Рішення № 76660279, 18.09.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
2540/2750/18
Номер документу
76660279
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2750/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шашери М.О.,

позивача ОСОБА_1,

представники відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області та просить: визнати протиправними дії та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про накладення штрафних санкцій від 18 липня 2018 року УЗС № 0041/18 на ФОП ОСОБА_1 за ведення в обіг продукції, а саме праски ТМ «Теfal», модель RЕF:FV1710ЕО/АМО - 4417, СММF: НОМЕР_1, у сумі 8500 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що позивач не є особою яка ввела продукцію в обіг. Також позивач вказав, що на прасці ТМ «Теfal», модель RЕF:FV1710ЕО/АМО – 4417 та супровідних до неї документах наявні всі необхідні дані та знаки з технічними даними відповідності технічним регламентам.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи та пояснень сторін судом встановлено наступне.

На підставі направлення на проведення перевірки № 303-п/303 від 24 квітня 2018 року, виданого згідно наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області «Про проведення планової виїзної перевірки характеристик продукції» № 303-п від 24 квітня 2018 року та секторального плану державного ринкового нагляду на 2018 рік, спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області була проведена планова виїзна перевірка характеристик продукції у ФОП ОСОБА_1 (адреса: вул. Героїв Майдану, 12, м. Ічня - місце розповсюдження продукції) з питань розповсюдження електричного та електронного обладнання: кухонної техніки (для збереження продуктів, для механічної та термічної обробки, для приготування кави, чаю, напоїв тощо) та техніки для використання в побуті (пральних машин, сушарок, прасок, телевізорів, комп’ютерів тощо); освітлювальної апаратури; електричних ламп розжарення, в тому числі галогенних; інструментів ручних пневматичних, гідравлічних або з умонтованим електричним або неелектричним двигуном (дрилей, шуруповертів та іншої техніки для побутового використання).

В ході перевірки було встановлено, що на електрообладнанні (прасці), табличці з технічними даними та на супровідних документах (п. 1 Акту перевірки характеристик продукції № 0481/18 не нанесено знак відповідності технічним регламентом (при можливості його нанесення), чим порушено п. 8, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1067 від 16.12.2015 та п. 13,32,44,45,46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання» затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 1077 від 16.12.2015, ст. 29 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», «Правила та умови нанесення знаку відповідності технічним регламентам», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1184 від 30.12.2015.

За результатами перевірки було складено Акт перевірки характеристик продукції від 15.05.2018 №048/18, але в зв’язку з відсутністю ФОП ОСОБА_1 або уповноваженої особи від ФОП ОСОБА_1 Акт був направлений листом від 17.05.2018 № 01-06-02- 29/3410.

В той же день 15.05.2018 посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, на адресу позивача, було надано Вимогу № 01-06-02-29/3295 про надання документів а саме: товаро-транспортні накладні, видаткові накладні, чи інші документи в яких зазначено постачальника відібраної під час перевірки продукції; документи на якість до 11-00 год. 05.06.2018, та було повідомлено що ФОП ОСОБА_1 або уповноваженій особі потрібно прибути для складання протоколу про порушення вимог ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» на 12-00 год. 05 червня 2018 року за адресою: каб.102, вул. Коцюбинського, 41-а, м. Чернігів.

04.06.2018 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області було отримано заяву щодо продовження терміну надання документів згідно вимоги № 01-06-02-29/2935 до 19.06.2018, але інформація в зазначений термін так і не була надана.

Виходячи з цього Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області було направлено лист № 01-06-02-29/4350 від 21.06.2018 на адресу ФОП ОСОБА_1 в якому вказано, що у зазначений термін він не надав документи які містять інформацію про походження продукції, та відповідно до 4.1 ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» вважається особою яка ввела продукцію «праска ТМ «Tefal», модель: REF:FV1710ЕО/АМО-4417» в обіг.

Також було надано Проект рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів (обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності згідно із встановленими вимогами технічного регламенту), та повідомлено про необхідність прибуття для складання протоколу про виявлені порушення вимог ст. 44 Закону України «Про держаний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» на 11-00 год. 04 липня 2018 року за адресою: каб.102, вул. Коцюбинського, 41-а, м. Чернігів.

В зв’язку з неприбуттям ФОП ОСОБА_1 чи уповноваженої особи від нього 4 липня 2018 року посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області було складено акт про неприбуття для складання протоколу про виявленні порушення вимог законодавства, а також складено протокол № 39 про виявлене порушення вимог ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції» та ст. 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», та повідомлено що розгляд справи по складеному протоколу відбудеться 18 липня 2018 року о 12-15 год. за адресою: каб. 9, вул. 1-го Травня, буд. 180, м. Чернігів.

Листом від 06.07.2018 № 01-06-02-29/4756 до ФОП ОСОБА_1 було направлено Протокол про виявлене порушення вимог ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції» та ст. 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції № 39 від 04.07.2018, та Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів (обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності згідно із встановленими вимогами технічного регламенту) від 06.07.2018 № 281.

