Рішення № 76628977, 21.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2018
Номер справи
2240/2255/18
Номер документу
76628977
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2255/18

РІШЕННЯ

іменем України

21 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міського голови м. Старокостянтинова Мельничука Миколи Степановича про визнання бездіяльності протиправною,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Міського голови м. Старокостянтинова Мельничука Миколи Степановича, в якому просить визнати протиправною бездіяльність міського голови м. Старокостянтинова Мельничука Миколи Степановича, яка полягає у невнесенні протягом місяця (від дати реєстрації заяви) на пленарне засідання сесії Старокостянтинівської міської ради питання стосовно надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку та зобов'язати міського голову м. Старокостянтинова Мельничука Миколу Степановича, внести на розгляд пленарного засідання Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області питання стосовно надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку.

В обґрунтування позовних вимог, в позовній заяві та у відповіді на відзив позивач зазначив, що 07.02.2018 року звернувся до міського голови м. Старокостянтинова Мельничука Миколи Степановича із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Листом №203/02-01/2018 від 28.03.2018 року відповідач повідомив ОСОБА_2, що земельна ділянка, зазначена в заяві, відповідно до містобудівної документації належить до земель змішаної поверхової та громадської забудови, тому клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку задовольнити неможливо.

Зазначив, що вказана заява ОСОБА_2 не була розглянута відповідачем в порядку передбаченому чинним законодавством.

Таку бездіяльність відповідача вважає протиправною, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, та у відповіді на відзив.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень. Надав до суду відзив на позовну заяву та заперечення, в яких зазначив, що згідно поданої заяви ОСОБА_2 від 07.02.2018 року йому провідним спеціалістом відділу з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради було надано роз'яснення про те, що зазначена в клопотанні земельна ділянка відповідно до містобудівної документації належить до земель змішаної поверхової та громадської забудови.

Вказав, що питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) буде розглянуте та винесене на розгляд чергової сесії після внесення змін до Генерального плану та Плану зонування території м. Старокостянтинів Хмельницької області. Відповідно до рішення 12 сесії міської ради від 07.10.2016 року №7 "Про затвердження Генерального плану міста Старокостянтинів Хмельницької області" та рішення 20 сесії міської ради від 14.07.2017 року №9 "Про затвердження плану зонування території (зонінг) м. Старокостянтинів Хмельницької області", земельна ділянка зазначена у зверненні ОСОБА_2, відноситься до підзони змішаної багатоповерхової житлової та громадської забудови (до 9-ти поверхів).

Зазначив, що вказану підзону можливо використовувати зокрема для будівництва житлових будинків 4-9 поверхів без присадибних ділянок. Виділення земельних ділянок для будівництва одноквартирних індивідуальних житлових будинків з присадибними ділянками можливе у підзонах садибної житлової забудови (до 4-х поверхів), визначених затвердженою містобудівною документацією, а також окремих об'єктів загальноміського та районного значення. З метою врегулювання ряду спірних питань щодо цільового призначення земельних ділянок в м. Старокостянтинів на засіданні 22 сесії міської ради від 27.09.2017 року прийнято рішення № 9 "Про внесення змін до Генерального плану та Плану зонування території м. Старокостянтинів Хмельницької області".

Вказав, що після внесення та затвердження змін до Генерального плану та плану зонування, звернення позивача буде винесено на розгляд чергової сесії.

Просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що 07.02.2018 року позивачем подано до міського голови м. Старокостянтинова Мельничука Миколи Степановича заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку.

У відповіді, оформленій листом від 28.03.2018 року №203/02-01/2018 відповідач повідомив ОСОБА_2, що земельна ділянка, зазначена в заяві, відповідно до містобудівної документації належить до земель змішаної поверхової та громадської забудови, тому клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку задовольнити неможливо.

Не погоджуючись із наданою відповіддю позивач звернувся із позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частин 6, 7 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до частини 1 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З наведеного вбачається, що міський голова м. Старокостянтинова Мельничук Микола Степанович, в даному випадку, має виключні повноваження щодо скликання сесії ради, внесення пропозицій та формування порядку денного сесій ради.

При цьому, суд зазначає, що наведеними положеннями чинного законодавства чітко визначені, як підстави, порядок, строки, процедура надання відповідачем дозволу зацікавленим громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, так і чітко визначені для відповідача порядок, строки, відповідна процедура та підстави для відмови у наданні такого дозволу, а так само і форма прийнятих відповідних рішень.

Так, за результатами розгляду відповідної заяви громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або надати відмову у наданні такого дозволу.

Разом з цим, така відмова повинна бути вмотивована, оформлена належним чином та прийнята виключно з підстав, встановлених ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність визначений частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України.

Як зазначалося вище ОСОБА_2 подав до міського голови м. Старокостянтинова Мельничука Миколи Степановича належним чином оформлену заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Проте, відповідачем заяву позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд на засіданні міської ради не винесено та рішення відносно заяви не прийнято, лише надано відповідь міського голови, оформлену листом від 28.03.2018 року №203/02-01/2018, про те, що звернення позивача розглянуто та задовольнити його неможливо.

При цьому, пункт 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з положеннями пунктів 8 та 9 частини четвертої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.

Відповідно до ч. 13 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Згідно ч. 5 ст. 46 вищевказаного Закону, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

В силу ч.ч. 1, 2 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави суду дійти до висновку, що законодавством регламентований обов'язок органу місцевого самоврядування розглянути клопотання особи про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у місячний строк.

При цьому, розгляд таких клопотань здійснюється на пленарних засіданнях ради, формування порядку денного яких належить до безпосередньої компетенції її голови, на якого, крім іншого, також покладено обов'язок забезпечити підготовку на розгляд ради проектів відповідних рішень, що належать до її відання.

Аналогічний правовий підхід викладено в постанові Верховного Суду від 17 квітня 2018 року по справі №826/8107/16.

Проте, як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, відповідно до вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення сесії міської ради про розгляд заяви ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не приймалось.

Згідно поданих відповідачем заперечень суд не вбачає нормативного обґрунтування дій відповідача, щодо невнесення на пленарне засідання сесії Старокостянтинівської міської ради питання стосовно надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Суд звертає увагу на те, що вищезазначені положення норм Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" надають відповідачу повноваження на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язують прийняти рішення, а також визначають підстави, з яких таке рішення, може бути прийняте.

Однак, в даному випадку вимоги Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідачем дотримано не було.

Згідно ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що позивачем було подано до відповідача належним чином оформлену заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідач, відмовляючи листом у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, діяв всупереч наданим Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваженням.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки, позивач відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_2 до міського голови м. Старокостянтинова Мельничука Миколи Степановича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність міського голови м. Старокостянтинова Мельничука Миколи Степановича у невнесенні на пленарне засідання сесії Старокостянтинівської міської ради питання стосовно надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та зобов'язати міського голову м. Старокостянтинова Хмельницької області Мельничука Миколу Степановича внести на розгляд пленарного засідання сесії Старокостянтинівської міської ради питання стосовно надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 24 вересня 2018 року

Позивач:ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 31100 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Міський голова м. Старокостянтинова Мельничук Микола Степанович (вул. К. Острозького, буд. 41, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 , код ЄДРПОУ - 36027760)

Головуючий суддя П.М. Майстер