
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2018 р. Cправа № 0940/1238/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап’юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
17.07.2018 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій №13 від 17.05.2018.
23.07.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є виключно органом державного нагляду, який здійснює державний нагляд у сфері господарської діяльності, на сферу якого поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а державний ринковий нагляд не входить до повноважень відповідача, відповідно у відповідача відсутні правові підстави і повноважень на здійснення перевірки позивача у сфері ринкового нагляду. Тому, з цих підстав вважає, що оскаржувана постанова про накладення штрафних санкцій №13 від 17.05.2018 є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідач направив відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов’язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюється Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а оформлення та видача розпорядчих документів щодо проведення перевірки характеристик продукції здійснюється відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Оскільки, позивач протягом встановленого строку не надав документи, що містять інформацію про походження продукції та її подальший обіг, такий розповсюджувач вважається особою, що ввела цю продукцію в обіг. Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» не передбачено надсилання повідомлень про проведення планового заходу у сфері ринкового нагляду.
Позивач скористався правом подання відповіді на відзив, обґрунтований тим, що проведена перевірка і прийняття оскаржуваної постанови здійснено всупереч норм права, а тому оскаржувана постанова прийнята не на підставі та поза межами повноважень.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 21.01.2011 зареєстрований Тлумацькою районною державною адміністрацією Івано-Франківської області як фізична особа-підприємець.
Господарську діяльність позивач здійснює в магазині «Єврокомфорт», що розташований за адресою: вулиця Кобилянської, будинок 1, місто Тлумач, Івано-Франківська область.
Наказом Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Івано-Франківській області «Про направлення на проведення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції» за №284 від 05.05.2018, відповідно до статті 11 Закону України «Про держаний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», секторного плану державного ринкового нагляду на 2018 рік, затвердженого Головою Держпродспоживслужби від 27.11.2017, направлено головного спеціаліста відділу ринкового нагляду для проведення планової перевірки характеристик продукції у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за адресою: вулиця Кобилянської, будинок 1, місто Тлумач, Івано-Франківська область.
Головним управлінням Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Івано-Франківській області, направленням за №396 від 05.05.2018, направлено посадових осіб для здійснення держаного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за адресою: вулиця Кобилянської, будинок 1, місто Тлумач, Івано-Франківська область, на предмет перевірки характеристик продукції, а саме: електричного та електронного обладнання, приладів, що працюють на газоподібному паливі, безпека машин. Підстава: секторальний план державного ринкового нагляду на 2018 рік, затверджений Головою Держпродспоживслужби від 27.11.2017 та наказ Головного управління Держспоживслужби в Івано-Франківській області від 05.05.2018 за №284.
07.05.2018 державним інспектором – головним спеціалістом відділу ринкового нагляду та провідним фахівцем Тлумацького районного управління проведено перевірку магазину «Єврокомфорт» за адресою: вулиця Кобилянської, будинок 1, місто Тлумач, Івано-Франківська область, за наслідками якої складено акт перевірки характеристик продукції за №0026.
Вирішуючи правомірність проведення перевірки позивача, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» за №667 від 02.09.2015 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі – Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Відповідно до підпункту 7 пункту 7 Положення держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері здійснення державного ринкового нагляду організовує розроблення проектів секторальних планів ринкового нагляду, затверджує секторальні плани ринкового нагляду, здійснює моніторинг виконання та перегляд таких планів.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлює Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» дія цього Закону поширюється на відносини щодо: здійснення ринкового нагляду за продукцією, що охоплюється встановленими вимогами, крім видів продукції, зазначених у частині п'ятій цієї статті; здійснення контролю всієї продукції, крім видів продукції, зазначених у частині п'ятій цієї статті.
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Згідно частини 1 статті 10 даного Закону ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» орган державного ринкового нагляду – центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду).
У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" повноваження також через свої територіальні органи, термін "орган ринкового нагляду" позначає також його територіальні органи;
державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) – діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Стаття 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначає повноваження органів ринкового нагляд.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, серед іншого: беруть участь у реалізації державної політики у сфері ринкового нагляду; організовують розроблення проектів секторальних планів ринкового нагляду, затверджують секторальні плани ринкового нагляду, здійснюють моніторинг виконання та перегляд таких планів; проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування).
