
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №461/8858/17
У Х В А Л А
з питань відстрочення та розстрочення
виконання судового рішення
19 вересня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Сподарик Н.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в :
На розгляд суду надійшла заява, в якій заявник просить відстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року у справі №461/8858/17 - до 25.04.2019 року та розстрочити - до 01.01.2020 року. В обґрунтування заяви посилається на те, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України затверджено постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі і для колишніх працівників міліції з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейського, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». З огляду на наведені обставини, які вважає істотними, та приписи ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, заявник просить задоволити подану заяву.
На підставі положень ч.9 ст.205, ч.2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву у письмовому провадженні.
Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року у справі №461/8858/17 адміністративний позов задоволено повністю: зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII та довідки №91-00345 від 13.07.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області, починаючи з 01.01.2016 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.06.2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на вищевказане рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року повернуто скаржнику.
Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначено ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.ч.1, 3, 4 цієї статті, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім’ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст.72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов’язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Втім, заявником не надано жодних доказів на підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим,
Поряд з цим, заявник не наводить жодних сприятливих обставин у фінансовому стані, котрі дають змогу вважати, що він в змозі буде сплачувати борг у випадку здійснення судом розстрочення/відстрочення виконання судового рішення. А покликання на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» суд не враховує, оскільки вказаний нормативно-правовий акт прийнято після виникнення спірних правовідносин, відтак застосування такого порушуватиме конституційний принцип незворотності дії законів у часі.
Окрім того, як видно з резолютивної частини рішення суду від 25.04.2018 року у даній справі, зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, що є немайновою вимогою зобов’язального характеру, тобто рішенням суду кошти не стягувалися, що також унеможливлює задоволення поданої відповідачем заяви.
Додатково слід зазначити, що за правилами ч.5 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення.
Натомість, заявник, серед іншого, просить розстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року до 01.01.2020 року, тобто більше одного року з дня ухвалення рішення, що суперечить вищевказаним вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.
Відстрочення (розстрочення) виконання судового рішення є правом суду і враховуючи відсутність доказів, які б свідчили про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд приходить висновку, що у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення та розстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року у справі №461/8858/17 слід відмовити.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення сплачується судовий збір в сумі 528,60 грн. (0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
За подання вказаної заяви судовий збір не сплачувався, тому суд стягує з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 528,60 грн.
Керуючись ст.ст.243, 248, 250, 256, 293-295, 378 підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення та розстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року у справі №461/8858/17 - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 528 (п’ятсот двадцять вісім) грн. 60 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сподарик Н.І.