За результатами розгляду справи відносно ФОП ОСОБА_1 була винесена Постанова про накладення штрафних санкцій від 18 липня 2018 року УЗС № 0041/18 за порушення п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів громадян у сумі 8500 грн., за введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, а саме: праска ТМ «Tefal», модель: REF:FV1710ЕО/АМО-4417, СММF: 1830006 581 на виробі, табличці з технічними даними та супровідних документах не нанесено знак відповідності технічного регламентам (при можливості його нанесення) чим порушено вимоги п. 8, п. 28, п. 41, п. 42, п. 43 «Технічного регламенту низьковольтного сумісності обладнання», затверджено постановою КМУ від 16.12.2015 № 1067; п. 13, п. 32, п. 44, п. 45, п. 46 «Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання» затверджено постановою КМУ від 16.12.2015 № 1077; ст. 29 Закону України « Про технічні регламенти та оцінки відповідності» від 15.01.2015 № 124 - VIII; п. 1, п. 2 «Правил та умов нанесення знаку відповідності технічним регламентам», затверджених постановою КМУ №1184 від 30.12.2015.

Оцінюючи спірні правовідносини у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції регулюються Законом України від 02.12.2010 № 2735-VI «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (далі - Закон України № 2735-УІ ), інші нормативно-правові акти, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічні регламенти.

Відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Встановлені вимоги - це вимоги щодо нехарчової продукції (далі - продукція) та її обігу на ринку України, встановлені технічними регламентами (абзац 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

З метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності: проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування); приймають у випадках та порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, здійснюють контроль стану виконання суб'єктами господарювання цих рішень; вживають у порядку, визначеному цим та іншими законами України, заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні порушень вимог цього Закону та встановлених вимог (пункти 4, 6, 11 частини 1 статті 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Частиною 1 статті 22 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що заходами ринкового нагляду є:

1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування);

2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають:

а) обмеження надання продукції на ринку;

б) заборону надання продукції на ринку;

в) вилучення продукції з обігу;

г) відкликання продукції;

3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;

4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.

Згідно підпункту "а" пункту 1 частини 2 статті 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є, в тому числі, наявність на продукції знаку відповідності технічним регламентам (у тому числі ідентифікаційного номера призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення знаку відповідності технічним регламентам.

За визначенням, наведеним у частині 1 статті 1 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», технічний регламент - нормативно-правовий акт, в якому визначено характеристики продукції або пов’язані з ними процеси та методи виробництва, включаючи відповідні процедурні положення, додержання яких є обов’язковим. Він може також включати або виключно стосуватися вимог до термінології, позначень, пакування, маркування чи етикетування в тій мірі, в якій вони застосовуються до продукції, процесу або методу виробництва.

Приписами абзацу 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що неналежне застосування знаку відповідності технічним регламентам полягає в порушенні правил застосування і нанесення знаку відповідності технічним регламентам, встановлених законодавством.

Згідно пункту 1 «Правил та умов нанесення знаку відповідності технічним регламентам» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1184 «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення», знак відповідності технічним регламентам (далі - знак відповідності) наноситься на продукцію або на її табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним, у разі коли це є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом.

При цьому не заперечується нанесення знаку відповідності технічним регламентам як на продукцію, так і на відповідні супровідні документи.

Знак відповідності технічним регламентам наноситься на пристрій, який підпадає під дію хоча б одного технічного регламенту та має бути нанесений на продукцію або на її табличку, на всіх документах, етикетці, тарі та упаковці (у разі її наявності) таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. Знак відповідності технічним регламентам, який наклеєний і при цьому може бути легко відклеюватися, не вважається нанесеним. (Дану позицію підтримує Департамент розвитку електронних комунікацій Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України лист від 28.07.2017 №16/03/02-1290).

Той факт, що позивачем було введено у обіг продукцію «праска ТМ «Tefal», модель: REF:FV1710ЕО/АМО-4417», яка, у табличці з технічними даними та на супровідних документах (п. 1 Акту перевірки характеристик продукції № 0481/18), не мала нанесеного знаку відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення) позивачем не оспорюється та не спростовується.

За таких підстав відповідач правомірно констатував факт порушення позивачем вимог п. 8, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1067 від 16.12.2015 та п.п. 13,32,44,45,46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання» затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 1077 від 16.12.2015, ст. 29 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», «Правила та умови нанесення знаку відповідності технічним регламентам», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1184 від 30.12.2015.

А значить відповідач правомірно виніс постанову про накладення штрафних санкцій за порушення п.2 ч.2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів громадян у сумі 8500 грн., за введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам.

Суд критично ставиться до твердження позивача про те, що він не є особою яка ввела вказану продукцію в обіг, оскільки доказів придбання цього товару у іншого продавця ні суду ні перевіряючим особам представлено не було.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 25 вересня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот