
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
18 вересня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/3506/15
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Хилько Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Фермерського господарства ОСОБА_1 – ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження у справі
за позовом:
Фермерського господарства ОСОБА_1
до
державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3
про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
З матеріалів справи вбачається, що постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.01.2016р. адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасувано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14 грудня 2015 року № 27045841. Зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 вчинити дії щодо державної реєстрації іншого речового права - права оренди Фермерського господарства ОСОБА_1, код за ЄДРПОУ: 30664950 (27620, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с.Аджамка, вул.Жовтнева,84) на земельну ділянку, кадастровий номер: 3522580300:02:000:9050, яка розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 46,1012 га, в тому числі ріллі 461011,75 кв.м., на підставі Договору оренди землі від 10 жовтня 2008 року та Договору про зміни та доповнення до договору оренди від 10 жовтня 2008 року, зареєстрованого 03 листопада 2008 року за №040837200300, загальною площею 46,10 га на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області від 28 листопада 2012 року старок на 20 років на підставі заяви, поданої 15 жовтня 2013 року, реєстраційний номер №3405543 (т.1 а.с.119-122, 208)
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 р. апеляційну скаргу на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.01.2016 р. залишено без задоволення, а постанову суду - без змін (т.1 а.с.188-190).
На підставі ухвали Вищого адміністративного суду України від 06.04.2016 р. (т.2 а.с.26) справу 16.05.2016 р. направлено до суду касаційної інстанції (т.2 а.с.50).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.05.2017 р. (т.2 а.с.147-153) постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.01.2016 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 р. залишено без змін.
05.04.2018 р. представником позивача отримано виконавчий лист по справі (т.3 а.с.191).
12.07.2018 року до суду надійшла заява представника позивача ОСОБА_2, в якій просить суд замінити у виконавчому провадженні №56723745 з виконання виконавчого листа №П/811/3506/15, виданого 05.04.2018 р. Кіровоградським окружним адміністративним судом, боржника - державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 на його правонаступника - державного реєстратора відділу адміністративних послуг управління економічного розвитку, інфраструктури, торгівлі та адміністративних послуг Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області (т.3,а.с.219-223).
Вказана заява мотивована тим, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.01.2016 року по справі №П/811/3506/15 встановлено обов’язок державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 виконати вимоги резолютивної частини даного рішення та зобов’язано подати до суду звіт про виконання даного рішення. Виконавче провадження було відкрито, натомість при здійсненні його виконання було встановлено, що боржник у виконавчому провадженні – державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 вибув, а повноваження по державній реєстрації прав на нерухоме майно здійснюються державним реєстратором відділу адміністративних послуг Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області – за місцем зберігання реєстраційної справи у паперовій формі.
Представником третьої особи надіслано до суду письмові заперечення на вказану заяву, в якій наголошено на її безпідставності, оскільки відповідач – державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби районного управління юстиції ОСОБА_3 та виконує функції державного реєстратора, тому має змогу виконати рішення суду у даній справі (т.3,а.с.242-243).
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідною ухвалою суду від 18.09.2018 року судом вирішено здійснити розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження у порядку письмового провадження.
Вирішуючи питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд виходить з наступного.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Судом встановлено, що постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_4 від 09.07.2018 року відкрито виконавче провадження №56723745 за виконанням виконавчого листа №П/811/3506/15 виданого 05.04.2018 року (т.3,а.с.224).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Згідно із положенням п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державним реєстратором є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.
Статтею 11 цього Закону визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Аналіз зазначених положень Закону дозволяє дійти висновку, що державний реєстратор є самостійним суб'єктом державної реєстрації прав та їх обтяжень, який наділений повноваженнями самостійно, поза впливом будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань приймати рішення щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень, та несе відповідальність за прийнятті рішення.
При цьому, районні державні адміністрації в силу закону про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень також є суб'єктами державної реєстрації прав.
Таким чином, наведеними нормами Закону розмежовано поняття суб'єкта державної реєстрації прав - виконавчі органи міських рад, з яким державний реєстратор може перебувати у трудових відносинах та державного реєстратора, як самостійного учасника системи державної реєстрації.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 №17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції», ліквідовано Державну реєстраційну службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
На виконання наказу Міністерства юстиції України від 30.01.2015р. №115/5 «Деякі питання діяльності територіальних органів Міністерства юстиції України», відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228, у Головному територіальному управлінні юстиції у Кіровоградській області створено Управління державної реєстрації, яке забезпечує реалізацію функцій з питань державної реєстрації.
В 2016 році в Україні відбулась реформа системи надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Основою для реформи став Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 26.11.2015 року № 834-УШ.
З 1 травня 2016 року Міністерство юстиції України та його територіальні органи юстиції більше не виконують функції з реєстрації майна, згідно вищезазначеного Закону, повноваження у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень покладено на виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, районні державні адміністрації і акредитовані суб’єкти.
Разом з тим, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1395-р «Деякі питання надання адміністративних послугу сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» до 1 травня 2016 року здійснено передачу реєстраційних справ виконавчим органам міських рад міст обласного значення та районним державним адміністраціям Кіровоградської області.
Статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначені повноваження суб’єктів державної реєстрації, серед інших, зокрема: зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна; забезпечення проведення державної реєстрації прав.
З огляду на викладене та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-ІУ зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна.
Так, судом встановлено, що земельна ділянка, кадастровий номер: 3522580300:02:000:9050, розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, для ведення товарного с/г виробництва, площею 46,1012 га, в тому числі ріллі 461011,75 кв.м., щодо якої вчинені відповідачем спірні реєстраційні дії.
Згідно з відомостями офіційного веб-сайту Кіровоградської обласної державної адміністрації, до її підпорякування відносяться районні державні адміністрації, серед інших і Кіровоградська районна державна адміністрація Кіровоградської області.
Так, основними завданнями державних адміністрацій в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці відповідно до положень чинного законодавства, відносяться:
1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;
2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;
3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку;
4) підготовку та виконання відповідних бюджетів;
5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;
6) взаємодію з органами місцевого самоврядування;
7)реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.
Відтак, виходячи із аналізу чинного вищевказаних норм чинного законодавства, та встановлених обставин під час розгляду заяви, суд вважає, з метою ефективного виконання судового рішення у даній справі, належним замінити сторону виконавчого провадження на Кіровоградську районну державну адміністрацію Кіровоградської області.
У відповідності з ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч. 4 ст. 379 КАС України).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заява про заміну сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 205, 248, 256, 293-295, 379 КАС України суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву представника позивача ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №П/811/3506/15 – задовольнити частково.
Замінити сторону виконавчого провадження по адміністративній справі №П/811/3506/15, а саме: замінити боржника - державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 на його правонаступника - Кіровоградську районну державну адміністрацію Кіровоградської області.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 15-денний строк з дня отримання її копії.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_5