
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1697/18 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієвої О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (ГУ ПФУ, відповідач), у якому просить суд визнати бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:
- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Херсонській області щодо не виплати ОСОБА_1, нарахованої йому пенсії з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області негайно усунути порушення Конституційного права на отримання належної пенсії ОСОБА_1 шляхом виплати нарахованої йому пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. з дотриманням вимог Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу з порушенням строків їх виплат";
- стягнути з ГУ ПФУ в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 736,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст.ст. 12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», має право на перерахунок пенсії відповідно до вказаних законів з 01.01.2016р. Проте, пенсійним фондом було проігноровано його право гарантоване Конституцією України на отримання гідної пенсії гарантованої законом з 01.01.2016р., відтерміновуючи виплату такої аж до 2020 року, не передбачаючи при цьому ніяких компенсаційних матеріальних втрат. Зазначає, що неодноразово звертався до управління Пенсійного фонду щодо виплати йому недоплаченої пенсії, проте у своїх відповідях відповідач посилався на те, що сума перерахованої пенсії буде виплачена у певних розмірах в порядку з 01.01.2019 по 31.12.2019 та з 01.01.2020 до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Позивач вважає, що такий спосіб виплати перерахованої йому пенсії суперечить його інтересам, оскільки призводить до інфляційних втрат, а запропонованим порядком виплати компенсаційних виплат не передбачено. Зауважує на тому, що у рішеннях Конституційного Суду України висловлено розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій, що не можуть бути звужені шляхом внесення змін до законодавства.
Враховуючи викладене, позивач просить суд захистити його права та законні інтереси шляхом задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду від 23.08.2018р. відкрите спрощене провадження у даній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву.
Відповідачем 06.09.2018р. суду надано відзив на адміністративний позов, відповідно до змісту якого, повністю заперечує щодо задоволення позову, зазначає про те, що перерахунок та виплату позивачу пенсії можливо забезпечити лише за наявності відповідного бюджетного асигнування. Також вказує, що відповідно до ч. 4 статті 63 Закону N 2262 пенсії підлягають перерахунку у зв’язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ.
З метою проведення перерахунку пенсій у відповідності до ч. 4 статті 63 Закону N 2262 раніше призначених особам, які мають право на їх отримання, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ N 103), якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зокрема, пунктом 3 Постанови КМУ N 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та встановлено подальший порядок виплати.
Тобто, Постанова №103 лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій та не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, є чинною.
Таким чином, позиція відповідача полягає в тому, що перерахунок пенсії позивачу було здійснено відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в порядку та строки, визначені постановою КМУ "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018р. №103 та на підставі довідки УМВСУ в Херсонській області від 22.03.2018 №19/1232. Загальний розмір пенсії позивача станом на 01.08.2018р. складає 5800,32 грн. Сума перерахованої пенсії 60943,92 грн. для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується: з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісяця окремою сумою у розмірі 50%, що становить 1269,67 грн., та з 01.01.2020 – щомісяця окремою сумою у розмірі 100%, що становить 2539, 33 грн..
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що законних підстав для задоволення позовних вимог не має.
Клопотань щодо розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін від позивача чи його представника, представника відповідача суду не надходило.
За змістом частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Пунктом 2 частини 1 статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо, зокрема оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши доводи адміністративного позову та відзив відповідача, суд зазначає наступне.
Враховуючи матеріали справи, позивач – ОСОБА_1 перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України у Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років з березня 2009 року на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ліквідаційною комісією УМВС у Херсонській області видано довідку N 19/1232 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, на підставі якої головним управлінням Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснено перерахунок відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», застосовуючи порядок, визначений Постановою КМУ «Про перерахунок пенсій, особам, які звільненні з військової служби, та деяких інших категоріям осіб» від 21.02.2018 №103.
Листами від 25.04.2018 та від 23.07.2018 року позивач звертався до управління пенсійного фонду щодо виплати належної йому пенсії за період з 01.01.2016 року, на що отримав листи N 97/Т-991 від 10.05.2018 та №158/Т-991 від 06.08.2018р., якими йому повідомлено про проведений перерахунок та виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017р. в порядку передбаченому Постановою №103.
Не погоджуючись із відповіддю відповідача, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
29.12.2015 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 р.
Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону № 2262-ХІІ, а саме, ст.63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 392 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1, 4 Порядку № 45 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988.
Відповідно до ст.10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Частиною 3 статті 52 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Сторонами визнається факт проведення позивачу перерахунку пенсії у зв'язку із її підвищенням. Спору з приводу порядку перерахунку пенсії або правильності її обчислення немає.
Разом із тим суд відмічає, що головним управлінням проведена позивачу доплата різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01 січня 2018 року по 30 квітня 2018 року у сумі 10157.32 грн.
Зазначена обставина не заперечувалась позивачем.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача негайно виплатити нараховану позивачу пенсію за період з 1 січня 2016 по 31.12.2017 року з дотриманням вимог Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати", суд відмічає наступне.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Кабінетом міністрів України 21.02.2018 року прийнято Постанову № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, якою встановлено порядок та механізм перерахунку пенсій відповідної категорії осіб.
Абзацом другим пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 №103передбачено порядок виплати перерахованих відповідно до частини першої пункту 3 цієїпостанови підвищених пенсій, а саме:
«…Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми».
Суд зазначає, що постанова КМУ №103 на час подання позивачем до суду адміністративного позову останнім не оскаржується, є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Такого висновку дійшов Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 по справі №818/1076/18.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області жодним чином не порушило прав чи охоронюваних законом інтересів позивача.
Щодо вимоги позивача про нарахування компенсації на донараховану пенсію за період з 1 січня 2016 по 31.12.2017 року, суд відмічає наступне.
Частиною 2ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159для реалізації згаданого Закону.
Постанова Верховного суду України від 18.11.2014 року по справі №21-518а14 містить висновок про те, що основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченоїст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159- є порушенням встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією в даному випадку (органом УПФУ) добровільно чи на виконання рішення суду.
Суд зазначає, що вказана вимога заявлена передчасно, оскільки таку компенсацію наведене регулююче законодавство та нормативно-правові акти пов'язує з фактичним перерахунком та виплатою пенсії, чого на час розгляду справи ще не відбулось. Отже, позовні вимоги з даній частині задоволенню не підлягають як передчасні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дмитрієва О.О.
кат. 10.2.4