
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2644/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (далі – ТОВ ім. Шевченка) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) та просить:
- скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22.01.2018 № 566273/03796761;
- зобов'язати відповідача зареєструвати розрахунок коригування № 10, складений 20.12.2017 та зупинений згідно квитанції з реєстраційним номером НОМЕР_1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що підстави для прийняття комісією ДФС України рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190, відсутні. Крім того, комісією не було надано оцінки тому факту, що і до часу зупинення реєстрації спірного РК і після цього зупинення, інші розрахунки коригування за повернення всієї суми були успішно зареєстровані. Зазначив, що ТОВ ім. Шевченка є сільськогосподарським виробником, має в обробці власні земельні ділянки, власну сільськогосподарську техніку та виробничі потужності, відповідний штат працівників, тобто у відповідача не має жодних підстав вважати про фіктивність намірів позивача під час укладання договорів поставки з ТОВ «Бета-агро-інвест» та ТОВ «Кернел трейд».
Ухвалою судді від 23.07.2018 прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, надав відзив на позов та пояснив, що позивачем до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій не було подано належних документів, які б дали змогу комісії ДФС України винести рішення про реєстрацію оскаржуваного розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що в задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.
ТОВ ім. Шевченка є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.03.2000 внесено відповідний запис. Товариство перебуває на обліку як платник податку на додану вартість. Основним видом діяльності позивача є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (а.с. 159-160, 161-168).
16.06.2017 між ТОВ ім. Шевченка (постачальник) та ТОВ «Бета-Агро-інвест» (покупець) було укладено договір поставки № 505, згідно умов якого постачальник, відповідно до попередньої домовленості з покупцем, зобов’язується передати (поставити) покупцеві у його власність сільськогосподарську продукцію власного виробництва, а покупець зобов’язується прийняти товар і у визначений строк сплатити його вартість (а.с. 10-14).
На виконання умов договору, в період з 16.07.2017 по 20.10.2017, ТОВ «Бета-Агро-інвест» перераховано на банківський рахунок ТОВ ім.Шевченка попередню оплату за насіння соняшнику врожаю 2017 року на загальну суму 26 463 390,00 грн., що підтверджується банківськими виписками (а.с. 20-41).
На суму податкових зобов’язань позивачем складено податкові накладні, в тому числі, від 22.06.2017 № 14 на суму 8 910 000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 1 485 000,00 грн.) (а.с. 18, 19).
Надалі, протягом листопада-грудня 2017 року, ТОВ ім. Шевченка здійснено повернення ТОВ «Бета-Агро-інвест» коштів, перерахованих на виконання договору поставки від 16.06.2017 № 505, на підтвердження чого позивачем надано виписки з банківських рахунків (а.с. 100-128).
У зв’язку з наведеним, ТОВ ім. Шевченка сформовано та направлено до ДФС України за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення у вигляді електронного файлу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (а.с. 42-99).
При цьому, як вбачається з матеріалів справи розрахунок коригування від 20.12.2017 № 10 ДФС України не прийнятий, його реєстрація зупинена (а.с. 78, 78). Відповідно до квитанції, контролюючим органом виявлено помилки: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених підпунктом 3 пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу».
У зв’язку із наведеним, 16.01.2018 ТОВ ім. Шевченка подано до ДФС України повідомлення № 15 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленому РК від 20.12.2017 № НОМЕР_1, в якому зазначено, що згідно договору поставки від 16.06.2017 № 505. 22.06.2017 була здійснена попередня оплата за насіння соняшнику врожаю 2017 року в сумі 8910000,00 грн., на що була виписана податкова накладна № 14 від 22.06.2017, та була здійснена попередня оплата 14.09.2017 на суму 2797740,00 грн., на що була виписана податкова накладна № 23 від 14.09.2017. 20.12.2017 було здійснено повернення попередньої оплати за насіння соняшнику від ТОВ «Бета-Агро-інвест» в сумі 3000000,00 грн., на що було виписано податковий РК від 20.12.2017 № 11 до податкової накладної № 23 від 14.09.2017 на суму 2639200,00 грн., та РК № 10 від 20.12.2017 до податкової накладної № 14 від 22.06.2017 на суму 360800,00 грн. Основним видом економічної діяльності підприємства є Код КВЕД 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур, насіння олійних культур. На підприємстві у грудні 2017 року середньооблікова кількість робітників становила 116 чол. Підприємство здійснює сільськогосподарську діяльність на орендованих землях площею 4972,5 га. Користується власною та орендованою технікою. Власні виробничі потужності підприємств (будівні на суму 2688,546 тис. грн., машини та обладнання 25982,582 тис. грн., транспортні засоби 3544,901 тис. грн., інвентар 155,154 тис. грн., земельна ділянка 2,0 га на суму 32,3 тис. грн.) становлять 32,4 млн. грн., орендовані виробничі потужності підприємства (с/г техніка) 6 млн. грн. (а.с. 197).
