Рішення № 76573371, 19.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2018
Номер справи
815/3150/18
Номер документу
76573371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3150/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

розглянувши в загальному позовному провадженні (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення одноразової грошової допомоги в розмірі 144 000 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності в термін, встановлений Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, які затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4;

стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі втрати працездатності в розмірі 144000 (сто сорок чотири тисячі) гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

18.12.2017 року ГУНП в Одеській області затверджено висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги та включено до списку осіб, які мають право на виплату одноразової допомоги в разі втрати працездатності для виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 144000, 00 грн.

Пунктом 7 Порядку № 4, ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів (п. 7 розділу IV).

Отже, оскільки висновок про призначення одноразової грошової допомоги прийнято 18.12.2017, така допомога повинна була бути виплачена не пізніше 18.02.2018, тобто коли сплив визначений пунктом розділу IV Порядку № 4 максимальний двомісячний термін для її виплати.

З урахуванням викладеного, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невиплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в поліції, у встановлений законом строк.

Право позивача на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням 2-ї групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в поліції сторонами не заперечується, не виплата мотивується відповідачем чергою та відсутністю коштів.

Ухвалою суду від 02.07.2018 року провадження по справі відкрито у загальному позовному провадженні та призначено підготовче судове засідання на 20.08.2018 року.

Ухвалою суду від 02.07.2018 р. відповідачу встановлений 15-ти денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

На виконання вимог ухвали, відповідач 16.07.2018 р. за вхід. № 20456/18 подав до суду відзив на позовну заяву, який обґрунтований наступним.

Пунктом 3 розділу IV Порядку № 4 передбачено, що рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцяти денний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою.

Пунктом 5 розділу IV Порядку №4 визначено, що виділення коштів органам поліції для виплати ОГД здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Отже, виплату ОГД здійснюється фінансовим підрозділом Національної поліції шляхом розподілу асигнувань на зазначені цілі в межах коштів передбачених державним бюджетом для Національної поліції України, а не ГУНП в Одеській області.

Пунктом 7 розділу IV Порядку №4 визначено, що ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

З огляду на викладене, указану грошову допомогу буде виплачено в порядку черги, відповідно до дати затвердження висновку та за умови надходження коштів із державного бюджету на зазначені цілі.

В позовній заяві позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність ГУНП щодо не виплати йому одноразової грошової допомоги.

Відповідач зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Отже, невиконання суб'єктом владних повноважень своїх повноважень, встановлених законодавством становить бездіяльність цього суб'єкта, а дії, вчинені ним під час здійснення управлінських функцій є діями суб'єкта владних повноважень у розумінні ст. 5 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

29 вересня 2017 року наказом ГУНП в Одеській області № 1557 о/с, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби поліції, за п. 2 ч. 1ст. 77 (через хворобу) підполковника поліції ОСОБА_1, заступника начальника Лиманського відділу поліції ГУНП в Одеській області, з 29 вересня 2017 року.

31.01.2018 року ОСОБА_1 встановлено II група інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з проходженням служби в поліції.

18.12.2017 року керівництвом ГУНП затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги позивачу, та нарахована сума для виплати у розмірі 144000,00 грн.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й ВИСНОВКИ СУДУ.

Згідно ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015 року.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога призначається та виплачується у разі визначення поліцейському інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання службових обов'язків під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежні суверенітету та територіальної цілісності України.

Відповідно до ч. 2 ст. 97 вищевказаного Закону, порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейським встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України «Про Національну поліцію», затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі по тексту - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Пунктом 5 розділу IV Порядку №4 визначено, що виділення коштів органам поліції для виплати ОГД здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Пунктом 7 розділу IV Порядку №4 визначено, що ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

З огляду на приписи законодавства суд вважає, що у спірних правовідносинах має місце бездіяльність відповідача (ГУНП В Одеській області) щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності в термін, встановлений Порядком №4, оскільки п.7 вказаного порядку містить терміни виплати та умову, за якої відтерміновується виплата, а саме: «а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження…». Із наданих відповідачем доказів та відзиву на позов не вбачається коли надійшли кошти, в якій сумі та яка черга встановлена для позивача. Відсутність означених фактичних даних свідчить про недоведеність відповідачем правомірності невиплати коштів позивачу.

Статтею77 КАСУ встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем процесуальний обов'язок не виконано.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV, рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Враховуючи вищевикладене, складна фінансово-економічна ситуація в державі жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на виплату одноразової грошової допомоги, що є предметом спору у даній справі.

З урахуванням встановленого, суд вважає, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов'язання ГУ Національної поліції в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності в розмірі, встановленому Висновком про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності поліцейського, який затверджено 18.12.2017 року у сумі 144 000 грн.

Разом з цим, не підлягає задоволенню вимога позивача про стягнення з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності в розмірі 144000 (сто сорок чотири тисячі) гривень, оскільки Порядком №4 визначено, що виплата здійснюється в порядку черговості.

В п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 30.01.2003 р. N 3-рп/2003, вказано: «Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості…».

А тому суд вважає, що стягнення коштів на користь позивача з порушенням черговості виплат не буде відповідати вимогам справедливості, оскільки така черга формується з поліцейських, які також мають право на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Процесуальні гарантії статті 6 § 1 застосовуються до усіх сторін процесу, а не лише до тих осіб, які не виграли справи у національних судах (Philis v. Greece (Філіпс проти Греції) (No. 2), § 45).

Керуючись ст. ст. 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення одноразової грошової допомоги в розмірі 144 000 грн. - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності в термін, встановлений Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, які затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності в розмірі, встановленому Висновком про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності поліцейського, який затверджено 18.12.2017 року у сумі 144 000 грн. (сто сорок чотири тисячі) гривень.

В частині позовних вимог щодо стягнення з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності в розмірі 144000 (сто сорок чотири тисячі) гривень відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1, АДРЕСА_1, телефон: (НОМЕР_2)

Головне управління Національної поліції в Одеській області - адреса: 65014, м.Одеса, вул. Єврейська,12, код ЄДРПОУ 40108740, телефон: (048) 779 40 61, (048) 779 49 61, E-mail: chchgunp@od.npu.gov.ua

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.