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 16 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» посадові особи, які здійснюють контроль продукції, мають право проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, документальні перевірки та вибіркові обстеження зразків продукції.
Згідно з частинами 1, 2 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» ринковий нагляд здійснюється відповідно до секторальних планів ринкового нагляду, які щорічно затверджуються органами ринкового нагляду відповідно до сфер їх відповідальності. Секторальний план ринкового нагляду охоплює види продукції відповідно до сфер відповідальності органів ринкового нагляду та визначає належність цих видів продукції до певного ступеня ризику.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» заходами ринкового нагляду є: перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: обмеження надання продукції на ринку; заборону надання продукції на ринку; вилучення продукції з обігу; відкликання продукції.
Відповідно до частини 5 статті 10 цього ж Закону повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом, законами України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (стаття 1 Закону).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю).
Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено до 31 грудня 2018 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з статтею 6 Закону України Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органами, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України “Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” за №1104 від 18.12.2017 затверджено перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України “Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, відповідно до якого відносяться органи державного ринкового нагляду у межах сфер своєї відповідальності, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1069 "Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд".
Враховуючи аналіз вказаних норм права, суд зазначає, що поняття державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та державного ринкового нагляду є поняттями різними за своїм змістом. Відповідні поняття передбачені двома різними законами, мають різну мету, застосовуються різними органами державної влади, оскільки не всі органи державного нагляду (контролю) наділені повноваженнями органів ринкового нагляду.
Також, відмінним є порядок проведення перевірок в рамках державного (контролю) та в рамках державного ринкового нагляду, так як, проведення ринкового нагляду здійснюються на підставі секторального плану, вимогу щодо змісту та узгодження якого значно різняться від вимог до плану проведення перевірок, на підставі яких здійснюється державний нагляд (контроль).
Суд погоджується, з твердженням відповідача, що органи державного нагляду (контролю) перевіряють діяльність суб’єктів господарської діяльності на предмет порушення ними вимог законодавства, а органи ринкового нагляду перевіряють виключно характеристики продукції на відповідність технічним регламентам.
Відповідач вказаними нормативно-правовими актами наділений повноваженнями на здійснення перевірки характеристик продукції у сфері ринкового нагляду.
Таким чином, є помилковими висновки позивача, що відповідач є виключно органом державного нагляду, який здійснює державний нагляд у сфері господарської діяльності, на сферу якого поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а державний ринковий нагляд не входить до повноважень відповідача, відповідно у відповідача відсутні правові підстави і повноважень на здійснення перевірки позивача у сфері ринкового нагляду, оскільки мораторій встановлений лише на заходи державного нагляду (контролю).
Суд, вирішуючи заявлені позовні вимоги та надаючи правову оцінку правомірності застосування штрафних санкцій за виявлені відповідачем порушення, виходить з наступного.
Згідно акту перевірки характеристик продукції від 07.05.2018 за №0026, предметом перевірки було низьковольтне електричне обладнання, а саме: електричний кабель, переріз 2х1,5, довжина 100 м, напруга 380 – 660 В, д/в 23.03.2018, виробник ТзОВ фірма «ВОІС», м. Вінниця, торгова марка West Elektrocabel, артикул (модель) ВВГ-П 2802-35 та свердловинний насос, 0,75 кВт, виробник ПП «Терновод», України, м. Тернопіль, вулиця Гайова, 54 Г, дата виготовлення невідома, торгова марка Lider Pumps, артикул (модель) 4S КМ 100.
Перевіркою встановлено, що на пакуванні електричного кабелю відсутня поштова адреса виробника, а вказану продукцію відібрано на лабораторне дослідження. На пакуванні свердловинного насоса на маркувальному ярлику відсутні (ненанесений) національний знак відповідності технічним регламентом.
Згідно з протоколом ДП «Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» за №926 від 15.05.2018 електричний кабель, торгова марка West Elektrocabel, марка ВВГ-П, переріз 2х1,5, довжина 100 м, напруга 380 – 660 В, ТУ У31.3-20114958-001:2010, партія 2802-35 відповідає вимогам НД.
07.05.2018 відповідач надіслав позивачу листа про надання останнім до 08.05.2018 документів, які містять інформацію про походження продукції та її подальших обіг (договори, товарно-супровідну документацію, декларації про відповідність технічним регламентам) на вказану вище продукцію та одночасно повідомив, що згідно з статтею 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», якщо розповсюджувач протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку не надасть йому зазначені документи, такий розповсюджувач вважається особою, що ввела цю продукцію в обіг.
У встановлений відповідачем строк, позивач не надав відповідні документи.
08.05.2018 відповідачем складено протокол за №0013 про виявлені порушення вимог статті 44 Закону України «Про держаний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», яким встановлено, що на час перевірки характеристик продукції встановлено введення в обіг низьковольтного електричного обладнання – свердловинний насос, 0,75 кВт, виробник ПП «Терновод», України, м. Тернопіль, вулиця Гайова, 54 Г, торгова марка Lider Pumps, артикул (модель) 4S КМ 100, де на його пакуванні та табличці з технічними даними відсутній (ненанесений) національний знак відповідності.
10.05.2018 відповідач, рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів за №48, яким встановлено факт введення в обіг низьковольтного електричного обладнання – свердловинний насос, введено обмежувальний (корегувальний) захід на вказану продукцію до 05.06.2018, а саме: обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності.
Також, 10.05.2018 рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів за №49, яким встановлено факт введення в обіг низьковольтного електричного обладнання – свердловинний насос, введено обмежувальний (корегувальний) захід на вказану продукцію до 05.06.2018, а саме: обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку.
17.05.2018 відповідач, на підставі акту перевірки характеристик продукції №0026 від 07.05.2018, рішення про обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності від 10.05.2018 №48, рішення про обмеження надання продукції на ринку, шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку від 10.05.2018 за №49, за порушення відповідачем вимог пункту 2 частини 2 статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та здійснення в обіг електрообладнання: свердловинний насос, 0,75 кВт, виробник ПП «Терновод», України, м. Тернопіль, вулиця Гайова, 54 Г, торгова марка Lider Pumps, артикул (модель) 4S КМ 100, де на його пакуванні (його) маркувальному ярлику відсутній (не нанесений) знак відповідності технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1067 від 16.12.2015, оскаржуваною постановою про накладення штрафних санкцій за №13 від 17.05.2018 застосував штраф в розмірі 8 500 гривень.
06.06.2018 рішеннями відповідача №60, №61 скасовано рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів за №48, №49 від 10.05.2018, у зв’язку з їх виконанням.
Відповідно до вимог пункту 42 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання» за №1067 від 16.12.2015 знак відповідності технічним регламентам наноситься на електрообладнання або на його табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли це є неможливим або невиправданим через характер електрообладнання, знак відповідності технічним регламентам наноситься на пакування та на супровідні документи.
Знак відповідності технічним регламентам наноситься перед введенням електрообладнання в обіг (пункт 43 постанови).
Заходи щодо усунення формальної невідповідності вживаються в разі, коли орган державного ринкового нагляду встановить будь-яку таку невідповідність: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням загальних принципів маркування зазначеним знаком, установлених законом, або вимог пунктів 42-44 цього Технічного регламенту; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам; не було складено декларацію про відповідність; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог; органу державного ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною; інформація, визначена у пунктах 12 або 20 цього Технічного регламенту, відсутня, є неправдивою або неповною; не виконано будь-яку іншу з адміністративних вимог, установлених у пунктах 7-15 або 18-26 цього Технічного регламенту (пункт 46 постанови).
Відповідно до частин 1, 3 статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час перевірок характеристик продукції проводяться документальні перевірки, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, а за наявності підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, - відбір та експертиза (випробування) зразків продукції. Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.
Стаття 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначає Особливості проведення перевірок характеристик продукції у її розповсюджувачів.
Органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів: планові – згідно із секторальними планами ринкового нагляду (частина 1 статті 24 Закону).
Під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом "а" пункту 2 частини першої цієї статті: на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є наявність на продукції знака відповідності технічним регламентам (у тому числі ідентифікаційного номера призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам (частина 2 статті 24 Закону).
Під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених підпунктом "б" пункту 2 частини першої цієї статті, об'єктом перевірки є документи, що містять інформацію про походження продукції, яка є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо). Якщо розповсюджувач протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку не надав йому зазначені документи, такий розповсюджувач вважається особою, що ввела цю продукцію в обіг. Під час перевірки характеристик продукції на підставі, визначеній в абзаці третьому підпункту "б" пункту 2 частини першої цієї статті, орган ринкового нагляду також проводить перевірку умов зберігання відповідної продукції (частина 3 статті 24 Закону).
Відповідно до частини 4 статті 28 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» технічним регламентом на певний вид продукції може бути встановлено особливості застосування обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цією статтею.
Відповідно до частин 1, 3 статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час перевірок характеристик продукції проводяться документальні перевірки, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, а за наявності підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, - відбір та експертиза (випробування) зразків продукції. Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.
Стаття 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначає Особливості проведення перевірок характеристик продукції у її розповсюджувачів.
Органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів: планові – згідно із секторальними планами ринкового нагляду (частина 1 статті 24 Закону).
Під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом "а" пункту 2 частини першої цієї статті: на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є наявність на продукції знака відповідності технічним регламентам (у тому числі ідентифікаційного номера призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам (частина 2 статті 24 Закону).
Під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених підпунктом "б" пункту 2 частини першої цієї статті, об'єктом перевірки є документи, що містять інформацію про походження продукції, яка є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо). Якщо розповсюджувач протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку не надав йому зазначені документи, такий розповсюджувач вважається особою, що ввела цю продукцію в обіг. Під час перевірки характеристик продукції на підставі, визначеній в абзаці третьому підпункту "б" пункту 2 частини першої цієї статті, орган ринкового нагляду також проводить перевірку умов зберігання відповідної продукції (частина 3 статті 24 Закону).
Згідно з частиною 3 статті 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб’єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом.
Відповідно до частини 1 статті 30 даного Закону обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом: приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і четвертою статті 29 цього Закону); усунення формальної невідповідності (згідно з частиною третьою статті 29 цього Закону); тимчасової заборони надання продукції на ринку.
Обмеження надання продукції на ринку, визначені у пункті 1 частини першої цієї статті, застосовуються органами ринкового нагляду у випадках, передбачених цим Законом, якщо існує можливість приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами. Зазначені обмеження можуть застосовуватися до продукції, що надається на ринку, у тому числі тієї, що зберігається на складах виробників (імпортерів), та/або продукції, що перебуває у споживачів (користувачів) (частина 2 статті 30 Закону).
Згідно з частиною 6 даної статті Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» органами ринкового нагляду у випадках, передбачених Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" , можуть також застосовуватися обмеження введення в обіг або розповсюдження продукції.
Пунктом 2 частини 2 статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено, що до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи встановлені обставини, позивач у встановлений відповідачем строк не надав відповідних документів, які містять інформацію про походження продукції та її подальших обіг (договори, товарно-супровідну документацію, декларації про відповідність технічним регламентам), то відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» позивач, як розповсюджувач характеристик продукції, вважається особою, що ввела цю продукцію в обіг.
Як наслідок, відповідач правомірно, за порушення позивачем вимог пункту 2 частини 2 статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та здійснення в обіг електрообладнання: свердловинний насос, 0,75 кВт, виробник ПП «Терновод», України, м. Тернопіль, вулиця Гайова, 54 Г, торгова марка Lider Pumps, артикул (модель) 4S КМ 100, де на його пакуванні (його) маркувальному ярлику відсутній (не нанесений) знак відповідності технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1067 від 16.12.2015, постановою про накладення штрафних санкцій за №13 від 17.05.2018 застосував штраф в розмірі 8 500 гривень, відповідно оскаржувана постанова є правомірною та не підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.
Враховуючи, що адміністративний позов задоволенню не підлягають, то відсутні підстави для розподілу судового збору.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (індекс 78015, вулиця Польова, будинок 17, село Гончарівка, Тлумацький район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Івано-Франківській області (індекс 76019, вулиця Берегова, будинок 24, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 40309088) про визнання протиправною та скасування постанови, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.