
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2018 року Чернігів Справа № 2540/2574/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_2доЧернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українипровизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - також позивач, ОСОБА_2.) звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - також відповідач, Чернігівське ОУПФУ ), у якому просить:
- визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1;
- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_2 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту звернення із заявою про призначення пенсії за віком, тобто з 23 жовтня 2017 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, оскільки працював з 02.01.1989 по 02.01.1995 на будівництві мостового переходу через річку Десна біля с. Пироговка, зона якого згідно постанови КМ УРСР № 106 від 23.07.1991 відноситься до 3 (третьої) категорії радіоактивного забруднення, що підтверджується відповідними документами, наданими відповідачу для призначення пенсії. Крім того, при зверненні до відповідача у 2014 ОСОБА_2 було надано відповідь Чернігівським ОУПФУ про те, що він має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. Натомість, при зверненні до відповідача у 2017 році для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2 було відмовлено у такому призначенні. З огляду на це, позивач просить задовольнити його вимоги у повному обсязі.
Відповідач на адресу суду в установлені строки направив відзив, у якому позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю, оскільки при зверненні до Чернігівського ОУПФУ позивачем для підтвердження пільгового стажу була надана довідка, яка не містять підстав її видачі, зокрема не вказано, на основі яких первинних документів дана довідка видана. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
ОСОБА_2 направлено суду відповідь на відзив, у якому зазначено, що доводи відповідача не відповідають нормам чинного законодавства та не мають відношення до справи.
Ухвалою суду від 16.07.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 26.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 16.08.2018 відмовлено відповідачу у задоволенні його клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся у грудні 2014 року до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо роз'яснення його права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та надав підтверджуючі стаж документи.
Листом від 09.12.2014 № 675/11/Р-3 позивача було повідомлено, що згідно наданих документів ОСОБА_2 має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 3 роки відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період роботи у зоні гарантованого добровільного відселення (а.с. 14).
Після досягнення 57 років, 23.10.2017 позивач звернувся до Чернігівське ОУПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 23) та надав ряд підтверджуючих документів, зокрема:
- копію дубліката посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи , категорія 3 серія НОМЕР_2 від 21.11.2016 (а.с. 15);
- довідку ТОВ « Мостобудівельна компанія МСУ» від 20.07.2017 № 28-0620/1 про роботу з 02.01.1989 по 02.01.1995 на будівництві мостового переходу через р. Десна біля с. Пироговка, яка постановою Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 відноситься до третьої категорії радіоактивного забруднення (а.с. 22);
- довідку, видану Богданівською сільською радою Шосткінського району Сумської області від 21.08.2017 № 02-21/393 про те, що згідно постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 с. Пирогівка відноситься до третьої категорії зони радіоактивного забруднення території - зони гарантованого добровільного відселення (а.с. 16) та інші.
На підтвердження стажу роботи, що дає право на пенсію зі зниженням пенсійного віку, позивачем надано суду також такі документи:
-копію паспорта та копію картки фізичної особи - платника податків (а.с. 10-14),
-копію трудової книжки із записами про його трудову діяльність (а.с. 17-19),
-копію довідки від 15.12.1992 № 383, видану Київським мостобудівельним управлінням № 2 та підписану начальником Київського МБУ - 2, про те, що ОСОБА_2 з 25.12.1989 постійно працює у зоні гарантованого добровільного відселення. І станом на 01.01.1993 відпрацював у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років у с. Пироговка, Сумської області (а.с. 20),
-копію довідки від 06.08.2017 № 28-0407/1 про перейменування Київського мостобудівельного управління № 2 в товариство з обмеженою відповідальністю «Мостобудівельна компанія МСУ» згідно протоколу загальних зборів (а.с. 21).
У відповідь на заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії Чернігівське ОУПФУ листом від 03.04.2018 повідомило позивача про відмову у призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з тим, що в наданих позивачем для призначення пенсії документах про періоди роботи в зоні відчуження відсутні підстави їх видачі.
Вважаючи такі дії відповідача протиправним позивач звернувся до суду з вказаним позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, відповідно до статті 55 Закону України № № 796-XII від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( далі - Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До таких осіб відносяться потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Частиною 1 статті 45 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») унормовано, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пунктом 3 частини 1 статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» унормовано, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3.
В межах розгляду даної справи, той факт, що позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, відповідачем не спростований, дані обставини також підтверджуються посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорії 3).
Відповідно до частини 3 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Позивачем при зверненні до Чернігівське ОУПФУ з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку надані документи, які підтверджують періоди його роботи у зоні гарантованого добровільного відселення.
Зазначені документи в своїй сукупності безумовно підтверджують період роботи позивача, населений пункт і об'єкт, де позивачем проводились роботи у зоні гарантованого добровільного відселення. Проте у призначенні пенсії останньому було відмовлено.
Крім того, згідно частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Посвідченння позивача, видане як потерпілому від Чорнобильської катастрофи, категорія 3 серія НОМЕР_2 від 21.11.2016 (а.с. 15), є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими вищевказаним Законом.
З огляду на зазначене, суд відхиляє доводи відповідача про неможливість підтвердження періоду роботи позивача у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки відсутність первинних документів не може бути підставою для відмови позивачу в його законному праві на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, з урахуванням того, що він є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням, та не спростовано органом пенсійного фонду у встановленому законом порядку. Крім того, при зверненні позивача до органів пенсійного фонду в 2014 році, ОСОБА_2 було повідомлено про те, що він має право на пенсію зі зменшеним віком, про відсутність первинних документів відповідачем зазначено не було.
Таким чином, дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку є протиправними та такими, що порушують законні права та інтереси позивача.
Щодо доводів відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду суд зазначає таке.
За призначенням пенсії ОСОБА_2 звернувся до Чернігівського ОУПФУ 23.10.2017, що підтверджується копією розписки - повідомлення про отримання документів відповідачем (а.с. 23).
Натомість, відповідь про відмову у призначенні пенсії було надано позивачу Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України лише 03.04.2018.
До Чернігівського окружного адміністративного суду позивач звернувся за захистом своїх прав 12.07.2018.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, позивач фактично дізнався про порушення своїх прав, свобод та інтересів 03.04.2018, а тому станом на час звернення до суду шестимісячний строк пропущено не було. З огляду на зазначене, суд відхиляє доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду.
Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов обґрунтованого висновку, що позивач має право на пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та має право на призначення зазначеної пенсії відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення за пенсією.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На основі системного аналізу викладених правових норм та з урахуванням всього зазначеного, наданих сторонами доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1;
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_2 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту звернення із заявою про призначення пенсії за віком, тобто з 23 жовтня 2017 року.
Присудити здійснені ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Рішення набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чернігівський окружний адміністративний суд.
Позивач: ОСОБА_2, АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1.
Відповідач: Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, просп. Миру, 44, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209.
Дата складення повного рішення суду - 24.09.2018.
Суддя Ю. О. Скалозуб