
Справа № 128/1897/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
18 вересня 2018 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді Ганкіної І.А.,
секретаря судового засідання Жигарової Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, мотивуючи тим, що до УПСЗН ВРДА звертався ОСОБА_2, як внутрішньо переміщена особа, з тимчасово окупованої території України, з заявами для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 06.02.2017 року та 02.11.2017 року. Вказана допомога була йому призначена та виплачувалась відповідно до Порядку № 505.
Відповідно до п. 10 Порядку № 505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365, за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
Електронним листом Міністерства фінансів України № 26040.12/1-7/34507 від 11.12.2017 року управління повідомлено про те, що ОСОБА_2 виїхав за межі України та перебував 137 днів за кордоном.
ОСОБА_3 центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 0.184-267/0/15-18 від 03.01.2018 року щодо перетину державного кордону України у період з 01.01.2017 року по 01.01.2018 рік підтверджено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебував 137 днів за кордоном (з 20.02.2017 року по 07.07.2017 року).
Під час обстеження матеріально-побутових умов заявника 19.12.2017 року було виявлено відсутність ОСОБА_2 за фактичним місцем проживання/перебування, йому було залишено повідомлення про необхідність з'явитись протягом 3-х робочих днів до управління для проходження фізичної ідентифікації.
Абзацом 5 п. 12 Порядку № 505 передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
ОСОБА_1 було прийнято Рішення № 24 від 20.12.2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 № 506650465 від 02 лютого 2016 року та внесення про це відомостей до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
У результаті неповідомлення ОСОБА_2 про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги управлінням було надмірно нараховано йому щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 22 квітня 2017 по 31 грудня 2017 року у загальній сумі 2399 грн. 16 коп.
Листом № 5881 від 21.12.2017 року управлінням було повідомлено ОСОБА_2 про скасування довідки від 02.02.2016 року № 506650465 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Листом № 5959 від 27.12.2017 року управлінням було повідомлено ОСОБА_2 про зайво нараховану та виплачену грошову допомогу за період з 22.04.2017 року по 31.12.2017 року на суму 2 399 грн. 16 коп., як тимчасово переміщеній особі, та про зобов'язання в місячний термін повернути зазначені кошти. Дані листи були проігноровані, зазначені кошти не повернуті державі.
Оскільки відповідач добровільно відмовляється повернути зайво нараховану та виплачену грошову допомогу, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації – ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, попередньо надавши суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, позов підтримує, змін та доповнень не має, просить його задоволити, в разі неявки відповідача не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився будучи належним чином і в установленому законом порядку повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, згідно ч.11 ст.1 28 ЦПК України, шляхом оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.
Згідно п.п.1, 2, 3, 4 ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов; відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з’явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації підлягає до задоволення.
Такого висновку суд дійшов з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
ОСОБА_2 звертався до УПСЗН ВРДА, як внутрішньо переміщена особа, з тимчасово окупованої території України, з заявами для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 06.02.2017 року та 02.11.2017 року (а. с. 8 - 9, 11 - 12).
Вказана допомога була йому призначена та виплачувалась відповідно до Порядку № 505.
Відповідно до п. 9 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365, під час обстеження матеріально-побутових умов сім'ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов'язку.
Відповідно до вимог п. 9 Порядку № 365, ОСОБА_2 було повідомлено про обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування, що підтверджується актами обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (копії актів обстеження матеріально-побутових умов сім'ї додаються, оригінали в управління).
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону, внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду.
Відповідно до п. 10 Порядку № 505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365, за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
Електронним листом Міністерства фінансів України № 26040.12/1-7/34507 від 11.12.2017 року управління повідомлено про те, що ОСОБА_2 виїхав за межі України та перебував 137 днів за кордоном (а.с. 15 - 19).
ОСОБА_3 центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 0.184-267/0/15-18 від 03.01.2018 року щодо перетину державного кордону України у період з 01.01.2017 року по 01.01.2018 рік підтверджено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебував 137 днів за кордоном (з 20.02.2017 року по 07.07.2017 року) (а.с. 20 - 22).
Під час обстеження матеріально-побутових умов заявника 19.12.2017 року було виявлено відсутність ОСОБА_2 за фактичним місцем проживання/перебування, йому було залишено повідомлення про необхідність з'явитись протягом 3-х робочих днів до управління для проходження фізичної ідентифікації (а.с. 10, 13 - 14).
Абзацом 5 п. 12 Порядку № 505 передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
ОСОБА_1 було прийнято Рішення № 24 від 20.12.2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 № 506650465 від 02 лютого 2016 року та внесення про це відомостей до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (а.с. 23).
У результаті неповідомлення ОСОБА_2 про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги управлінням було надмірно нараховано йому щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 22 квітня 2017 по 31 грудня 2017 року у загальній сумі 2399 грн. 16 коп. (а.с. 27).
Листом № 5881 від 21.12.2017 року управлінням було повідомлено ОСОБА_2 про скасування довідки від 02.02.2016 року № 506650465 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 24).
Листом № 5959 від 27.12.2017 року управлінням було повідомлено ОСОБА_2 про зайво нараховану та виплачену грошову допомогу за період з 22.04.2017 року по 31.12.2017 року на суму 2 399 грн. 16 коп., як тимчасово переміщеній особі, та про зобов'язання в місячний термін повернути зазначені кошти (а.с. 25 - 26). Дані листи були проігноровані, зазначені кошти не повернуті державі.
Згідно ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
гідно ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Постановою КМ України № 505 від 01.10.2014 року затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на житлово-комунальні послуги яким визначено механізм надання такої допомоги.
Відповідно до п. 2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). На наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Правовими положеннями п. 6 Порядку передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, зокрема, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Внутрішньо переміщена особа зобов'язана у разі виявлення подання нею завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом (ч.2 ст.9 Закону).
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Отже, враховуючи викладене, відповідачем безпідставно отримано бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на житлово-комунальні послуги за період перебування на обліку в УПСЗН ВРДА за період з 22 квітня 2017 по 31 грудня 2017 року у загальній сумі 2399 грн. 16 коп., що призвело до утворення у позивача переплати.
За наведених обставин, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача виплаченої надміру щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, є суду доведеною та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та той факт, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі зазначеного та керуючись На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунально-житлових послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, ст. ст. 1212, 1213, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 76, 141, 264, 265, 268, 273 - 274, 280 - 283 ЦПК України, суд ,-
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (рахунок 35212042016956, МФО 820172, код 03191928, призначення платежу: зайво отримані кошти; ОСОБА_2) кошти в сумі 2 399 (дві тисячі триста дев'яносто дев'ять) грн. 16 коп., як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді тимчасової державної допомоги, які в подальшому будуть перераховані до державного бюджету.
Судові витрати по сплаті судового збору компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Вінницької області шляхом направлення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ І.А.Ганкіна