Ухвала суду № 76660040, 18.09.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
824/497/18-а
Номер документу
76660040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

18 вересня 2018 р. м. Чернівці справа № 824/497/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Левицького В.К.

за участю секретаря судового засідання Бідней О.В.

учасників справи:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідачів - ОСОБА_3

розглянув у підготовчому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Чернівецького прикордонного загону

про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку.

В С Т А Н О В И В:

14.09.2018 р. представником позивача подано до суду заяву про уточнення позовних вимог в якій просив, суд також визнати протиправним та скасувати наказ начальника 31 прикордонного загону Західного регіонального управління державної прикордонної служби України від 24.04.2018 р. №84-ос "По особовому складу" в частині виключення зі списків особового складу та всіх видів забезпечення майора ОСОБА_1 (П-004600), начальника відділу прикордонної служби "Селятин" ІІ категорії (тип Б).

У підготовчому засіданні, яке відбулося 18.09.2018 р., представник відповідачів заявив клопотання про залишення без розгляду заяви про уточнення позовних вимог з підстав пропущення місячного строку для звернення до суду з позовом.

В обґрунтування вказував, що з наказом начальника 31 прикордонного закону №84-ос від 24.04.2018 р. про виключення позивача зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, позивача ознайомлено 24.04.2018 р., що підтверджується його особистим підписом, а до суду з вимогою про скасування наказу №84-ос від 24.04.2018 р. звернувся тільки 14.09.2018 р.

У підготовчому засіданні позивач та його представник заперечували проти задоволення клопотання про залишення без розгляду заяви про уточнення позовних вимог, посилаючись на дотримання строків подання такої заяви.

Розглянувши клопотання про залишення без розгляду заяви про уточнення позовних вимог, заслухавши думку учасників справи, суд зазначає наступне.

Процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом (ч. 1 ст. 118 КАС України).

Відповідно до положення ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок. Строк, що визначається роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року цього строку. Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку. Якщо закінчення строку, що визначається місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця. Останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. Перебіг строку, закінчення якого пов’язане з подією, яка повинна неминуче настати, закінчується наступного дня після настання події. Останній день строку триває до двадцять четвертої години, але якщо в цей строк слід було вчинити процесуальну дію в суді, де робочий час закінчується раніше, строк закінчується в момент закінчення цього часу. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв’язку. Зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій адміністративній справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Так, ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).

Відповідно до ч. 5 ст. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Визначення публічної служби міститься в ст. 4 КАС України, відповідно до якої публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

З аналізу вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Як видно з матеріалів справи, 25.05.2018 р. до адресу суду надійшов позов ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Чернівецького прикордонного загону про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку, в якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ начальника Західного регіонального управління (1 категорії) від 19.04.2018 р. №161-ОС щодо припинення (розірвання) контракту та звільнення з військової служби за пунктом "и" (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту) частини 6 (із застосуванням ч. 8) ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", його майора ОСОБА_1 (П-004600), начальника відділу прикордонної служби "Селятин" II категорії (тип Б); поновити його, ОСОБА_1, на військовій службі на посаді начальника відділу прикордонної служби "Селятин" II категорії (тин Б) з 25.04.2018 р.; стягнути з Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України на його користь грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 25.04.2018 р. по день поновлення на посаді.

Вказаний позов направлений позивачем до суду 23.05.2018 р., що підтверджується відміткою Укрпошти на конверті.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.06.2108 р. у справі №824/497/18-а відкрито провадження в адміністративній справі. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

В підготовчому засіданні представником відповідачів не заперечувалося, що з позовом позивач звернувся у строки визначені ч. 5 ст. 122 КАС України.

14.09.2018 р. представником позивача подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив також визнати протиправним та скасувати наказ начальника 31 прикордонного загону Західного регіонального управління державної прикордонної служби України від 24.04.2018 р. №84-ос "По особовому складу" в частині виключення зі списків особового складу та всіх видів забезпечення майора ОСОБА_1 (П-004600), начальника відділу прикордонної служби "Селятин" ІІ категорії (тип Б).

Статтею 44 КАС України передбачено права та обов’язки учасників справи.

Положенням ст. 47 КАС України передбачено, що крім прав та обов’язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п’ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи те, що підготовче засідання у адміністративній справі №824/497/18-а на момент подання заяви про уточнення позовних вимог не закінчено, суд приходить до висновку, що позивач має право уточнити позовні вимоги.

Крім того, на думку суду, з урахуванням вимог ст. 120 КАС України, під час розгляду справи в суді зупиняється перебіг строку звернення до суду із пов'язаними вимогами.

На переконання суду, подання представником позивача заяви про уточнення позовних вимог, якою фактично збільшено предмет позову вимогою про визнання протиправним та скасування наказу про виключення із списків особового складу та всіх видів забезпечення, є пов'язаною з основним предметом спору, відтак не свідчить про пропущення строку звернення до суду, перебіг якого зупинився.

Враховуючи наведене, суд вважає, що клопотання відповідача про залишення без розгляду заяви про уточнення позовних вимог не підлягає задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 44, 47, 120, 122, 241, 248 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання про залишення заяви ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог без розгляду - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Ухвала в повному обсязі складена 24.09.2018 р.

Суддя В.К. Левицький