Також, на підтвердження операції по відмовленому РК, ТОВ ім. Шевченка до ДФС України було надіслано такі документи: договір №505; банківські виписки від 22.06.2017, від 14.09.2017 та від 20.12.2017; податкові накладні від 14.09.2017 № 23 та від 22.06.2017 № 14; РК від 20.12.2017 № 10 та № 11, що підтверджується квитанцією № 1 (а.с. 200-208).
22.01.2018 комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 566273/03796761 про відмову в реєстрації РК від 20.12.2017 № 10 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), у зв’язку із наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с. 196).
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, ТОВ ім. Шевченка звернулось до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно із підпунктом “а” пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).
За приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті Податкового кодексу України).
У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі – Порядок № 1246) розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, на момент прийняття рішення про зупинення реєстрації РК) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567.
Зокрема, одним із критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної є: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній /розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більша за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Останнім абзацом Критеріїв оцінки ступеня ризиків передбачено, що у разі якщо за результатами моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Згідно підпунктами 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізуй державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
На виконання вказаної норми прийнято наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №566, яким визначено організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів (далі – Порядок №566).
В пункті 16 Порядку №566 вказано, що комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.
Разом з тим, пунктом 18 вказаного Порядку №566 встановлено, що комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бети отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобів масової інформації тощо).
Підстави для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування визначені постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмови в такій реєстрації» (далі - Постанова №190).
Такими підставами є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
На виконання наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №566 «Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмови в такій реєстрації», та з метою організації роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмови в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС), визначення взаємодії Комісії ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС, наказом ДФС України від 26.06.2017 № 450 затверджено Регламент комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмови.
Однією з підстав для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, передбаченою Постановою №l90, визначено надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту Податкового кодексу України. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось представником позивача в судовому засіданні, після зупинення ДФС України реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних спірного розрахунку коригування, ТОВ ім. Шевченка, відповідно до вимог чинного законодавства, направлено відповідачу пояснення та документи, які, на думку Товариства, були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаного розрахунку.
Зокрема, повідомлено контролюючий орган, що згідно договору поставки від 16.06.2017 № 505. 22.06.2017 була здійснена попередня оплата за насіння соняшнику врожаю 2017 року в сумі 8910000,00 грн., на що була виписана податкова накладна № 14 від 22.06.2017, та була здійснена попередня оплата 14.09.2017 на суму 2797740,00 грн., на що була виписана податкова накладна № 23 від 14.09.2017. 20.12.2017 було здійснено повернення попередньої оплати за насіння соняшнику від ТОВ «Бета-Агро-інвест» в сумі 3000000,00 грн., на що було виписано податкову РК від 20.12.2017 № 11 до податкової накладної № 23 від 14.09.2017 на суму 2639200,00 грн., та РК № 10 від 20.12.2017 до податкової накладної № 14 від 22.06.2017 на суму 360800,00 грн. Основним видом економічної діяльності підприємства є Код КВЕД 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур, насіння олійних культур. На підприємстві у грудні 2017 року середньооблікова кількість робітників становила 116 чол. Підприємство здійснює сільськогосподарську діяльність на орендованих землях площею 4972,5 га. Користується власною та орендованою технікою. Власні виробничі потужності підприємств (будівні на суму 2688,546 тис. грн., машини та обладнання 25982,582 тис. грн., транспортні засоби 3544,901 тис. грн., інвентар 155,154 тис. грн., земельна ділянка 2,0 га на суму 32,3 тис. грн.) становлять 32,4 млн. грн., орендовані виробничі потужності підприємства (с/г техніка) 6 млн. грн. (а.с. 197).
Також, на підтвердження операції по відмовленому РК, ТОВ ім. Шевченка до ДФС України було надіслано такі документи: договір №505; банківські виписки від 22.06.2017, від 14.09.2017 та від 20.12.2017; податкові накладні від 14.09.2017 № 23 та від 22.06.2017 № 14; РК від 20.12.2017 № 10 та № 11, що підтверджується квитанцією № 1 (а.с. 200-208).
Представник відповідача в судому засіданні пояснив, що надані пояснення та докази були недостатніми для прийняття комісією ДФС України позитивного рішення щодо реєстрації РК від 20.12.2017 №10 в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки з них не можливо відслідкувати підстави прийняття ТОВ ім.Шевченка спірного розрахунку.
Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що 01.11.2017 між ТОВ ім.Шевченка (постачальник) та ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» (покупець) на більш вигідних умовах ніж з ТОВ «Бета-Агро-інвест», було укладено договір поставки № П-0697/4/18, відповідно до умов якого постачальник зобов’язується поставити, а покупець прийняти та оплатити товар українського походження, врожаю 2017 року на умовах, зазначених у цьому договорі (соняшник) (а.с. 129-131).
У зв’язку з наведеним, виконання договору, укладеного з ТОВ «Бета-Агро-інвест», стало недоцільним для позивача, тому листом від 03.11.2017 за № ч2386 ТОВ ім. Шевченка повідомило вказаного контрагента про намір скористатись правами, передбаченими пунктом 9.2 Договору №505, щодо можливості одностороннього розірвання договору (а.с. 16).
Відповідно до укладеної сторонами 17.06.2017 додаткової угоди № 1, сторони домовились, що загальна сума договору становить 22 052 825,00 грн. без ПДВ, ПДВ становить 4 410 565,01 грн. Покупець повинен сплатити грошові кошти за товар шляхом попередньої оплати частинами до 20 жовтня 2017 року включно. (а.с. 15).
Також вказаною додатковою угодою пункт 9.2 договору поставки від 16.06.2017 № 505 викладено в такій редакції: «кожна із сторін має право на розірвання договору в односторонньому порядку, повідомивши про це листом іншу сторону не пізніше, ніж за 3 (три) дні до дати розірвання договору, в такому випадку сторони зобов’язані провести взаємний розрахунок за договором, в частині не виконаних зобов’язань, про що сторони укладають додаткову угоду».
08.11.2017 між ТОВ ім. Шевченка (постачальник) та ТОВ «Бета-Агро-інвест» (покупець) укладено додаткову угоду № 2, якою припинено дію договору поставки № 505, окрім пунктів 10.9 та 9.1. Вони діють до їх повного виконання сторонами. При цьому, додатковою угодою передбачено обов’язок повернення постачальником отриманих від покупця коштів частинами у строк до 31.12.2018 (а.с. 17).
У зв’язку з наведеним, ТОВ ім. Шевченка, починаючи з 08.11.2017, розпочало повернення коштів ТОВ «Бета-Агро-інвест», на підтвердження чого позивачем до суду надано банківські виписки (а.с. 100-128).
Також позивачем в ході розгляду справи надано видаткові накладні на поставку ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» насіння соняшнику відповідно до договору від 01.11.2017 № П-0697/4/18 (а.с. 132-143).
Разом з тим, суд звертає увагу, що зазначені документи не надавались ТОВ ім.Шевченка відповідачу для підтвердження операції по оскаржуваному розрахунку коригування. Також позивачем не надано ДФС України пояснення щодо вищеописаних обставин господарських відносин, які виникли між ТОВ ім.Шевченка та ТОВ «Бета-Агро-інвест» (зокрема, щодо існування додаткової угоди від 17.06.2017, розірвання договору з вказаним контрагентом, необхідність повернення отриманих позивачем коштів та укладення нового договору з ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД»). З наданої комісії ДФС України банківської виписки від 20.12.2017 не можливо відслідкувати причини повернення коштів контрагенту, оскільки в ній зазначено про повернення ТОВ «Бета-Агро-інвест» попередньої сплати за соняшник згідно договору від 16.06.2017 №505. Інформація про наявність додаткових угод №1 та №2, - відсутня.
Враховуючи наведене, на переконання суду, комісія ДФС України була об’єктивно позбавлена можливості в повній мірі надати оцінку відображеній в розрахунку коригування від 20.12.2017 № 10 господарській операції між ТОВ ім. Шевченка і ТОВ «Бета-Агро-інвест», та прийняти рішення про реєстрацію спірного розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є обґрунтованим, оскільки платником податків надано не всі необхідні документи та пояснення, які засвідчують факт здійснення господарської операції за розрахунком коригування, у реєстрації якого відмовлено.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що надання ТОВ ім. Шевченка в судове засідання документів, які пояснюють необхідність складення розрахунку коригування від 20.12.2017 № 10 не спростовує того факту, що ДФС України вказані документи для перевірки не надсилались, тому відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, враховував виключно наявну у нього інформацію.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина перша статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка необхідно відмовити.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (код ЄДРПОУ 03796761, вул. Тарасевича, 1б, с. Тараса Шевченка, Ріпкинський район, Чернігівська область, 15054) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 25 вересня 2018 року.
Суддя С.В. Бородавкіна