
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року м.Житомир справа № 806/2817/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В., Магдич В.М.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
13 червня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03 травня 2018 року №31 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій".
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, рішенням відповідача від 03.05.2018 року № 31 з позивача було утримано переплату за надмірно виплачені грошові кошти (пенсію) у розмірі 2377 грн. 00 коп.
Позивач вважає вказані дії відповідача порушують її право на соціальний захист передбачене статтею 46 Конституції України.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 року відкрито спрощене провадження у справі. Призначено відкрите судове засідання на 19 вересня 2018 року.
Копію ухвали про відкриття провадження сторони отримали, що підтверджується поштовими повідомленнями.
07.09.2018 до суду надійшов відзив на адміністративний позов. У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю. Зазначає, що позивачу проведено перерахунок призначеної пенсії з 01.10.2017 за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і відповідно розмір пенсії склав 3932,17 грн. Однак, у січні 2018 року за результатами внутрішнього аудиту про результати стану роботи Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо дотримання законодавчих і нормативно - правових актів з питань надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду України, призначення і виплати пенсій, проведення адміністративних видатків, ведення бухгалтерського обліку та звітності за період з 01.010.2017 по 31.01.2018 року виявлено надміру виплачені грошові кошти позивачу в сумі 2377,00 грн.. У зв'язку з викладеним відповідачем прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій. З пенсії відповідача було проведено відрахування протягом квітня - червня 2018 року згідно Рішення № 31 від 03.05.2018. Однак, рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій було скасовано та повернуто позивачу зайво утриману суму боргу в липні 2018 року, що підтверджується розпорядженням 157089 від 20.06.2018 року ( а.с. 60) та протоколом від 21.06.2018 року ( а.с. 68). Розмір пенсії позивача з квітня 2018 року становить 3932,17 грн. у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги. Просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечував з підстав викладених у письмовому відзиві.
Заслухавши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити з наступних підстав.
Встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та до 01.10.2017 року отримувала пенсію за нормами Закону України "Про державну службу", а з 01.10.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З матеріалів справи та з пояснень представника відповідача в судовому засіданні встановлено, що відповідачем, в порушення вимог ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.10.2017 року позивача автоматично переведено на пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з чим рішенням відповідача від 03.05.2018 року № 31, за результатами внутрішнього аудиту про результати стану роботи відповідача, з позивача було утримано переплату за надмірно виплачені грошові кошти (пенсію) у розмірі 2377 грн. 00 коп.
Однак, вищевказане рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій було скасовано та повернуто позивачу зайво утриману суму боргу в липні 2018 року, що підтверджується розпорядженням 157089 від 20.06.2018 року ( а.с. 60) та протоколом від 21.06.2018 року ( а.с. 68). Розмір пенсії позивача з квітня 2018 року становить 3932,17 грн. у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, як пояснив в судовому засіданні представник відповідача в червні 2018 на підставі спірного рішення з пенсії позивача було утримано лише 667,58 грн.. Однак, у зв"язку із скасуванням даного рішення, утримані кошти в сумі 667,58 грн. позивачу були повернуті при виплаті пенсії за липень 2018 та в подальшому утримання із пенсії позивача не здійснювалося.
Вказані обставини позивачем в судовому засіданні не заперечувалися.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону №1058 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Аналізуючи вказану норму закону, суд дійшов висновку, що надміру сплачені суми пенсії можуть бути утримані відповідачем за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
У позовній заяві позивач, з посиланням на ч. 1 ст. 50 Закону №1058, зазначає, що з пенсіонера може бути стягнута сума пенсії сплачена надміру, тільки внаслідок зловживань (недобросовісності) з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Жодного факту, який би стверджував, що є зловживання з її боку відповідач не має.
У відповідності до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Таким чином, переплата, яка виникла в результаті автоматичного переводу позивача з одного виду пенсії на інший, без додержання вимог передбачених ч. 3 ст. 45 Закону №1058 виникла з вини відповідача, про що свідчить і рішення про повернення позивачу зайво утриманої суми.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу вимог ст. 2 КАС України рішення відповідача від 03.05.2018 року № 31, України з моменту його прийняття та до моменту втрати ним чинності, виходячи з встановлених судом обставин та положень чинного законодавства за своїм змістом є незаконним та таким, що порушує законне право позивача на соціальний захист.
Разом з тим, судом встановлено, що на момент розгляду даного адміністративного позову, рішення відповідача від 03.05.2018 № 31, яке є предметом даного спору, скасовано, що не заперечується сторонами, а отже фактично предмет спору відсутній, оскільки в силу вимог ст. 19 КАС України, компетенція адміністративних судів не поширюється на спори стосовно визнання протиправними та скасування не чинних рішень суб'єкта владних повноважень.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 2, 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1,11601, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 37909216 ) про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 25 вересня 2018 року