
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року справа № 2340/3013/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Паламаря П.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Черкаській області до комунального підприємства “Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства” про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
30.07.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося управління Держпраці у Черкаській області (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 205) з адміністративним позовом до комунального підприємства “Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства” (19800, Черкаська область, смт. Драбів, вул. Центральна, 99), в якому позивач просить застосувати до Комунального підприємства “Драбівське виробниче управління житлово - комунального господарства” заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зобов’язати зупинити повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих, виконання газонебезпечних робіт (роботи, пов’язані з оглядом, очищенням, ремонтом, розгерметизацією технологічного обладнання, комунікацій, в тому числі роботи всередині ємностей (апарати, сушильні барабани, сушильні печі, реактори, резервуари, цистерни та інше аналогічне обкладання, також колектори, тонелі, колодязі, приямки та інші аналогічні місця), при проведенні яких існує або не виключена можливість виділення в робочу зону, що визначається в відповідності до ГОСТ 12.1.005-7, вибухо - та пожежонебезпечних або шкідливих парів, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, загорання, здійснити шкідливий вплив на організм людини, а також роботи при недостатньому вмісті кисню (об’ємна частка нижче 20%)), а також експлуатацію автомобільного крана (“ЗІЛ”, номерний знак НОМЕР_1), автовишки ТВГ - 15 (“ГАЗ 52-01”, номерний знак НОМЕР_2).
10.09.2018 суд постановив ухвалу про подальший розгляд справи без проведення судового засідання виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним проведено перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт №282-060 від 25.05.2018. Цим актом зафіксовано порушення, які загрожують життю та здоров’ю людей, а тому на виконання повноважень, які передбачені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач звернувся до суду та вважає, що його вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
В ході судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримував та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач в судове засідання 10.09.2018 свого представника не направив, відзиву проти позову не подав, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
26.04.2018 управління Держпраці у Черкаській області видано наказ №355-П про проведення планових перевірок. На підставі зазначеного наказу, видано направлення № 713 від 26.04.2018 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки КП «Драбівське ВУЖКГ», що знаходиться за адресою: смт. Драбів, вул. Центральна, 99, у період з 14.05.2018 по 25.05.2018.
За результатами проведеної посадовими особами позивача планової перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки складено акт №282-060 від 25.05.2018. Вказаним актом зафіксовано порушення відповідачем вимог Закону України «Про охорону праці», зокрема:
-роботи підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи проводяться без одержання дозволу відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (п. 6 додатку 2), затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107;
-здійснюється експлуатація вантажопідіймального крану, підйомника: автомобільний кран («ЗІЛ», номерний знак НОМЕР_1), автовишка ТВГ - 15 («ГАЗ 52-01», номерний знак НОМЕР_2) без одержання дозволу відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (п. 11 додатку 3), затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107;
-відсутня інформація про проведення технічного огляду (первинний, періодичний) автомобільного крану («ЗІЛ», номерний знак НОМЕР_1), автовишки ТВГ-15 («ГАЗ 52-01», номерний знак НОМЕР_2) відповідно до п. 5, п. 7, п. 8, п. 17 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 травня 2004 року № 687, п. 1.3 розділу VI НПАОП 0.00-7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників».
Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1, Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015, № 96 (далі — положення № 96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.
Згідно п.7, Положення №96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про управління Держпраці у Черкаській області, затвердженого наказом Держпраці від 22.06.2017, № 75 (далі – положення №75), управління Держпраці у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження управління поширюються на територію Черкаської області.
Відповідно до п. 3 Положення №75, основними завданнями управління є:
- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
-здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на обласному рівні;
-здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки;
-організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об’єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об’єктів Єдиної газотранспортної системи.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон N 877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.
Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону № 877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 статті 4 Закону № 877- V, передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
В силу положень частини 2 статті 4 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно із ч. 1 ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України “Про охорону праці”, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За ч. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
В контексті наведеного суд зазначає, що виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки без відповідного дозволу, з порушенням встановлених правил, без належного інструктажу, тощо, роботодавець створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства про охорону праці спричиняють загрозу життю та здоров’ю людей.
Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, які спричиняють загрозу життю та здоров’ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі рішення адміністративного суду, а тому виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача судовий збір не стягується.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до Комунального підприємства “Драбівське виробниче управління житлово - комунального господарства” (ідентифікаційний код 03357056, місцезнаходження: 19800, Черкаська область, смт. Драбів, вул. Центральна, 99) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зобов’язати зупинити повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих, виконання газонебезпечних робіт (роботи, пов’язані з оглядом, очищенням, ремонтом, розгерметизацією технологічного обладнання, комунікацій, в тому числі роботи всередині ємностей (апарати, сушильні барабани, сушильні печі, реактори, резервуари, цистерни та інше аналогічне обкладання, також колектори, тонелі, колодязі, приямки та інші аналогічні місця), при проведенні яких існує або не виключена можливість виділення в робочу зону, що визначається в відповідності до ГОСТ 12.1.005-7, вибухо - та пожежонебезпечних або шкідливих парів, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, загорання, здійснити шкідливий вплив на організм людини, а також роботи при недостатньому вмісті кисню (об’ємна частка нижче 20%)), а також експлуатацію автомобільного крана (“ЗІЛ”, номерний знак НОМЕР_1), автовишки ТВГ - 15 (“ГАЗ 52-01”, номерний знак НОМЕР_2).
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар