
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2018 року м.Житомир справа № 806/2398/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов"язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області протиправною щодо відмови викладеної у листі від 15.05.2018 №Г-3199/0-2606/0/22-18 в наданні земельної ділянки в оренду за клопотанням ОСОБА_1 від 18.04.2018;
- зобов"язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області надати ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку для сінокосіння терміном на 49 років за кадастровим номером 1820388600:06:000:0020, яка розташована на території Андрушівського району Житомирської області.
В обґрунтування позову зазначає, що 18.04.2018 звертався до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням про надання в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельну ділянку площею 13,8101 га з кадастровим номером 1820388600:06:000:0020, яка розташована на території Андрушівського району Житомирської області. Позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено в наданні такої земельної ділянки в оренду у зв"язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою від 18.06.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 23.07.2018 о 11:00.
09.07.2018 до канцелярії суду відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що клопотання позивача розглянуто, позивачу відмовлено в передачі вказаної земельної ділянки в оренду, так як проект землеустрою на передачу вказаної земельної ділянки в оренду позивачем не розроблявся. Крім того, відповідач вважає безпідставним стягнення понесених позивачем витрат на правову допомогу.
23.07.2018 від позивача та представника відповідача надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Ухвалою суду від 23.07.2018 відкладено розгляд справи на 21.08.2018 о 14:00.
Ухвалою від 21.08.2018 відкладено розгляд справи на 18.09.2018.
В судове засідання з"явився позивач, позов підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 18.04.2018 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 16.04.2018 про надання в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельну ділянку площею 13,8101 га з кадастровим номером 1820388600:06:000:0020, яка розташована на території Андрушівського району Житомирської області. До клопотання додано: " копія паспорта та копія ін.код".
Відповідачем за результатами розгляду такого клопотання листом від 15.05.2018 №Г-3199/0-2696/0/22-18 відмовлено у наданні позивачу в оренду вказаної земельної ділянки. Відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об’єднання). Відповідно до листа відділу в Андрушівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, вказаний у клопотанні ОСОБА_1 проект землеустрою у відділі в Андрушівскому районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не перебуває.
На земельні ділянки, вказані у клопотаннях ОСОБА_1 територіальним громадам вже надано дозволи на розроблення документації із землеустрою для створення громадського пасовища та розроблено проекти відведення і частково проведена реєстрація земельних ділянок в НКС.
Позивач у вказаному позові оспорює неправомірність відмови.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
За приписами ч. 2 та 3 ст. 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення, окрім іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), такі землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для сінокосіння та випасання худоби.
В розумінні вимог ст. 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами ст. 123 та 124 цього ж Кодексу.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. (ч.4 ст.122 Земельного кодексу)
Як вже зазначалося, ОСОБА_1 18.04.2018 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 16.04.2018, в якому просив надати в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельну ділянку за кадастровим номером 1820388600:06:000:0020, яка розташована на території Андрушівського району Житомирської області. В клопотанні позивач також зазначив, що проект землеустрою зазначеної ділянки знаходиться в Андрушівському районному відділі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області.(а.с.7)
Відповідачем за результатами розгляду такого клопотання листом від 15.05.2018 №Г-3199/0-2606/0/22-18 відмовлено у наданні позивачу в оренду вказаної земельної ділянки. Відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об’єднання). Відповідно до листа відділу в Андрушівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, вказаний у клопотанні ОСОБА_1 проект землеустрою у відділі в Андрушівскому районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не перебуває.
На земельні ділянки, вказані у клопотаннях ОСОБА_1 територіальним громадам вже надано дозволи на розроблення документації із землеустрою для створення громадського пасовища та розроблено проекти відведення і частково проведена реєстрація земельних ділянок в НКС.
Тобто, відповідно до вказаного листа, підставою для відмови у наданні в оренду земельної ділянки слугувала відсутність розробленого проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки саме в оренду ОСОБА_1.
Водночас, позивач у клопотанні стверджує, що проект землеустрою на вказану земельну ділянку кадастровим номером 1820388600:06:000:0020 розроблений та знаходиться у Відділі в Андрушівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, тому відсутні підстави для виготовлення нового проекту.
Суд не погоджується з такими доводами позивача та в той же час погоджується з доводами відповідача, з огляду на наступне.
Передача в оренду зазначених земельних ділянок громадянам, юридичним особам здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України.
Як зазначено в ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. (ч. 3 ст. 123)
За приписами ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, до яких відноситься відповідач, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування .
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (ч. 10 ст. 123 Земельного кодексу України).
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що прийняттю рішення про передачу земельної ділянки в оренду конкретній особі передує стадія розгляду та затвердження проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, за отриманням на дозволу на виготовлення кого необхідно звернутися з відповідною заявою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Водночас, докази того, що позивачем розроблений проект землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки, яка розташована на території Андрушівського району Житомирської області та, що він подавався до відповідача, у матеріалах справи відсутні.
Що стосується посилань позивача на нібито вже розроблений проект землеустрою на земельну ділянку кадастровим номером 1820388600:06:000:0020, що знаходиться у Відділі в Андрушівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, то відповідно до листа відділу у Андрушівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, вказана у клопотанні ОСОБА_1 проектно-технічна документація щодо відведення земельних ділянок в оренду у відділі в Андрушівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не перебуває. (а.с.60)
Отже, оскільки проект землеустрою не розроблений, доказів протилежного не надано, вимоги стосовно передачі в оренду земельної ділянки, дозвіл на розроблення проекту землеустрою на яку вже надано, на даний час передчасні.
Крім того, позивач у позовній заяві посилається на ст.79-1 Земельного кодексу, яка визначає порядок формування земельної ділянки та зазначає, що земельна ділянка уже сформована, оскільки має кадастровий номер.
Так, відповідно до ст.79-1 Земельного кодексу, формування земельних ділянок здійснюється:
- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
- шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;
- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
- шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;
- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Отже, земельна ділянка може бути сформована різними шляхами.
При цьому, порядок передачі в оренду земельних ділянок громадянам, юридичним особам встановлений ст. 123 Земельного кодексу України, яка у даному випадку є спеціальною нормою.
Отже, посилання позивача на ст.79-1 ЗКУ у даному випадку є помилковим.
Крім того, є безпідставним посилання позивача на абз.4 ч.1 ст. 123 Земельного кодексу України, яким визначено, що надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Так, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є окремим видом документації землеустрою і розробляється з відповідною метою.
Однак, матеріали справи не містять доказів, що такий вид документації розроблявся щодо земельної ділянки, яку просив позивач передати в оренду.
При цьому, суд звертає увагу, що вказана правова норма також передбачає необхідність попередньо отримати дозвіл на розроблення цієї технічної документації.
Зокрема, другим реченням абз.4 ч.1 ст.123 ЗК визначено, що "У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу".
Отже, ці доводи позивача також є безпідставними та судом до уваги не приймаються.
Таким чином, відсутність проекту землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 1820388600:06:000:0020 виключає можливість прийняття відповідачем рішення про передачу такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, а отже і в суду на даний час відсутні підстави зобов"язувати відповідача надавати позивачу вказану земельну ділянку в оренду, з огляду на те, що ним жодні дії спрямовані для її отримання у порядку, встановленому Земельним Кодексом, не були вчинені.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність своїх дій і спірної відмови.
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог, а тому відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (12642, вул.Житомирська,229 с.Биків Брусилівського району Житомирської області, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (10002, м.Житомир, вул.Довженко,45, ЄДРПОУ 39765513) про визнання бездіяльності протиправною, зобов"язання надати в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 1820388600:06:000:0020, площею 13,8101 га, яка розташована на території Андрушівського району Житомирської області, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 24 вересня 2018 року