Рішення № 76570839, 19.09.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2018
Номер справи
0340/1561/18
Номер документу
76570839
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1561/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про скасування рішення, визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - відповідач, Луцьке ОУПФУ) про скасування рішення від 02.07.2018 №80/1 щодо відмови в призначенні пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII), визнання відмови в призначенні пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-XII неправомірною та зобов'язання призначити пенсію відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-XII з 03.04.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 16.02.2017 досяг 50-ти річного віку та необхідного стажу для призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-XII, а тому 03.04.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 1 статті 55 Закону №796-XII, тобто зі зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у 1986 році у зоні відчуження не менше 5 календарних днів.

Рішенням Луцького об'єднаного управління ПФУ від 02.07.2018 №80/1 ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю підтвердження роботи на ліквідації аварії в зоні відчуження згідно первинних документів, зокрема, заявником не надано підтверджуючих документів щодо вибуття, прибуття, населений пункт (з зазначенням приналежності до території, яка передбачена списком населених пунктів, віднесених до території забруднення), місце дислокації військової частини та дні виїзду місця несення служби в складі в/ч 28680 в зоні відчуження, а також не вбачається та не прослідковується по документах особливих відміток щодо нарахування заробітної плати за 1986 рік за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, оскільки всіх поданих документів достатньо для підтвердження факту його перебування як учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 році більше 5 календарних днів та призначення пенсії зі зменшенням віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-XII. При цьому зазначає, що оскільки він брав участь по ліквідації наслідків, як солдат строкової служби, якому заробітна плата не нараховується, тому проставляння відмітки ЧАЕС в особовому рахунку про заробітну плату було неможливим.

З наведених вище підстав позивач просив позов задовольнити повністю.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов від 03.09.2018 №5357/06-17 (а.с.17-18) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просить відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що за результатами розгляду заяви позивача від 03.04.2018 про призначення пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-XII з доданими документами встановлено, що підтверджуючих документів щодо вибуття, прибуття, населений пункт (з зазначенням приналежності до території, яка передбачена списком населених пунктів віднесених до території забруднення), місце дислокації військової частини та дні виїзду місця несення служби в складі в/ч 28680 в зоні відчуження надано не було, а також не вбачається та не прослідковується по документах особливих відміток щодо нарахування заробітної плати за 1986 рік за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого прийнято рішення від 02.07.2018 №80/1 про відмову у призначені позивачу пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-XII у зв'язку з відсутністю підтвердження роботи на ліквідації аварії в зоні відчуження згідно первинних документів.

Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 03.04.2018 звернувся до Луцького ОУПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі статті 55 Закону №796-XII, до якої були надані: трудова книжка НОМЕР_2, копія військового квитка, копія довідки №35 від 12.01.1994, видана військовою частиною №28680, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серія НОМЕР_3 від 29.07.2011 (а.с.35, 38-59).

Рішенням Луцького ОУПФУ Волинської області від 02.07.2018 №80/1 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.04.2018 відмовлено позивачу в призначені пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-XII у зв'язку з відсутністю підтвердження роботи на ліквідації аварії в зоні відчуження згідно первинних документів, зокрема, заявником не надано підтверджуючих документів щодо вибуття, прибуття, населений пункт (з зазначенням приналежності до території, яка передбачена списком населених пунктів віднесених до території забруднення), місце дислокації військової частини та дні виїзду місця несення служби в складі в/ч 28680 в зоні відчуження, а також не вбачається та не прослідковується по документах особливих відміток щодо нарахування заробітної плати за 1986 рік за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.31-32).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зі статтею 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Зокрема, право на пенсію за віком, чоловіки набувають при досягненні 60-річного віку та за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Частиною першою статті 55 статті Закону №796-XII передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.

Згідно зі статтею 10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Згідно зі статтею 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Відтак, з аналізу вказаних норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічний правовий підхід щодо застосування зазначених норм матеріального права міститися у постановах Верховного Суду України від 21.11.2006 у справі №21-1048во06, від 04.09.2015 у справі №690/23/15-а та Верховного Суду від 28.03.2018 у справі №333/2072/17 (2-а/333/122/17) та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 29.07.2011 Волинською обласною державною адміністрацією було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії серії НОМЕР_3, що свідчить про те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який працював у зоні відчуження у 1986 році не менше 5 календарних днів (а.с.8).

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, законодавець визначає альтернативу довідці про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122. Основною підставою для врахування альтернативних документів є інформація у них про період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Судом встановлено, що факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується довідкою командира військової частини №28680 від 12.01.1994 №35, відповідно до якої позивач ОСОБА_1 дійсно в період з 04.11.1986 по 22.11.1986 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 км зоні м.Чорнобиль (а.с.12). Крім того, на підставі вказаної довідки Волинською обласною державною адміністрацією було видано позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії серії НОМЕР_3, що підтверджується листом Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації від 11.04.2018 №Б-101 (а.с.11).

Відтак, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. В свою чергу відмова відповідача щодо призначення пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону №796-XII з мотивів відсутності підтверджуючих документів про участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС є протиправною.

При цьому, суд зазначає, що незабезпечення збереження первинних документів щодо вибуття, прибуття, населеного пункту (з зазначенням приналежності до території, яка передбачена списком населених пунктів віднесених до території забруднення), місця дислокації військової частини та днів виїзду місця несення служби в складі в/ч 28680 в зоні відчуження, а також документів з особливими відмітками щодо нарахування заробітної плати за 1986 рік за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не з вини позивача за умови наявності інших доказів не може свідчити про правомірність позбавлення ОСОБА_1 права користування пільгами, встановленими статтею 55 Закону №796-XII.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС 2 категорії, що відповідно підтверджує факт його роботи у зоні відчуження з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів, та є достатньою підставою для призначення пільгової пенсії, передбаченої частиною першою статті 55 Закону №796-XI, тому відмова в призначенні позивачу пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-XII, яка викладена в рішенні від 02.07.2018 №80/1, є протиправною.

Суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення Луцького ОУПФУ від 02.07.2018 №80/1 про результати розгляду заяви від 03.04.2018 про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України №796-XII, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, та зобов'язання відповідача призначити та виплачувати пенсію відповідно до частини першої статті 55 Закону України №796-XII, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, зі зниженням пенсійного віку на 10 років, з врахуванням періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04.11.1986 по 22.11.1986, з моменту звернення із заявою про призначення пенсії за віком, а саме: з 03.04.2018.

Відтак, з врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 02 липня 2018 року №80/1 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 квітня 2018 про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 1, ідентифікаційний код юридичної особи 40370530) призначити та виплачувати з 03 квітня 2018 року ОСОБА_1 (45620, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, зі зниженням пенсійного віку на 10 років, з врахуванням періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04 листопада 1986 року по 22 листопада 1986 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій