила судовий збір у сумі 704,80 грн., які, зважаючи на задоволення позову, слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 257 - 261, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області форми "Ф" №17639-13 від 30.06.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати на сплату судового збору в сумі 704,80 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501).
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_3