Рішення № 76611494, 18.09.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
1640/2632/18
Номер документу
76611494
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2632/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Костіної А.В.

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

31 липня 2018 року ОСОБА_3 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15 травня 2018 року №0249087-1304-1616.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_3 є власником об’єкта житлової нерухомості площею 197,3 кв.м., розташованого за адресою: вул. Кільцева, 4, с. Піщане, Кременчуцький район, Полтавська область, та в розумінні положень Податкового кодексу України являється платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Рішенням Піщанської сільської ради від 14.07.2016 на виконання положень Податкового кодексу України затверджено Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Піщанської сільської ради, де в розділі 5 "Ставки податку" в пункті 5.1 зазначено, що ставка податку за 1 кв.м. загальної площі розташованого на території Піщанської об’єднаної територіальної громади об’єкта житлової нерухомості становить 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. В подальшому, рішенням Піщанської сільської ради від 23.01.2017 "Про внесення змін до назви рішення десятої сесії сьомого скликання Піщанської сільської ради від 14.07.2016 та затверджених цим рішенням положень" в підпункт 1.2 пункту 1 внесені зміни в пункт 5.1 Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Піщанської сільської ради, а саме, ставку податку за 1 кв.м. об’єкту житлової нерухомості змінено з 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, на 0,8%. Таким чином, при прийнятті оскаржуваного рішення ГУ ДФС у Полтавській області повинно було проводити обчислення податку, виходячи зі ставки податку, яка становить не 1%, а 0,8% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (197,30 кв.м. - 120 кв.м. = 77,3 кв.м. х 25,6 грн = 1978,88 грн).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

23.08.2018 до суду від ГУ ДФС у Полтавській області надійшов відзив на позов, в якому останнє зазначило, що податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0249087-1304-1616 прийняте управлінням обґрунтовано, оскільки з урахуванням приписів підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення місцевих рад стосовно податку на майно, відмінне від земельної ділянки, прийняті в 2017 році та опубліковані протягом 2017 року, не могли бути застосовані в 2017 році. Такі рішення могли передбачати плановим лише 2018 рік, і саме з цього періоду податок на майно, відмінне від земельної ділянки, міг вважатися встановленим місцевою радою.

Представник позивача в судовому засіданні 18.09.2018 позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні 18.09.2018 проти задоволення позову заперечувала.

Суд, заслухавши вступне слово сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії САС №711206 від 12.04.2010, ОСОБА_3 є власником об’єкта житлової нерухомості площею 197,3 кв.м., розташованого за адресою: вул. Кільцева, 4, с. Піщане, Кременчуцький район, Полтавська область /а.с. 11/.

15.05.2018 ГУ ДФС у Полтавській області відносно ОСОБА_3, як власника об’єкта житлової нерухомості, прийняло податкове повідомлення-рішення №0249087-1304-1616, яким визначило останній податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік у сумі 2473,60 грн /а.с. 10/.

Визначення розміру податку контролюючим органом здійснено за ставкою 1% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2017 року, який є звітним (податковим) роком, за 1 кв.м. бази оподаткування (3200,00 грн х 1% = 32 грн; 197,30 кв.м. - 120 кв.м. = 77,3 кв.м. х 32,0 грн = 2473,60 грн).

Не погодившись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернулася до суду з даним позовом про визнання протиправним рішення та його скасування.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3, суд виходить з наступного.

За приписами статті 265 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України) податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Підунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

Відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується, зокрема, для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості (підпункт 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України).

Отже, в розумінні наведених положень ПК України, на переконання суду, з чим погоджуються й учасники справи, ОСОБА_3, як власник об’єкта житлової нерухомості площею 197,3 кв.м., розташованого за адресою: вул. Кільцева, 4, с. Піщане, Кременчуцький район, Полтавська область, являється платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

За приписами статті 10 ПК України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки відноситься до місцевих податків.

Згідно з пунктом 10.3 статті 10 ПК України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

Відповідно до пункту 12.3 статті 12 ПК України встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (підпункт 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 ПК України).

Згідно з підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Підпунктом 12.4.1 пункту 12.4 статті 12 ПК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належить встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом.

Пункт 12.5 статті 12 ПК України визначає, що офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Як слідує з матеріалів справи, податкове зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, спірним податковим повідомленням-рішенням визначено позивачу за базовий податковий (звітний) період - 2017 календарний рік за наступним розрахунком: 3200,00 грн (розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 1 січня 2017 року) х 1% = 32 грн; 197,30 кв.м. - 120 кв.м. = 77,3 кв.м. х 32,0 грн = 2473,60 грн.

Судовим розглядом встановлено, що 14.07.2016 десятою сесією сьомого скликання Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області прийнято рішення "Про затвердження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та транспортного податку на території Піщанської сільської ради на 2017 рік" /а.с. 64-70/.

Зазначеним рішенням затверджено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки відповідно до Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Піщанської сільської ради.

Пунктом 5.1 Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Піщанської сільської ради визначено, що ставка податку за 1 кв. метр загальної площі розташованого на території Піщанської об’єднаної територіальної громади об’єкта житлової нерухомості, становить 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Вказане рішення оприлюднено в установленому законодавством порядку 23.08.2016 /а.с. 60/.

Матеріали справи свідчать, що у подальшому, 23.01.2017 вісімнадцята сесія сьомого скликання Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області прийняла рішення "Про внесення змін до назви рішення Х сесії VІІ скликання Піщанської сільської ради від 14.07.2016 та затверджених цим рішенням положень" /а.с. 71/.

Так, вказаним рішенням, зокрема, були внесені зміни до назви рішення Х сесії VІІ скликання Піщанської сільської ради від 14.07.2016 шляхом доповнення її словами "та наступні податкові роки", а також до пункту 5.1 Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Піщанської сільської ради, затвердженого рішенням Х сесії VІІ скликання Піщанської сільської ради від 14.07.2016, шляхом зміни ставки податку за 1 кв. метр загальної площі розташованого на території Піщанської об’єднаної територіальної громади об’єкта житлової нерухомості з 1% розміру мінімальної заробітної плати на 0,8% розміру мінімальної заробітної плати.

Зазначене рішення оприлюднено в установленому законодавством порядку 23.01.2017 /а.с. 59/.

В якості єдиної підстави, що унеможливила застосування ГУ ДФС у Полтавській області під час прийняття оскаржуваного рішення ставки податку для об'єкта житлової нерухомості в розмірі 0,8% розміру мінімальної заробітної плати на підставі змін, внесених до назви рішення Х сесії VІІ скликання Піщанської сільської ради від 14.07.2016 та затверджених ним положень згідно з рішенням вісімнадцятої сесії сьомого скликання Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 23.01.2017, відповідач вказує на те, що у відповідності до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення від 23.01.2017 прийняте та опубліковане у 2017 році та не могло бути застосоване в звітному 2017 році. Таке рішення могло передбачати плановим лише 2018 рік, і саме з цього періоду податок на майно, відмінне від земельної ділянки, міг вважатися встановленим місцевою радою у розмірі 0,8% розміру мінімальної заробітної плати.

Суд не погоджується з позицією відповідача, з огляду на таке.

Так, пунктом 4 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 № 909-VIII установлено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Також пунктом 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" від 20.12.2016 №1791-VIII установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

За змістом рішення вісімнадцятої сесії сьомого скликання Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 23.01.2017 вказане рішення прийняте саме у зв’язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році", відповідно до пункту 12.3 статті 12 та підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України.

Отже, до рішення вісімнадцятої сесії сьомого скликання Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 23.01.2017 вимоги підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України щодо оприлюднення органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін, не застосовуються.

Таким чином, станом на момент прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік, ставка податку за 1 кв. метр загальної площі, розташованого на території Піщанської об'єднаної територіальної громади об'єкта житлової нерухомості, становила 0,8% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, тобто 25,60 грн, а не 32 грн, як визначено відповідачем.

Крім того, суд враховує, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення фактично застосовано положення рішення Х сесії VІІ скликання Піщанської сільської ради від 14.07.2016 в частині ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі 1% розміру мінімальної заробітної плати, які на час прийняття спірного рішення не діяли саме в такій редакції, з огляду на зміни, внесені рішенням сільської ради від 23.01.2017.

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що розраховуючи спірним податковим повідомленням-рішенням позивачу суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік, контролюючий орган безпідставно не врахував рішення вісімнадцятої сесії сьомого скликання Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 23.01.2017.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, незважаючи на вимогу частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України щодо процесуального обов’язку відповідача, останній в ході судового розгляду справи правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0249087-1304-1616 не довів, а відтак позовні вимоги ОСОБА_3 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_3 (вул. Кільцева, буд. 4, с. Піщане, Кременчуцький район, Полтавська область, 39600, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Полтавській області від 15 травня 2018 року №0249087-1304-1616.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) на користь ОСОБА_3 (вул. Кільцева, буд. 4, с. Піщане, Кременчуцький район, Полтавська область, 39600, рнокпп НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 21 вересня 2018 року.

Суддя ОСОБА_4