Рішення № 76661113, 21.09.2018, Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
21.09.2018
Номер справи
171/287/18
Номер документу
76661113
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 171/287/18

2/171/371/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" вересня 2018 р. м. Апостолове

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

у складі: головуючого судді Кодрян Л.І.

за участю секретаря Титаренко Л.Б.

прокурора Михайленка В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом прокурора в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області до ОСОБА_1, третя особа Апостолівська районна державна адміністрація Дніпропетровської області про витребування земельної ділянки площею 6,7768 га,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що в ході здійснення своїх повноважень Нікопольською місцевою прокуратурою виявлено факт безпідставного вибуття з державної власності земельної ділянки площею 6,7768 га сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 1220386600:02:050:0009, що розташована на території Апостолівської міської ради (колишньої Михайлівської сільської ради Апостолівського району) Дніпропетровської області.

Зазначає, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно 16.08.2017 року на підставі розпорядження голови Апостолівської районної державної адміністрації № 210-р-11 від 26 травня 2011 року «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв) на території Михайлівської сільської ради та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки» за ОСОБА_1 зареєстровано право власності (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 1328461212203) на земельну ділянку (кадастровий номер 1220386600:02:050:0009) площею 6,7768 га для ведення фермерського господарства.

Вказує, що під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за № 42017041490000059 від 19.10.2017 року за ч.4 ст.358 КК України за фактом використання підробленого документу, встановлено, що ОСОБА_1 14.08.2017 року звернулася із заявою до КП «Реєстратор майнових прав»Петропавлівської селищної ради Дніпропетровської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером 23692358 для проведення державної реєстрації права власності на вищевказану земельну ділянку. До заяви ОСОБА_1 надала розпорядження голови Апостолівської районної державної адміністрації від 26.05.2011 р. № 210-р-11 «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв) на території Михайлівської сільської ради та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки», витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-1205108062017 від 09.08.2017 року.

На підставі вказаних документів 16 серпня 2017 року державним реєстратором комунального підприємства «Реєстратор майнових прав» Петропавлівської селищної ради Дніпропетровської області за ОСОБА_1 зареєстровано право власності (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 1328461212203) на земельну ділянку (кадастровий номер 1220386600:02:050:0009) площею 6,7768 га для ведення фермерського господарства. Грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 207730, 03 грн.

Зазначає, що досудовим розслідуванням встановлено, що головою Апостолівської районної державної адміністрації 26.05.2011 року розпорядження № 210-р-11 «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв) на території Михайлівської сільської ради та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки» не приймалося. Натомість за № 210-р-11 прийнято розпорядження голови Апостолівської районної державної адміністрації від 20.05.2011 року «Про преміювання директора районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді ОСОБА_2В».

За таких обставин, оскільки реєстрація права власності на земельну ділянку за ОСОБА_1 відбулася без законних підстав, позивач просив витребувати із незаконного володіння ОСОБА_1 земельну ділянку сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 1220386600:02:050:0009, площею 6,7768 га, що розташована на території Апостолівської міської ради (колишньої Михайлівської сільської ради Апостолівського району) Дніпропетровської області, вартістю 207730,03 грн.

В судовому засіданні прокурор заявлені позовні вимоги підтримав, обґрунтовуючи їх вищенаведеним, просить їх задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача - Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в судове засідання не з'явився, повідомлений про день і час розгляду справи належним чином, подав до суду письмові пояснення в яких підтримав позов, просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач ОСОБА_1 у підготовче засідання та судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином за останнім відомим місцем проживання в порядку, передбаченому положеннями ст.130,131 ЦПК України, про що у справі є належні докази, про причини неприбуття до суду не повідомила, відзив на позовну заяву до суду не подала.

Представник третьої особи - Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності третьої особи.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до КП «Реєстратор майнових прав» Петропавлівської селищної ради з метою реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1220386600:02:050:0009 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що вбачається з заяви відповідача від 14.08.2017 року № 23692358, картки прийому заяви № 94722444 (а.с.16,17).

З рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 16 серпня 2017 року встановлено, що державним реєстратором прав на нерухоме майно КП «Реєстратор майнових прав» Петропавлівської селищної ради Дніпропетровської області розглянуто заяву ОСОБА_1 від 14 серпня 2017 року про проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, за кадастровим номером 1220386600:02:050:0009 та документи, подані для проведення державної реєстрації прав та вирішено провести державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_1 (а.с.18).

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності вбачається, що відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1220386600:02:050:0009, площею 6,7768 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, що є власністю ОСОБА_1 внесені до державного реєстру речових прав на нерухоме майно 14.08.2017 року, підстава виникнення права власності – рішення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 26 травня 2011 року № 210-р-11 «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв) на території Михайлівської сільської ради та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки» (а.с.13-14,19).

З копії розпорядження голови районної державної адміністрації № 210-р-11 від 26 травня 2011 року «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв) на території Михайлівської сільської ради та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки» (без підпису) вбачається, що відповідно до розпорядження вирішено передати у власність громадянам, зокрема,ОСОБА_1, земельну ділянку у розмірі земельної частки (паю) по колишньому КСП «Побєда» в натурі (на місцевості) на території Михайлівської сільської ради та видати держані акти на право приватної власності на земельну ділянку, а саме відповідачу розміром 6,7768 га (а.с.10).

З копії розпорядження голови районної державної адміністрації № 210-р-11 від 20 травня 2011 року встановлено, що вказане розпорядження прийнято по питанню «Про преміювання директора районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді ОСОБА_2В.». Зазначене розпорядження підписано головою райдержадміністрації ОСОБА_3 (а.с.11)

З повідомлення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за № 119/0/268-18 від 12.01.2018 року на запит СВ Апостолівського ВП Нікопольського ВПГУНП в Дніпропетровській області встановлено, що на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 26 травня 2011 року за № 210-р-11 громадянам, зокрема, ОСОБА_1 не передавалась у власність земельна ділянка у розмірі земельної частки (паю) на території Михайлівської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області (а.с.12).

Як вбачається з повідомлення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за № 34-2115/0/266-18 від 21.09.2018 року на запит Апостолівського відділу Нікопольської місцевої прокуратури, розпорядження голови райдержадміністрації від 26 травня 2011 року за № 210-р-11 не приймалося та громадянам, зокрема, ОСОБА_1 не передавалась у власність земельна ділянка у розмірі земельної частки (паю) на території Михайлівської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області. Вказано, що Апостолівською райдержадміністрацією приймалося розпорядження № 210-р-11 від 20.05.2011 року «Про преміювання директора районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді ОСОБА_2В.» (а.с. 89).

Згідно витягу з ЄРДР за № 42017041490000059 від 19.10.2017 року за фактом використання завідомо підробленого документу, а саме розпорядження голови районної державної адміністрації № 210-р-11 від 26 травня 2011 рокувнесено відомості за ч.4 ст.358 КК України до ЄРДР (а.с.22).

Між сторонами у даній справі склалися правовідносини, які регулюються наступними нормами права.

Згідно із ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району

Згідно ч.6,7,8,9 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у йогонаданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельноїділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надаєвідповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.

Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельноїділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Аналізуючи вищенаведені норми та докази, що є у матеріалах справи суд приходить до висновку про відсутність доказів дотримання відповідачем ОСОБА_1 порядку безоплатної приватизації земельної ділянки, а отже і підстав для реєстрації права власності на земельну ділянку за нею.

Згідно ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до статей 317, 319 ЦК України саме власнику належить право розпоряджатися своїм майном за власною волею.

Відповідно до закріпленого в статті 387 ЦК України загального правила власник має необмежене право витребувати майно із чужого незаконного володіння.

Витребування майна шляхом віндикації застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема,якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником договору.

Відповідно до п.21 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику у справах про захист права власності та інших речових прав» від 07.02.2014 року № 5 у разі коли між особами відсутні договірні відносини або відносини, пов'язані із застосуванням наслідків недійсності правочину, спір про повернення майна власнику підлягає вирішенню за правилами статей 387, 388 ЦК. Якщо власник вимагає повернення свого майна з володіння особи, яка незаконно ним заволоділа, така позовна вимога підлягає розгляду та вирішенню також за правилами статей 387, 388 ЦК.

Позивач, як на підставу заявлених вимог посилається на те, що розпорядження голови Апостолівської районної державної адміністрації № 210-р-11 від 26.05.2011 року про надання ОСОБА_1 у власність земельної ділянки в дійсності не приймалося, тому реєстрація права власності на земельну ділянку за ОСОБА_1 відбулася без рішення органу державної влади.

Суд погоджується з такими доводами позивача. Дійсно, за вищенаведених обставин та норм права відповідач не мала права на державну реєстрацію за нею права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 1220386600:02:050:0009, площею 6,7768 га, що розташована на території Апостолівської міської ради (колишньої Михайлівської сільської ради Апостолівського району) Дніпропетровської області.

З вищевикладеного суд приходить до висновку, що права держави Україна в контексті доводів позивача було порушено відповідачем ОСОБА_1 внаслідок безпідставної реєстрації права власності на вищевказану земельну ділянку за нею.

Таким чином, позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.

Оскільки позов задоволено то, судові витрати слід стягнути з відповідача відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України на користь прокуратури Дніпропетровської області.

Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 4,12,13,76-81,89,141,258,259,263-265,273,354,355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов прокурора в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області до ОСОБА_1, третя особа Апостолівська районна державна адміністрація Дніпропетровської області про витребування земельної ділянки площею 6,7768 га - задовольнити.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1, прож. Дніпропетровська область, м.Апостолове, вул.Б.Хмельницького,47) земельну ділянку площею 6,7768 га сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 1220386600:02:050:0009, вартість якої складає 207730,03 (двісті сім тисяч сімсот тридцять) грн. 03 коп., що розташована на території Апостолівської міської ради (колишньої Михайлівської сільської ради) Апостолівського району Дніпропетровської області у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, прож. Дніпропетровська область, м.Апостолове, вул.Б.Хмельницького,47) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м.Дніпро, пр.Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р 35217020000291 в ДКСУ в м.Київ, код ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету – 2800) судові витрати в розмірі 3115 (три тисячі сто п’ятнадцять) грн. 95 коп. за сплату судового збору.

На рішення може бути подана апеляція до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 25 вересня 2018 року.

СуддяОСОБА_4