Рішення № 76657220, 25.09.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
0640/3582/18
Номер документу
76657220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3582/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, стягнення 176189,13 грн.,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом (а.с.27-28), в якому просить:

- визнати бездіяльність ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, що полягає у не виплаті їй коштів, протиправною;

- стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на її користь матеріальну шкоду, а саме: компенсацію за втрачене домоволодіння № 50 по вул. Шевченка в с. Гаєвичі Овруцького району Житомирської області в сумі 69507,00 грн. та шкоду, заподіяну внаслідок несвоєчасної виплати компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 106682,13 грн., а всього 176189,13 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що належне їй домоволодіння, яке знаходиться в зоні радіоактивного забруднення, в серпні 2010 року було прийнято на баланс Покалівської сільської ради і в березні 2012 року позивача було поставлено на чергу в ЧПСЗН Овруцької РДА для виплати компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 69507 грн.; відмова відповідача № 07-04/2818 від 03.07.2018 у виплаті компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 69507,00 грн. є безпідставною і порушує її право на отримання компенсації за втрачене домоволодіння, яке закріплено в п. 6 ст. 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яке не може бути поставлено в залежність від бюджетних асигнувань; з урахуванням інфляційних процесів, враховуючи постанову КМУ від 31.08.1996 № 1024, на виконання якої Мінрегіонрозвитку затверджено індекси до балансової вартості житлового фонду, сума компенсації при її виплаті має становити 176189,13 грн., тобто розмір заподіяної шкоди становить 106682,13 грн. домоволодіння нею втрачено - здано в 2009 році на баланс Покалівської сільської ради належний їй будинок.

Ухвалою від 30.07.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Учасники справи в судове засідання не прибули.

Позивач в прохальній частині позову просила розглядати позов в її відсутність.

Відповідач подав заяву (а.с.49), в якій вказує, що не заперечує у задоволенні позову щодо стягнення 69507,00 грн. та просить справу розглядати без участі його представника.

Враховуючи те, що не з'явилися всі учасники справи у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, потреба заслуховувати свідків чи експертів відсутня, справа розглядається у відповідності до ч.9 ст.205 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Рішенням Овруцького районного суду Житомирської області від 19.05.2010 по справі № 2-1991/100 зобов'язано виконком Покалівської сільської ради Овруцького району Житомирської області прийняти належне ОСОБА_1 домоволодіння за адресою: будинок № 50 по вул. Шевченка в с. Гаєвичі Овруцького району Житомирської області, на балансовий облік сільської ради (а.с. 7).

Вказане домоволодіння, згідно акту від 09.08.2010 (а.с.32), вартістю 69507 грн. було прийняте виконком Покалівської сільської ради Овруцького району.

Постановою Овруцького районного суду від 07.02.2012 по справі №2а-17382/11 було зобов'язано ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння № 50 по вул. Шевченка в с. Гаєвичі Овруцького району Житомирської області вартістю 69507,00 грн (а.с.31).

На звернення позивача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації листом від 03.07.2018 № 07-04/2818 (а.с.42) повідомило ОСОБА_1, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 29.02.2012 № ВП № 31430061, відкритої за рішенням Овруцького районного суду по справі № 2-а-17382/11 від 07.02.2012, управлінням праці та соціального захисту населення 06.03.2012 її було поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння № 50 по вул. Шевченка в с. Гаєвичі Овруцького району на суму 69507,00 грн. за реєстраційним номер 1543; ОСОБА_2 праці не здійснювалася виплата коштів згідно рішень суду, оскільки Законами України "Про Державний бюджет України" та кошторисами видатків кошти на виплату допомог та компенсацій згідно рішень суду для управління праці не передбачалися (а.с. 42).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Порядок виплати компенсацій, передбачених пунктами 1 і 6 частини першої цієї статті, встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ч. 5 ст. 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи")

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, яка набрала чинності 28.11.2009, затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 1 Порядку, цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Згідно з пунктом 5 Порядку, сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).

Таким чином, питання щодо виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території законодавчо урегульовано. Виплата даної компенсації не обмежена будь-яким терміном чи періодом.

Також суд звертає увагу, що діючим законодавством не передбачено індексації вартості втраченого домоволодіння у зв'язку із невиплатою компенсації за нього, строки виплати якої не передбачені.

Враховуючи те, що позивач перебуває у черзі для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння із 07.02.2012, його право є захищеним та не потребує додаткового захисту, а відтак суд приходить до висновку, що відповідач не допускав протиправної бездіяльності, що полягає у невиплаті коштів, а тому в позові належить відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Сонячна, 28, с. Полохачів, Овруцький р-н, Житомирська обл., 11100, номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (вул. Гетьмана Виговського, 17, м. Овруч, Житомирська обл., 11101, код 03192603) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк