Постанова № 7659455, 28.01.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2010
Номер справи
2а-27945/09/1270
Номер документу
7659455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія № 6.19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2010 року Справа № 2а-27945/09/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Островської О.П.

при секретарі Кірян О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління юстиції в Луганській області до Луганської обласної громадської організації «Асоціація незалежних прокурорів» про припинення юридичної особи,

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2009 року заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління юстиції в Луганській області звернувся до суду з адміністративним позовом до Луганської обласної громадської організації «Асоціація незалежних прокурорів» про припинення юридичної особи, в обґрунтування позовних вимог посилається на наступне.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.07.2008 року задоволено позов заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Луганської обласної державної адміністрації до Головного управління юстиції, Луганської обласної громадської організації «Асоціація незалежних прокурорів» (далі ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів») про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів».

Відповідно до наказу начальника Головного управління юстиції у Луганській області від 02.03.2009 р. № 139-В на підставі вказаної постанови рішення про реєстрацію зазначеної громадської організації скасовано. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру України та довідки державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради від 18.11.2009 р. запис про державну реєстрацію ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів» на цей час не скасовано.

Згідно положень ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Заступник прокурора просить припинити юридичну особу ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів», зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру України.

У судовому засіданні прокурор підтримав заявлені ним вимоги в повному обсязі.

Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив припинити юридичну особу ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів», зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру України.

Представник відповідача ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів» у судове засідання не зявився, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності. Також відповідач ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів» надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначає наступне. Постановою суду від 28.07.2008 по справі № 2а-5383 скасовано рішення головного управління юстиції про реєстрацію відповідача. Дана постанова не набрала законної сили та оскаржена до Вищого адміністративного суду України. Позивач звернувся до суду з даним позовом, який не відповідає вимогам ст. 106 КАС України. Крім того, позивачем не надано суду доказів про факти таких дій ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів», на підставі яких може бути заборонена діяльність обєднання у судовому порядку. Назва обєднання, його статут не суперечать вимогам законодавства України. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

Представник залученого судом в якості другого відповідача Державний реєстратор виконавчого комітету Алчевської міської ради не заперечував проти заявлених позовних вимог.

Вислухавши думку прокурора, пояснення представників позивача та другого відповідача, дослідивши матеріали позову, суд приходить до наступного.

Згідно зі ст. 38. Закону України « Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 року № 755-IV, підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Судом установлено, що Луганська обласна громадська організація «Асоціація незалежних прокурорів» зареєстрована в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 26.07.2005 року, № запису 13841200000000654.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 липня 2008 року по справі № 2а-5383/08 за позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах Луганської обласної державної адміністрації до Головного управління юстиції в Луганській області, Луганської обласної громадської організації «Асоціація незалежних прокурорів» визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління юстиції в Луганській області про реєстрацію Луганської обласної громадської організації «Асоціації незалежних прокурорів» (а.с. 11-12). Судове рішення у вказаній справі набрало законної сили.

Згідно витягу з ЄДРПОУ на цей час запис про державну реєстрацію ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів» не скасовано (а.с. 7-10).

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» містить перелік повноважень державного реєстратора, згідно якої Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Згідно зі ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Статтею 110 ЦК України передбачено, що юридична особа ліквідується:

1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;

2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про обєднання громадян» від 16.06.1992 року № ХІІ, припинення діяльності обєднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Реорганізація обєднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного обєднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом. Ліквідація обєднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Згідно ст. 25 цього Закону, державний нагляд та контроль за діяльністю обєднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Статтею 38 цього Закону визначається порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не повязане з банкрутством юридичної особи. Так, суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису. З дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи застосовуються обмеження, які встановлені законом, зокрема частиною другою статті 35 цього Закону.

Як розяснив Вищий адміністративний суд України у оглядовому листі «Про деякі питання практики вирішення спорів у справах за участю органів державної податкової служби (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим адміністративним судом України)» від 24.10.2008 № 1776/100/13-08, вимога про визнання нечинним запису про проведення державної реєстрації субєкта господарювання фактично є вимогою про скасування державної реєстрації, а тому судам її слід розцінювати як вимогу про припинення юридичної особи.

За наявності судового рішення про скасування державної реєстрації ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів», що набрало законної сили, суд вважає за необхідне припинити юридичну особу відповідача ЛОГО «Асоціація незалежних прокурорів» та зобовязати державного реєстратора внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру України.

Суд критично оцінює заперечення відповідача проти позову, оскільки відповідач не навів обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, посилаючись лише на порушення ст. 106 КАС України при складанні позовної заяви, що не є підставами для відмови у задоволенні позову.

Також не заслуговують на увагу і посилання відповідача про те, що постанова суду про скасування державної реєстрації ще не набрала чинності, оскільки вона ним оскаржена в касаційному порядку. Відповідно до ст. 212 КАС України касаційна скарга на судові рішення подається після набрання законної сили судовим рішенням.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 28.01.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 01.02.2010 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст. ст. 94, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління юстиції в Луганській області до Луганської обласної громадської організації «Асоціація незалежних прокурорів» про припинення юридичної особи задовольнити.

Припинити юридичну особу Луганську обласну громадську організацію «Асоціація незалежних прокурорів», ідентифікаційний номер 33588128, зареєстровану за адресою: 94214, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Леніна, б. 116, к. 20.

Зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру України.

Копію даної постанови направити виконавчому комітету Алчевської міської ради (94220, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Леніна, 48) після набрання постановою законної сили.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанову викладено в повному обсязі та підписано 01 лютого 2010 року.

Головуючий: суддя О.П.Островська