ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2009 року Справа № 2а-4576/09/1370
м. Львів, вул. Чоловського, 2, зал .№ 9
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Москаля Р.М., суддів Качур Р.П., Мартинюка В.Я., при секретарі Козьмін А.М., за участю представника позивача Кондрат Н.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова до товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Профі-Експрес» та товариства з обмеженою відповідальністю «Профліга» про застосування наслідків недійсності господарських зобовязань,
ВСТАНОВИВ
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Профі-Експрес» та товариства з обмеженою відповідальністю «Профліга». Позивач просить суд визнати недійсними господарські зобовязання між відповідачами з тих мотивів, що такі вчинено ТОВ «Профліга» з метою ухилення від сплати податків, а також застосувати наслідки недійсності таких зобовязань, стягнути з ТОВ «Компанія Профі-Експрес» все одержане за господарськими зобовязаннями в дохід державного бюджету в сумі 103957357,39 грн. Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та долучених документах.
Оскільки в суду відсутні кошти на відправку кореспонденції, судові виклики відповідачам на підставі ст. 35 КАС України надавалися представнику позивача для вручення відповідачам. Позивач двічі направляв судові виклики поштою за зареєстрованим місцезнаходженням відповідачів (згідно долучених до матеріалів справи витягів з ЄДР). Згідно ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості, внесені до Єдиного державного реєстру (в т.ч. про місцезнаходження юридичної особи), вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. З урахуванням наведеної норми права та долучених до справи розписок відповідачі вважаються належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання. Оскільки відповідачі участі повноважних представників у судовому засіданні двічі не забезпечили, суд ухвалив розглянути справу за наявними у ній доказами.
Ухвалою суду від 20.11.2009р. провадження у справі в частині позовних вимог державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова до ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» та ТОВ «Профліга» про визнання недійсними господарських зобовязань, що виникли на підставі видаткових накладних №РН-5-01011 від 01.05.2008р., №РН-4-28003 від 28.04.2008р., №РН-3-10005 від 10.03.2008р. на загальну суму 103957357,39 грн., закрито.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази, зясувавши обставини справи, суд при прийнятті рішення виходив з наступного.
ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість на підставі декларацій:
за березень 2008 року в сумі 9146544,09 грн. з вартості газу природного, отриманого від ТОВ «Профліга» на підставі видаткової накладної №РН-3-10005 від 10.03.2008р. на загальну суму 54879 264,53 грн. (в т.ч. ПДВ 9146544,09 грн.);
за квітень 2008 року в сумі 4968406,20 грн. з вартості газу природного, отриманого від ТОВ «Профліга» на підставі видаткової накладної №РН-4-28003 від 28.04.2008р. на загальну суму 29810437,22 грн. (в т.ч. ПДВ 4968406,20 грн.);
за травень 2008 року в сумі 3211275,94 грн. з вартості газу природного, отриманого від ТОВ «Профліга» на підставі видаткової накладної №РН-5-01011 від 01.05.2008р. на загальну суму 19267655,64 грн. (в т.ч. ПДВ 3211275,94 грн.).
Згідно вищезгаданих документів ТОВ «Профліга» реалізувало ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» газ природний, а саме: в березні 2008 р. 47332,561 т.куб.м. по ціні 966,20 грн./т.куб.м.; в квітні 2008р. 24664,447 т.куб.м. по ціні 1007,20 грн./т.куб.м.; в травні 2008р. - 15174,728 т.куб.м. в сумі 1058,10 грн./т.куб.м. Оригінали вище перелічених первинних документів (податкові, видаткові накладні), згідно яких між відповідачами виникли господарські зобовязання на загальну суму 103957357,39 грн., вилучено у відповідача згідно протоколу виїмки ГВПМ ДПІ у м. Львові від 31.03.2009р. та знаходяться в матеріалах кримінальної справи №141-2352 (а.с. 17).
Як вбачається з долученої до матеріалів справи копії акту ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» про нестачу документів від 11.03.2009р., укладений відповідачами «договір поставки природного газу з додатками» втрачено. В акті не зазначено будь-який реквізитів (номер, дата підписання) такого договору. В перелічених видаткових та податкових накладних «договір поставки природного газу» як підстава проведення господарської операції не вказується. Доказів укладення такого договору поставки відповідачами суду не надано. З урахуванням наведених обставин суд при вирішенні справи суд виходить з того, що господарські зобовязання між сторонами виникли на підставі вище перелічених видаткових накладних, а не договору.
У відповідності до ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Відповідно до ст. 8 цього ж Закону, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Таким чином, господарські відносини між підприємствами повинні оформлятися відповідними первинними документами, які підтверджують їх вчинення, що є підставою для відображення їх змісту у бухгалтерському обліку платника.
Згідно долучених до матеріалів справи видаткових та податкових накладних ТОВ «Профліга» реалізувала ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» товар (природний газ) на загальну суму 103957357,39 грн. Отже, для підтвердження дійсного проведення господарських операцій відповідачі повинні мати належні документи, що підтверджують походження товару, його набуття та реалізацію (в т.ч. договори, акти приймання-передачі товару, видаткові накладні, податкові накладні, довіреності на посадових осіб, що підписують згадані первинні документи тощо).
В силу своїх фізичних властивостей природній газ транспортується трубопроводами та може зберігатися у газосховищах. Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» господарська діяльність по постачанню природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим та нерегульованим тарифом, а також їх транспортуванню та розподілу підлягає обовязковому ліцензуванню. З урахуванням цього відповідачі для здійснення господарської діяльності по постачанню природного газу повинні мати ліцензії.
Згідно листа Обєднаного диспетчерського управління ДК «Укртрансгаз» №64-411/7 від 12.03.09р., інформації про діяльність на газовому ринку України протягом 2008 року по ТОВ «Профліга», ТОВ «Компанія «Профі-експрес» в ОДУ ДК „Укртрансгаз" не надходило.
Згідно листа Національної комісії з регулювання електроенергетики України №1729/08/17-09 від 17.03.09р. ТОВ «Профліга» не отримувало ліцензій на право постачання природного газу.
При проведенні позивачем позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Компанія «Профі-Експрес», результати якої оформлено Актом №684/97/23-2/31730132 від 22.04.2009р., відповідач не надав органу ДПС доказів укладення договорів оренди газосховищ чи транспортування газу для зберігання та транспортування природного газу, довіреностей службових осіб на приймання та передачу газу. Відповідач не надав таких доказів і суду на спростування позовних вимог.
Як вбачається з вищезгаданого Акту перевірки, ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» у 2008 році мало один поточний банківський рахунок - №2600012792 в ЛФ ВАТ АБ «Укргазбанк». Згідно листа ЛФ ВАТ АБ «Укргазбанк» рух коштів по цьому рахунку за період, що перевірявся органом ДПС, не відбувався. Доказів проведення відповідачами розрахунків за поставлений природній газ на загальну суму 103957357,39 грн. як органу ДПС при проведенні перевірки, так і суду підчас розгляду справи відповідачами не надано.
Крім того, згідно ЦБД ДПА України ТОВ «Профліга» знаходиться в розшуку та з березня 2008 року не подає звітності; згідно бази даних АІС ОР та розрахунків комунального податку за період 01.01.2008 по 01.12.2008 року кількість працюючих на ТОВ «Профліга» становила 4 особи; згідно листа від 10.02.2009 року № 769/26-51 ГВПМ ДПІ у м. Львові відносно посадових осіб ТОВ «Профліга» порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 205 КК України («Фіктивне підприємництво»), ч. 3 ст. 212 КК України («Умисне ухилення від сплати податків»), ч. 1 ст. 209 КК України («Легалізація (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом»).
Згідно ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Відповідачі не надали суду будь-яких доказів на спростування доводів позивача.
Враховуючи наведені фактичні обставини у їх сукупності, суд констатує, що фінансово-господарські операції між ТОВ «Профліга» та ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» по поставці природного газу мають ознаки безтоварних. Такі операції спрямовані та мають наслідком отримання так званої «податкової вигоди», а саме - безпідставне завищення ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» суми податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 17326226,23 грн., а також безпідставне завищення валових витрат підприємства на суму 103957357,39 грн.
Відповідно до п.3.2.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, яким оподатковуються інші особи, у тому числі податок на додану вартість, сума такого податку вважається бюджетним фондом, який належить державі та створюється від її імені.
З огляду на це, правочин відповідачів щодо поставки природного газу, спрямований на незаконне заволодіння майном держави, є таким, що порушує публічний порядок. Статтею 228 ЦК встановлено, що правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним (тобто недійсним в силу Закону, згідно п. 2 ст. 215 ЦК України).
Позивач наполягає, що господарські зобовязання відповідачів (які виникли на підставі видаткових накладних №РН-5-01011 від 01.05.2008р., №РН-4-28003 від 28.04.2008р., №РН-3-10005 від 10.03.2008р.) є недійсними, а тому просить суд стягнути з ТОВ «Компанія «Профі-Експрес» все одержане за господарськими зобовязаннями в дохід державного бюджету в сумі 103957357,39 грн. на підставі ст. 208 ГК України.
Частиною 1 ст. 208 ГК України передбачено застосування санкцій лише судом. Це правило відповідає нормі ст. 41 Конституції України, згідно з якою конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Суд констатує, що передбачені ст. 208 ГК України санкції є конфіскаційними, такі стягуються за рішенням суду в доход держави за порушення правил здійснення господарської діяльності. Отже, ці санкції є не цивільно-правовими, а адміністративно-господарськими, як такі, що відповідають визначенню ч. 1 ст. 238 ГК України. Тому такі санкції можуть застосовуватись лише протягом строків, встановлених ст. 250 ГК України.
Господарське зобовязання, яке орган державної податкової служби вважає недійсним, вчинялось у проміжку з 10.03.2008 року по 01.05.2008 року, а позивач звернувся до суду 16.07.2009 року. Тому суд вважає, що вимоги про застосування конфіскаційних санкцій не підлягають до задоволення з огляду на пропуск встановленого законом (ст. 250 ГК України) строку застосування адміністративно-господарських санкцій.
За таких обставин позовні вимоги про застосування юридичних наслідків (адміністративно-господарських санкцій), передбачених ст.208 ГК України, є безпідставними та необґрунтованими.
Така позиція суду узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України при перегляді судового рішення за винятковими обставина (Постанова від 25.09.2007 року).
Щодо судових витрат, то такі згідно ст.94 КАС України із сторін спору стягувати не належить.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 50, 70-72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Москаль Р.М.
Суддя Качур Р.П.
Суддя Мартинюк В.Я.
Повний текст постанови виготовлений 26.11.2009р.