
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 вересня 2018 р. № 814/1910/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Єрзікова О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1,Миколаїв,54015 до за участю: представника відповідача: ОСОБА_2Управління державної міграцйної служби України в Миколаївській обл., вул. Декабристів, 5-а,Миколаїв,54056 провизнання протиправним та скасування рішення про скасування рішення від 16.08.2005р. , зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат ОСОБА_3 подала позов до адміністративного суду в інтересах ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області про скасування Рішення УМВС в Миколаївській області від 16.08.2005 про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1.
Зазначений позов адвокат ОСОБА_3 обґрунтувала тим, що відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України. Як на час винесення оскаржуваного рішення, так і на час розгляду справи, правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України «Про громадянство України». Із оскаржуваного рішення вбачається, що рішення 20.10.2010 скасовується через подання заявником свідомо неправдивих відомостей. Так, ст.21 Закону передбачено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до ст.ст.8 т 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України. У зв’язку з цим слід вказати, що згідно із ст.17 Закону, громадянство України припиняється: внаслідок виходу з громадянства України; внаслідок втрати громадянства України; за підставами, передбаченими міжнародними договорами України. Положеннями статті 19 Закону встановлено, що підставами для втрати громадянства України є: добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття; набуття особою громадянства України на підставі фальшивих документів; добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов’язком чи альтернативної (невійськовою) службою Датою припинення громадянства України у таких випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України. Повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства визначені розділом 4 Закону України «Про громадянство».
Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27.03.2001 №215/2001 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» чинним на день прийняття рішення про скасування набуття та оформлення громадянства України, визначено перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України. Відповідно до пунктів 88 Порядку, для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст.21 Закону органами внутрішніх справ, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.
Підставою для прийняття рішення УМВС України у Миколаївській області про скасування рішення від 16.08.2005 про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням зазначено, що громадянство України було набуто унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей, але відповідачем не було зібрано та отримано доказів того, що на час прийняття такого рішено було встановлено, що саме позивачем було подано свідомо неправдиві відомості і що відносно нього є відповідне рішення компетентних органів щодо визнання його винним у підробленні документів, а саме відсутній вирок щодо позивача про визнання його винним у скоєнні злочину за ст.358 КК України, так само відсутні взагалі будь-які посилання на встановлення недостовірності або фальшування документів, поданих позивачем до заяви про набуття громадянства України. Замість цього у поданні та у рішенні про скасування рішення від 16.08.2005 інспектор посилається на довідку Первомайської селищної ради Жовтневого району Миколаївської області щодо перевірки по господарських книг та пояснення колишнього паспортиста селищної ради. Крім того, необхідно зауважити, що рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України позивачем прийняте тією ж особою, якою складено подання про скасування, а саме старшим інспектором ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області Ільницькою С.М. і лише погоджено начальником ВГРІФО ОСОБА_4 та затверджено начальником УМВС України в Миколаївській області. І це незважаючи на те, що рішення про набуття та оформлення громадянства України прийняте безпосередньо начальником ВГРІФО УМВС України в Миколаївської області.
Відповідно до п.96 Положення, подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується управлінням, відділом (сектором) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.
Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ст.22 Закону, Президент України приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України, визначає порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень; затверджує Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства.
Комісія при Президентові України з питань громадянства: розглядає заяви про прийняття до громадянства України, вихід з громадянства України та подання про втрату громадянства України і вносить пропозиції України щодо задоволення цих заяв та подань, повертає документи про прийняття до громадянства України чи про вихід з громадянства України уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань громадянства або Міністерству закордонних справ України для їх оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України, контролює виконання рішень, прийнятих Президентом України з питань громадянства. У свою чергу, статтею 24 Закону встановлені повноваження спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань громадянства та підпорядкованих йому органів.
