
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/723/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораш В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39492190, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, 43, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002) про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Хмельницькій області (позивач) до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (відповідач) з такими позовними вимогами:
стягнути з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці кошти в сумі 2181560,36 грн на погашення суми податкового боргу в сумі 2181560,36 грн.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем обліковується податковий борг в розмірі 2181560,36 грн, який виник у зв'язку з несплатою в установлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов'язань по земельному податку, які визначені згідно поданих відповідачем декларацій з плати за землю, в тому числі: основний платіж 1414792,37 грн; пеня 766767,99 грн.
З огляду на викладене позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці кошти в сумі 2181560,36 грн на погашення суми податкового боргу по земельному податку в сумі 2181560,36 грн.
17.08.2018 року від відповідача на адресу суду надійшов письмовий відзив проти позову, в якому вказує, що з сумую заборгованості, яку позивач просить стягнути він не погоджується, оскільки відповідно до пояснень, які надані головним бухгалтером КЕВ м. Чернівці, загальна сума земельного податку за листопад-грудень 2017 року та січень-квітень 2018 року складає 1416539,16 грн. Так відповідно до податкових декларацій, які надані Кам'янець-Подільській Державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області місячне нарахування земельного податку становить:
Площа земельної ділянки в/м №7,34,41 - 98,1779 га в сумі 1414792,40 грн в т.ч.: за листопад 2017 року - 235807,64 грн; за грудень 2017 року - 235807,64 грн, за грудень 2018 року - 235807,64 грн; за січень 2018 року - 235794,28 грн; за лютий 2018 року - 235794,28 грн; за березень 2018 року - 235794,28 грн; за квітень 2018 року - 235794,28 грн. Всього - 943177,12 грн.
Площа земельної ділянки в/м №17 - 4,0 га в сумі 1746,76 грн, в т.ч.: на 2017 рік за рішенням сесії надана пільга; за січень 2018 року - 436,69 грн; за лютий 436,69 грн; за березень 436,69 грн; за квітень 2018 року - 436,69 грн. Всього - 1746,76 грн
Отже, загальна сума земельного податку за листопад-грудень 2017 року та січень-квітень 2018 року складає 1416539,16 грн.
Крім того, відповідач зазначив, що оскільки повністю фінансується із державного бюджету України, то при спорах фінансового характеру, обов'язково повинен братись до уваги Бюджетний кодекс України.
З огляду на викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.08.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження від 06.08.2018 року вручено відповідачу 09.08.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180) зареєстроване, як юридична особа за адресою: вул. Українська, 43, м. Чернівці, Чернівецька область та взяте на облік в органах ДФС з 28.11.1994 року. Стан платника податку - платник податків за неосновним місцем обліку (а.с. 10).
Судом встановлено, що за відповідачем обліковується податкова заборгованість по земельному податку з юридичних осіб на загальну суму 2181560,36 грн, втому числі:
1) основний платіж 1414792,37 грн:
- листопад 2017 року, податковий розрахунок земельного податку №1700012359 від 17.02.2017 року, термін сплати 30.12.2017 року - 235807,64грн;
- грудень 2017 року, податковий розрахунок земельного податку №1700012359 від 17.02.2017 року, термін сплати 30.01.2018 року - 235807,61 грн;
- січень 2018 року, податковий розрахунок земельного податку №9677 від 15.02.2018 року, термін сплати 02.03.2018 року - 235794,28 грн;
- лютий 2018 року, податковий розрахунок земельного податку №9677 від 15.02.2018 року, термін сплати 30.03.2018 року - 235794,28 грн;
- березень 2018 року, податковий розрахунок земельного податку №9677 від 15.02.2018 року - 235794,28 грн;
- квітень 2018 року, податковий розрахунок земельного податку №9677 від 15.02.2018 року, термін сплати 30.05.2018 року - 235794,28 грн.
2) пеня 766767,99 грн:
- по платежу земельний податок з юридичних осіб (м. Кам'янець-Подільський) - 693303,64 грн;
- по платежу земельний податок з юридичних осіб (Слобідко-Кульчиєвецька сільська рада) - 68277,69 грн;
- по платежу земельний податок з юридичних осіб (Рудська сільська рада) -5186,66 грн;
ОСОБА_1 органом було направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ю" №1376-25 від 15.02.2016 року про сплату боргу на загальну суму 1877070,35 грн (а.с. 13).
