
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6446/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Сапіги В.П.,
при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,
з участю представників:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: Чуйко В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року (суддя- Остапюк С.В., ухвалена в м. Івано- Франківську) у справі №809/1077/18 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення,-
ВСТАНОВИВ:
22.06.2018 року ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в якому просить: визнати відмову Галицького об'єднаного правління ПФУ в Івано- Франківській області ОСОБА_3 у перерахунку пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, із врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 року відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15 листопада 2017 року протиправною; зобов'язати відповідача невідкладно перерахувати та виплачувати пенсію в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати; встановленої на 01.01.2017 року відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15 листопада 2017 року, ОСОБА_3, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії зі статусом інваліда війни із 01 жовтня 2017 року із врахуванням виплачених сум.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з даним рішенням суду ОСОБА_3 оскаржив його подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду. Вважає, що оскаржуване рішення винесене без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить його скасувати і прийняти нове, яким позов задоволити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає те, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, що право на перерахунок пенсії, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, мають лише особи, які під час участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проходили строкову службу, оскільки така умова, як проходження строкової служби, стосується лише осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
В судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримав, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги заперечив, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_3 перебуває у Галицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на обліку як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є особою з інвалідністю другої групи, із захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Проте, 08.06.2018 р. відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, з тих підстав, що позивач на момент ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не проходив дійсну строкову службу, а був призваний на військові збори.
Не погодившись з відмовою пенсійного органу ОСОБА_3 звернувся в суд з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції керувався тим, що участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснювалась не під час проходження ним дійсної строкової служби, що свідчить про правомірність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено види пенсій, підстави їх призначення та розмір пенсій, що призначаються військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України від 05 жовтня 2006 року № 231-V "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Тобто, частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 № 2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі - Закон № 2148-VІІІ), яким частину третю статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, Законом № 2148-VIII розширено перелік категорій осіб, на які поширюється дія вказаної норми, а саме доповнено цей перелік особами, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також особами, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
При цьому, незмінною залишилася умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби.
Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
При цьому, таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Щодо участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження позивачем дійсної строкової служби, суду зазначає, що згідно з Законом Верховної Ради СРСР "Про загальний військовий обов'язок" від 12.10.1967 (чинного на момент ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС) дійсною строковою військовою службою була служба в лавах армії СРСР за призовом на строку, для солдатів, два роки.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач в період з 27.04.1982р. до 05.05.1984р. проходив строкову військову службу в Радянській армії. В період з 18.07.1986р. до 03.09.1986р. перебував на спеціальних зборах та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і у цей період не перебував на дійсній строковій службі.
З огляду на викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки в період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач не проходив дійсну строкову службу, на нього не поширюються положення частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Вищенаведене узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою, зокрема, в ухвалі від 11 червня 2018 року в справі № 820/2589/18.
Посилання апелянта на ту обставину, що військовослужбовці призвані на військові збори належать до військовослужбовців в розумінні ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" а відтак мають право на перерахування та виплату пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю з застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року, відповідно до ст. 59 вказаного закону є необґрунтованим та без підставним, оскільки позивач має статус особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, а підставою для отримання пенсії в п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати є участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС під час строкової служби.
Враховуючи вище викладене, судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що у відповідач правомірно відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2017 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відтак, в задоволені позову вірно відмовлено.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 308, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення , а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року у справі №809/1077/ 18без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І. І. Запотічний судді О. І. Довга В. П. Сапіга Повне судове рішення складено 20.09.2018р.