
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 607/12081/18
17 вересня 2018 року м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог обґрунтовуються тим, що позивач звернувся до Тернопільської міської ради через Центр надання адміністративних послуг для отримання адміністративної послуги А-25-01 із заявою та відповідними необхідними матеріалами. 06.04.2018 року надійшла на адресу позивача інформація виконавчого комітету TMP, що проект рішення «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0100 га за адресою вул. Бродівська, 6 гр. ОСОБА_1О.» було подано на розгляд двадцять третьої сесії міської ради сьомого скликання 16 березня 2018 року, але за результатами розгляду рішення не прийнято.
Tернопільська міська рада прострочила місячний термін, встановлений ч. 7 ст. 118 ЗК України та ч. З ст. 123 ЗКУ для розгляду заяви зацікавленої особи (ОСОБА_2О.).
Фактично подібним голосуванням, сесія відмовила позивачу з невідомих підстав у отриманні земельної ділянки у власність, а саме не надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
14.04.2018 року позивач вдруге надав до Тернопільської міської ради через ЦНАП для отримання адміністративної послуги А-25-01 заяву та відповідні необхідні матеріали. 04.07.2018 року датована інформація виконавчого комітету TMP, про те, що проект рішення «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0100 га за адресою вул. Бродівська, 6 гр. ОСОБА_1О.» було подано на розгляд двадцять п'ятої сесії міської ради сьомого скликання 15 червня 2018 року, але за результатами розгляду рішення не прийнято.
Дії Тернопільської міської ради на 23 сесії 7 скликання від 16.03.2018 року та на 25 сесії 7 скликання щодо розгляду проекту «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0100га за адресою вул. Бродівська, 6 гр. ОСОБА_1О.» грубо суперечать нормам чинного законодавства і носять відверто протиправний характер. Що і стало причиною звернення до суду.
Представник позивача в судовому засіданні збільшені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та розглядати справу в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до п.1 ч.3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку представника позивача, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 28.09.2017 року позивач вперше подав до Тернопільської міської ради через ЦНАП для отримання адміністративної послуги А-25-01 заяву та відповідні необхідні матеріали. 06.04.2018 року датована інформація виконавчого комітету TMP, про те, що проект рішення «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0100 га за адресою вул.Бродівська, 6 гр. ОСОБА_1О.» було подано на розгляд двадцять третьої сесії міської ради сьомого скликання 16 березня 2018 року, але за результатами розгляду рішення не прийнято.
Відсутність достатньої кількості голосів депутатів для прийняття рішення сесії про надання дозволу розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є підставою для ненадання такого дозволу або відмови у такому. Якщо дозвіл не надається, тоді сесія повинна прийняти рішення про відмову у наданні дозволу виключно на підставах, які зазначені у другому реченні першого абзацу ч. 7 ст. 118 ЗК України чи у ч. 3 ст. 123 ЗК України.
Tернопільська міська рада прострочила місячний термін, встановлений ч. 7 ст. 118 ЗК України та ч. 3 ст. 123 ЗКУ для розгляду заяви зацікавленої особи (ОСОБА_2О.).
Відтак, не надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на відведення, земельної ділянки, це фактичне «скасування» норм ч. 1 ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України, що означає тільки одне - до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, на будь-яких умов не переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
І для цього достатньо в сесійному режимі рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки - рішення не прийнято за браком голосів.
Фактично подібним голосуванням, сесія відмовила позивачу з невідомих підстав у отриманні земельної ділянки у власність, а саме - не надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Судом досліджено, що дії Тернопільської міської ради на 23 сесії 7 скликання від 16.03.2018 року щодо розгляду проекту «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0100 га за адресою вул. Бродівська, 6 гр. ОСОБА_1О.» грубо суперечать нормам ч. 1 ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України і носять відверто протиправний характер.
14.04.2018 року позивач вдруге надав до Тернопільської міської ради через ЦНАП для отримання адміністративної послуги А-25-01 заяву та відповідні необхідні матеріали. 04.07.2018 року датована інформація виконавчого комітету TMP, про те, що проект рішення «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0100 га за адресою вул. Бродівська, 6 гр. ОСОБА_1О.» було подано на розгляд двадцять п'ятої сесії міської ради сьомого скликання 15 червня 2018 року, але за результатами розгляду рішення не прийнято.
Протиправність дій відповідача полягає у не прийнятті на сесії міської ради рішення по питанні позивача, одного з передбачуваних ст. 123 ЗК України рішень, але ж і покладає на позивача надмірний тягар невизначеності з даного питання, повторного звернення до відповідача із аналогічною заявою.
Також відповідачем порушено встановлений Законом місячний строк для розгляду даної заяви, що не спростовано відповідачем будь-якими належними та достовірними доказами. При цьому, міська рада у вказаний строк повинна прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову у його наданні, чого зроблено не було.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
У відповідності до правил ч. 7 ст. 118 «Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами» ЗК України :«Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.»
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно- правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Діючим законодавством не передбачено прийняття іншого рішення при вирішення даного питання, крім надання дозволу чи відмова у наданні дозволу на складення проекту землеустрою.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
На засіданні сесії міської ради під час розгляду відповідного питання ніхто з депутатів міської ради не висловлював зауважень з приводу даного проекту, відсутності висновків відповідних постійних комісії, будь-яких обговорень чи запитань з даного питання депутати не висували. Однак, за результатами голосування рішення не прийнято, що суперечить вимогам Закону та порушує права позивача.
Перелік документів, які повинен подати заявник, визначений законом. Вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені законом, забороняється. Підстави відмови у наданні дозволу є вичерпними. Відтак, будь-які дії, спрямовані на отримання від особи, яка звернулася за дозволом, додаткових матеріалів, в тому числі їх уточнення, прямо суперечать закону та є протиправними.
В свою чергу, такі дії (у разі їх вчинення) не є законним способом поведінки органу, є проміжними відповідями на звернення, не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже не можуть вважатися «відмовою у наданні дозволу» у розумінні ч. 7 ст. 118 ЗК України.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Тернопільської міської ради від 16 березня 2018року на 23 сесії 7 скликання щодо розгляду проекту рішення «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0100 га за адресою вул. Бродівська, 6 гр. ОСОБА_1О.» та від 15 червня 2018 року на 25 сесії 7 скликання щодо розгляду проекту рішення «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0100 га за адресою вул. Бродівська, 6 гр. ОСОБА_1О.».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської міської ради (місцезнаходження: вул. Листопадова 5,м. Тернопіль,46001, код ЄДРПОУ 43434305) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок, сплачений відповідно до квитанції № 18979048 від 25.06.2018 року та в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок, сплачений відповідно до квитанції № 5 від 06.08.2018 року .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 вересня 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.