
Справа № 522/8419/17
Провадження № 2/522/4179/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2018 року Приморський районний суд міста Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Смоковій А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» про захист прав споживача та відшкодування моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
10.05.2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до Приморського районного суду міста Одеси з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» про захист прав споживача та відшкодування моральної шкоди.
Посилаючись на те, що відповідач незаконно нараховував оплату за спожиті послуги без урахування показів лічильника, у зв'язку з тим, що періодична повірка (засобу вимірюваної техніки) лічильника, який встановлено в її квартирі, не проводилась.
В позовній заяві просить суд:
1. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» провести за власний рахунок демонтаж, транспортування, повірку та монтаж приладу обліку спожитої холодної води, встановленого у квартирі АДРЕСА_1;
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» здійснити перерахунок вартості водопостачання з лютого 2016 року та на підставі показників приладу обліку спожитої холодної води, встановленого у квартирі АДРЕСА_1
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» на користь ОСОБА_1 відшкодування моральної шкоди в розмірі 5000 (п'ять тисяч) грн..
Відповідач у встановлений судом строк подав до суду відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Посилаючись на те, що обслуговування (в тому числі повірка) квартирного лічильника позивачки та заміна вузлів розподільного обліку повинна здійснюватися за рахунок позивачки, відповідач зазначав, що згідно з ч. 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну енергію і газ) проводиться за рахунок тарифів на електро- і газопостачання або за рахунок постачальника послуг комерційного обліку.
Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев'ять років для засобів інших типів. Отже, засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Квартирний лічильник позивача є вузлом розподільного обліку.
Обслуговування (в тому числі повірка) та заміна вузлів розподільного облік здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Витрати на періодичну повірку виключені з тарифу на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 02.11.2017 року №1344 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 26.11.2015 року №2868».
Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що не порушував вимог чинного законодавства та діяв в межах визначених законом, тому в задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні позивачка та її представник позов підтримали, просили задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні, посилаюсь на твердження зазначені в відзиві на позовну заяву.
Дослідивши наявні матеріали справи, з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що позивачці належить квартира АДРЕСА_1, яка обладнана лічильниками холодної води.
На підставі викладеного суд зазначає, що позивач є споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, виконавцем яких є Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал». До квартири позивача надаються відповідачем послуги з водопостачання та водовідведення, а вона, в свою чергу, своєчасно, щомісячно має оплачувати їх відповідно до встановлених тарифів.
При цьому, послуги за водопостачання позивач сплачує на підставі показань справного та опломбованого лічильника обліку холодної води, який був встановлений у її квартирі відповідно до акту прийому в експлуатацію засобів обліку холодної води після попередньої повірки.
Позивач вважає відмову відповідача від проведення періодичної повірки (демонтаж, транспортування та монтаж) засобу вимірювальної техніки (лічильника) незаконною, яка суперечить нормам діючого законодавства України щодо порядку здійснення періодичних повірок засобів вимірювальної техніки, тому просить суд задовольнити її позов про захист прав споживачів.
Перевіряючи доводи позивача та його посилання, як на підставу для задоволення позовних вимог, на положення абз. 4 п. 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», та п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 474 від 08 липня 2015 року «Про затвердження Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт» про те, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки покладається на суб'єктів господарювання та здійснюються за рахунок виконавців, суд визнає їх помилковими виходячи з таких підстав.
Суд зазначає, що правові основи забезпечення єдності вимірювань в Україні визначає Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який регулює відносини, що виникають в процесі провадження метрологічної діяльності, із змінами і доповненнями, внесеними Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», від 22 червня 2017 року № 2119-VIII.
До моменту прийняття Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», від 22 червня 2017 року № 2119-VIII, який набрав чинності 02 серпня 2017 року, частиною четвертою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» було передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюється за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло- газо- і водопостачання.
З набранням чинності Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» змінено підходи до обліку комунальних послуг, а також встановлення та обслуговування засобів обліку.
Так, вказаним Законом було внесено зміни до статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та виключено вимогу щодо здійснення періодичної повірки обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб теплову енергію і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюється за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з тепло- і водопостачання.
При цьому, відповідно до частини четвертої статті 17 цього Закону періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», від 22 червня 2017 року № 2119-VIII.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
При цьому, відповідно до п. 6 та п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів. Обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.
Доводи позивача про наявність правових підстав для визнання незаконними дій та бездіяльності відповідача щодо не проведення повірки лічильника холодної води без проведення позивачем оплати вказаної послуги не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев'ять років для засобів інших типів.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 5 та п. 7 розділу ІV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
При цьому, вказаним Законом зобов'язано Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, органам місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону:
забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб'єктів природних монополій та суб'єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, зокрема в частині виключення зі структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води;
забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої та холодної води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складових відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.
На виконання вказаних вимог Закону постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 02.11.2017 року №1344 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 26.11.2015 року №2868» витрати на періодичну повірку виключені з тарифу на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
Так, з структури тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) відповідача вбачається, що виключено матеріальні витрати на обслуговування квартирних засобів обліку (у т. ч. на періодичну повірку), які до прийняття Законом вказаних змін передбачалися зазначеною структурою тарифів.
Перевіривши доводи відповідача про те, що позивач має проводити повірку лічильника за власний рахунок, суд дійшов висновку, що вказані доводи є переконливими оскільки відповідають положенням Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», від 22 червня 2017 року № 2119-VIII.
З вказаних положень нормативно-правових актів слідує, що у відповідача відсутній обов'язок за власний рахунок проводити періодичну повірку засобу вимірювальної техніки (лічильника холодної води), який встановлено в квартирі позивачки, а тому для задоволення позовних вимог відсутні правові підстави.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води (у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) має здійснюватися не за рахунок виконавця зазначених послуг, а за рахунок власників таких вузлів обліку.
Суд визнає помилковими посилання позивача на правові висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 10.11.2010 року у справі №6-29317св09, від 19.01.2011 у справі №6-6642св10, оскільки на час виникнення спірних відносин прийнято нові нормативно-правові акти, які регулюють вказані правовідносини.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про безпідставність та не обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести періодичну повірку (демонтаж, транспортування та монтаж) засобу вимірювальної техніки (лічильника), установленого в квартирі відповідачки, оскільки між сторонами не досягнуто угоди про оплату вказаних послуг.
Позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди також задоволенню не підлягають так як є безпідставними оскільки не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати слід компенсувати за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», ст. ст. 1, 6, та п. 5 та п. 7 розділу ІV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 274, 279 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» про захист прав споживача та відшкодування моральної шкоди - відмовити в повному обсязі.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання апеляційної скарги через Приморський районний суду міста Одеси протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 19.09.2018 року
Суддя В.І.Загороднюк
17 вересня 2018 року