Відповідно до ч.1 вказаної статті Закону Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: 1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою - дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; 5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 6) виконання рішень Президента України з питань громадянства; 7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України; 8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України; 9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, один раз на півріччя інформує Комісію при Президентові України з питань громадянства про виконання рішень Президента України з питань громадянства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, передбачені частиною першою цієї статті, стосовно осіб, які проживають на території України.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до ст.5 Указу Президента Украъни від 27.03.2001 №215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» Положення про Державну міграційну службу, зразки документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформленні набуття громадянства України, та журналів обліку.
Однак, вказаним наказом не передбачено та не затверджено зразки документів, зокрема подання та рішення відміну рішення про встановлення належності до громадянства України згідно п.3 ч.1 ст.3 Закону, що в свою чергу свідчить про те, що оскаржуване рішення не відповідає затвердженим у встановленому порядку зразкам документів, які відповідно до прийнятих рішень подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України.
Стаття 3, 4, 8, 25 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, встановлення принципу верховенства права, єдиного громадянства та права людини бути громадянином, а ст.ст.55-56 закріплено засади захисту людиною своїх прав та відповідальності держави перед нею. Статтею 11 Європейської конвенції про громадянство, вчинену 6 листопада 1997 року у м. Страсбурзі та підписану від імені України 01.07.2003, передбачено, що кожан держава-учасниця забезпечує, щоб рішення стосовно набуття, збереження, втрати, поновлення чи засвідчення її громадянства були вмотивовано викладені у письмовій формі.
Відповідач позов не визнав, просив в задоволенні позову відмовити, надав відзив, в якому свою позицію обґрунтував тим, що правовідносини щодо набуття громадянства України, оформлення та припинення громадянства врегульовані Конституцією України, Законом України «Про громадянство», Указом Президента України «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» та іншими нормативними актами. Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №2235-ІІІ особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24.08.1991 на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу ІНФОРМАЦІЯ_1, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.
Згідно із положенням п.27 Порядку для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, батько чи мати якої постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили під час їх постійного проживання до складу ІНФОРМАЦІЯ_1, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону, подає документи, передбачені підпунктами «а» - «в» пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що підтверджує факт постійного проживання батька чи матері заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
б) копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з батьком чи матір'ю, які постійно проживали на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
При зверненні із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням позивач надав в підтвердження факту постійного проживання одного із батьків на території України до 24.08.1991 паспорт громадянина ОСОБА_5 серії 0447121, свідоцтво про народження та документ про постійне проживання його батька на території України, а саме копію будинкової книги з реєстрацією батька позивача – ОСОБА_6 на території України з 23.08.1983 по 31.05.1988 за адресою Миколаївська області, Жовтневий район, смт. Первомайське. За результатами розгляду заяви позивача ВГРІФО УМВС 16.08.2005 прийнято рішення про оформлення набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону.
В ході проведення перевірок було виявлено, що перевірити будинкову книжку, копія якої надавалась під час оформлення матеріалів справи про набуття громадянства України позивачем не представляється можливим, так як в будинковій книжці не зазначено взагалі вулицю та номер будинку. Відповідно до довідки Первомайської селищної ради Жовтневого району, було виявлено, що перевіркою по господарських та паспортних книг Первомайської селищної ради за 1983-1990 не встановлено реєстрацію та проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_6
Отримана інформація свідчила про суттєвий факт, за наявності якого позивач не може набути громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону України «Про громадянство». Твердження позивача щодо порушення порядку та форми прийняття рішення про позбавлення громадянства взагалі не ґрунтується на нормах права, оскільки у випадках скасування рішення про оформлення набуття громадянства України в порядку ст.21 Закону вважається, що особа взагалі не набувала громадянства України. За таких обставин, втрата (позбавлення) громадянства не відбувається, оскільки особа вважається такою, що і не набувала громадянство України. Таким чином, посилання позивача на положення п.87 Порядку є помилковим. Також, наказом МВС від 16.08.2012 №715 затвердженні зразки документів, про прийняття до громадянства, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України.
В судових засіданнях 26.07.2018, 14.08.2018 представник відповідача підтримав свою позицію, викладену у відзиві. Адвокат ОСОБА_3 надала заяву про розгляду справи без її участі.
За клопотанням адвоката ОСОБА_3 в судові засідання на 26.07.2018 та 14.08.2018 викликався свідок ОСОБА_7, який не з’явився.
Також відповідачем було заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропуском позивачем строків звернення до суду.
Ухвалою суду від 14.09.2018 в задоволенні зазначеного клопотання відмовлено.
Щодо повноважень адвоката ОСОБА_3 на представництво інтересів позивача ОСОБА_1
На підтвердження повноважень представника, адвокатом ОСОБА_3 надано ордер на надання правової допомоги серія КВ №364936 від 05.10.2017 та договір з ОСОБА_8 (т.1 арк.спр.19-20).
На вимогу суду (т.1 арк.спр.98) адвокатом ОСОБА_3 договору безпосередньо з ОСОБА_1, або документів, які підтверджують право ОСОБА_8 представляти інтереси ОСОБА_1 не надано.
Але, враховуючи висновки, викладені в ухвалах Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2017 (т.1 арк.спр.52) та від 30.03.2018 (т.1 арк.спр.215) про належність повноважень представника позивача адвоката ОСОБА_3 на представництво інтересів ОСОБА_1, суд позбавлений можливості оцінювати достатність підстав представництва у цій справі.
Дослідив матеріали справи, вислухав представника відповідача, суд встановив наступне.
10.08.2005 ОСОБА_1, 07.04.1952 звернувся до начальника УМВС України в Миколаївській області з заявою про оформлення йому на набуття громадянства України за територіальним походженням.
До заяви ОСОБА_1 додав паспорт громадянина ОСОБА_5 №0447121 від 20.05.1999, а також зазначив в анкеті, що його батько ОСОБА_6 з 1983 по 1988 роки проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2.
16.08.2005 рішенням УМВС України в Миколаївській області визнано, що ОСОБА_1 набув громадянство України за територіальністю згідно ст.8 Закону України «Про громадянство України».
18.08.2005 Центральним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області ОСОБА_1 видано паспорт громадянина України серії ЕР №2044969.
В 2010 році УМВС України в Миколаївській області проведено перевірку, під час якої встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_1 в період з 1983 по 1990 на території смт. Первомайське Жовтневого району Миколаївської області не проживали.
19.10.2010 старший інспектор ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області подала подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.
20.10.2010 УМВС України в Миколаївській області прийнято рішення про скасування рішення УМВС України в Миколаївській області від 16.08.2005 про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1, у зв’язку з тим, що громадянство України було набуто шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу ІНФОРМАЦІЯ_1, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
Відповідно до п.27 Порядку для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, батько чи мати якої постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили під час їх постійного проживання до складу ІНФОРМАЦІЯ_1, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що підтверджує факт постійного проживання батька чи матері заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
б) копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з батьком чи матір'ю, які постійно проживали на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про громадянство України» рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Таким чином, відповідач має повноваження на скасування власного попереднього рішення про набуття громадянства, якщо встановить факт обману, надання неправдивих відомостей.
У цьому випадку, саме позивач надав відомості, які стали підставою для набуття ним громадянства України про начебто проживання його батька у смт. Первомайське протягом 1983-1988 років. Зазначені відомості були в подальшому спростовані як недостовірні. Оскільки, саме відповідач заповнював заяву та повідомляв про себе неправдиві відомості про факт проживання батька в Україні, то відповідач мав право на використання повноважень, передбачених ст.21 Закону України «Про громадянство України».
Форма рішення про скасування рішення про набуття громадянства повністю відповідає вимогам наказу МВС від 16.08.2012 №715 «Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку».
Підстав для визнання протиправним та скасування цього рішення суд не вбачає.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Миколаїв,54015 ) до Управління державної міграцйної служби України в Миколаївській обл. (вул. Декабристів, 5-а,Миколаїв,54056 ) відмовити.
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко