Окрема ухвала № 76545776, 29.08.2018, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
29.08.2018
Номер справи
161/16233/17
Номер документу
76545776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/16233/17

Провадження № 6-а/161/20/18

О К Р Е М А У Х В А Л А

29 серпня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Кирилюк В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в місті Луцьку заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області при виконанні постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 грудня 2017 року в адміністративній справі №161/16233/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльністі протиправною та зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області при виконанні постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 грудня 2017 року в адміністративній справі №161/16233/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльністю протиправною та зобов’язання вчинити дії.

Заява мотивована тим, що постановою суду від 18 грудня 2017 року у справі №161/16233/17 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №283 виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області.

Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №24 виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області.

Наразі вказана постанова звернена до примусового виконання через органи Державної виконавчої служби.

З матеріалів виконавчого провадження йому стало відомо, що боржник ухиляється від виконання судового рішення, а саме здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 року з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо невжиття заходів по виконанню рішення суду;

2) зобов’язати ГУ ПФУ у Волинській області вжити заходів щодо виконання рішення суду.

Відповідач у письмових поясненнях на заяву заперечив її та пояснив, що постановою КМУ від 21.02.2018 №103 встановлений порядок проведення перерахунку пенсії та її виплату. Відповідач з посиланнями на правові позиції Верховного суду від 02.05.2018 у справі №818/1076/18 та Верховного суду України від 24 березня 2017 року №21-66а14, від 26.05.2015 №21-199а15, вважає, що він належним чином виконує рішення суду.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та її слід задовольнити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 грудня 2017 року у справі №161/16233/17, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №283 виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області;

Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №283 виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області.

За вказаним судовим рішенням був виданий виконавчий лист, який знаходиться на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіальної управління юстиції у Волинській області.

З листа ГУ ПФУ у Волинській області від 16 травня 2018 року №3808/02-60-39 слідує, що відповідач повідомив орган Державної виконавчої служби про те, що виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде здійснюватися ним в порядку, який визначений у постанові КМУ від 21.02.2018 №103.

У пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. — щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. — щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

На думку суду, посилання відповідача як підставу для невиконання судового рішення на приписи вказаної постанови КМУ є необґрунтованими та безпідставними, оскільки перерахунок пенсії позивачу здійснений не на підставі цієї постанови, а на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, і в силу вимог ч.2 ст.14 КАС України є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.

Також суд не приймає до уваги посилання відповідача на ухвалу Верховного суду від 02.05.2018 року №818/1076/18, оскільки даною ухвалою відмовлено у відкритті касаційного провадження, однак правової позиції щодо спірного питання не висловлено.

Крім того помилковими є посилання відповідача на постанови Верховного Суду України від 24 березня 2017 року №21-66а14, від 26.05.2015 №21-199а15, оскільки в них висловлена правова позиція щодо недопустимості накладення штрафу на органи Пенсійного фонду України в межах виконавчих дій з примусового виконання рішень про перерахунок та виплату пенсії. В даному випадку судом не розглядається питання про накладення штрафних санкцій на відповідача у звязку з невиконанням судового рішення, а тому ці правові позиції жодним чином не стосується розглядуваної заяви.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідач зобов’язаний виконати судове рішення безвідносно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а його бездіяльність щодо невиконання судового рішення є протиправною.

Частиною шостою статті 383 КАС України передбачено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Частиною першою статті 249 КАС України визначено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб’єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Частиною п’ятою статті 249 КАС України передбачено, що з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

У пунктах 46, 48, 51, 53, 54 рішення від 15.10.2009 року у справі «ОСОБА_2 проти України» (заява № 40450/04) Європейський суд з прав людини зазначив, що від особи, яка домоглася винесення остаточного судового рішення проти держави, не можна вимагати ініціювання окремого провадження з його примусового виконання. Відповідний державний орган, який було належним чином поінформовано про таке судове рішення, повинен вжити всіх необхідних заходів для його дотримання або передати його іншому компетентному органу для виконання. Право на суд, захищене статтею 6, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок. Відповідно необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.

Оскільки заява позивача є обґрунтованою та підставною, її слід задовольнити шляхом винесення окремої ухвали з наступними вказівками, а саме повідомити Пенсійний фонд України (01601, м.Київ-14, вул. Бастіонна, 9) про факт невиконання Головним управління Пенсійного фонду України у Волинській області рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 грудня 2017 року у справі №161/16233/17, а також зобов’язати його вжити належних заходів щодо забезпечення виконання судового рішення;

Також, на думку суду, слід встановити строк для повідомлення про вжиті за вказаною ухвалою заходи – 1 місяць з дня отримання копії ухвали.

Одночасно, вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області вчинити певні дії, зазначені в заяві в порядку ст. 383 КАС України, не підлягають задоволенню, оскільки ст. 383 КАС України не передбачає зобов'язання вчинення певних дій.

Керуючись ст.249, ч.6 ст.383 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області при виконанні постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 грудня 2017 року в адміністративній справі №161/16233/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльністі протиправною та зобов’язання вчинити дії – задовольнити.

Повідомити Пенсійний фонд України (01601, м.Київ-14, вул. Бастіонна, 9) про факт невиконання Головним управління Пенсійного фонду України у Волинській області рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 грудня 2017 року у справі №161/16233/17, а також зобов’язати його вжити належних заходів щодо забезпечення виконання судового рішення.

Встановити строк для повідомлення про вжиті за вказаною ухвалою заходи – 1 місяць з дня отримання копії ухвали.

Окрему ухвалу направити для виконання після закінчення строку на її оскарження.

Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується.

Окрема ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом 15 днів з дня її підписання.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області ОСОБА_3