Крім того, заборгованість відповідача підтверджується розрахунком заборгованості та обліковою карткою платника податку, відповідно до яких, станом на 15.06.2018 року, за відповідачем обліковується податкова заборгованість на загальну суму 2181560,36 грн (а.с. 9, 12, 14-16, 21-22).
Оскільки відповідач в добровільному порядку суму податкового боргу не сплатив, Головне управління ДФС у Чернівецькій області звернулось до суду з даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ОСОБА_1 кодекс України від 02.12.2010 року №2755-17 (далі - ПК України).
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Статтею 8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Згідно п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п.16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пункт 31.1 ст. 31 ПК України визначає, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з п. 49.2. ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до пп. 49.18.1. п. 49.18.1. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.п. 54.3.2. п. 54.3. ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до п. 129.1. ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до п.п. 131.1., п.п. 131.2. ст. 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків. При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як встановлено з матеріалів справи, на виконання п. 59.1. ст. 59 ПК України Головним управлінням ДФС в Чернівецькій області на адресу відповідача було направлено податкову вимогу форми "Ю" №1376-25 від 15.02.2016 року на суму 1877070,35 грн.
На момент утворення заборгованості зазначена податкова вимога не була відкликана, відтак, податкове зобов'язання є узгодженим. Згідно інтегрованої картки платника податків за відповідачем рахується узгоджене, проте не сплачене податкове зобов'язання на суму 2181560,36 грн.
Згідно з п. 95.1. ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3. ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 87.1. ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Таким чином, судом встановлено, що за відповідачем рахується заборгованість по земельному податку на загальну суму 2181560,36 грн.
Станом на день розгляду даної справи в суді вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, а тому наявні підстави для її стягнення за рішенням суду.
Щодо посилань відповідача в обґрунтування заперечення на позовну заяву на те, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці звільнений від сплати земельного податку відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України", суд зазначає наступне.
Так, згідно ч. 2 ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 р. № 1934-XII земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Між тим, основним законом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є ОСОБА_1 кодекс України, який є спеціальним законом у вказаних правовідносинах .
ОСОБА_1 кодексу України не звільняють відповідача як державну установу, створену Міністерством оборони України для забезпечення життєдіяльності і функціонування військових частин та установ, у межах відповідальності Установи з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, розвитку системи технічної експлуатації казармено-житлового фонду та комунальних споруд з метою підтримання військ (сил) у стані бойової та мобілізаційної готовності від сплати податку за землю.
Відповідно до ст. 269 ОСОБА_1 кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до статті 284 ОСОБА_1 кодексу України органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Однак відповідачем не надано суду рішення органу місцевого самоврядування щодо надання Квартирно-експлуатаційному відділу м. Чернівці пільг зі сплати земельного податку, зокрема, повного звільнення від сплати земельного податку.
Також суд не погоджується з твердженням Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про те, що Міністерство оборони України несе відповідальність за податковими зобов'язаннями відповідача, оскільки Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є окремою юридичною особою, користувачем земельної ділянки, який і подавав податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) та є платником цього податку.
Крім того, в обґрунтування відзиву на позов відповідач посилається на частину восьму статті 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", якою передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій. На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Проте дані твердження відповідача є безпідставними, оскільки вказана норма Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не регулює спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем.
Відтак, зазначені доводи відповідача є безпідставними та необґрунтованими.
Згідно із п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, враховуючи ненадання відповідачем доказів відсутності або погашення ним заборгованості, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень пов`язаних з залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність витрат позивача - суб`єкта владних повноважень пов`язаних з залученням свідків та проведенням експертиз, то суд не вирішує питання про їх стягнення з відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Головного управління ДФС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення податкового боргу - задовольнити.
2. Стягнути з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, 43, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002) кошти в сумі 2181560 (два мільйони сто вісімдесят одна тисяча п'ятсот шістдесят) грн 36 коп. на погашення суми податкового боргу в сумі (два мільйони сто вісімдесят одна тисяча п'ятсот шістдесят) грн, 36 коп. грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач - Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39492190, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000).
Відповідач - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, 43, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002).
Суддя В.О. Григораш