Постанова № 76545684, 19.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2018
Номер справи
755/11971/18
Номер документу
76545684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Суддя (судді) першої інстанції: Гончарук Віктор Петрович

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2018 року Справа № 755/11971/18

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Сорочка Є.О.,

за участю секретаря Лісник Т.В.,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_5 на рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 09 серпня 2018 року у справі

за позовом Головного управління Державної міграційної

служби України в м. Києві

до громадянина Народної Республіки Бангладеш

ОСОБА_5

про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації і забезпечення видворення

за межі України,

ВСТАНОВИВ :

Головне управління Державної міграційної служби України в м. Києві (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_5 (далі - відповідач) про:

- прийняття рішення про примусове видворення відповідача з території України;

- затримання відповідача з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України строком на шість місяців.

Рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 09 серпня 2018 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачем не приймалося рішення про примусове повернення ОСОБА_5 за межі території України, відповідно, він не ухилявся від його виконання, а також, що позивачем не доведено наявності будь-яких правових підстав для затримання ОСОБА_5, неможливості або складності ідентифікації його особи, необхідності його поміщення до пункту тимчасового тримання, порушення ним законодавства, посягання на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства і держави.

З цих та інших підстав апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято за неповно встановлених обставин та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення суду - без змін та наполягає на наявності всіх достатніх та необхідних підстав для прийняття судом рішення про примусове видворення позивача та затримання його строком на шість місяців з метою ідентифікації і забезпечення видворення за межі України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з наступних підстав.

Судова колегія встановила, що задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку відсутні обставини, які забороняють примусове видворення відповідача і, оскільки відповідач не має постійного місця проживання в Україні, наявні підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Конвенцією «Про захист прав людини і основоположних свобод» від 04.11.1950 р. (далі - Конвенція), Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У п.п. 7, 14, 15 ч. 1 ст. 1 Закону № 3773-VI визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 29 Конституції України кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність.

Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Статтею 5 Конвенції передбачено, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: a) законне ув'язнення особи після засудження її компетентним судом; b) законний арешт або затримання особи за невиконання законного припису суду або для забезпечення виконання будь-якого обов'язку, встановленого законом; c) законний арешт або затримання особи, здійснене з метою допровадження її до компетентного судового органу за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення; d) затримання неповнолітнього на підставі законного рішення з метою застосування наглядових заходів виховного характеру або законне затримання неповнолітнього з метою допровадження його до компетентного органу; e) законне затримання осіб для запобігання поширенню інфекційних захворювань, законне затримання психічнохворих, алкоголіків або наркоманів чи бродяг; f) законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

Згідно з ч.ч. 1, 3, 4 ст. 30 Закону № 3773-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до ч.ч. 1, 13 ст. 289 КАС України За наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;

2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;

4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Системний аналіз викладених законодавчих положень надає підстави стверджувати, що для застосування процедури примусового видворення іноземця повинні бути наявними одночасно дві обставини: 1) прийняття компетентним органом рішення про примусове повернення такої особи; 2) її ухилення від виїзду після прийняття вказаного рішення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець ухилятиметься від його виконання.

Отже, прийняттю судом рішення про примусове видворення іноземця обов'язково має передувати прийняття компетентним органом рішення про повернення такої особи.

Більш того, примусове видворення з України іноземця застосовується лише, якщо рішення про його примусове повернення не виконано іноземцем добровільно у встановлений строк без поважних причин.

Аналогічні правові висновки викладено в постановах Верховного Суду від 31.01.2018 р. по справі № 161/9709/16-а та від 07.02.2018 р. по справі № 743/432/16-а та, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, є обов'язковими для суду апеляційної інстанції при розгляді даної справи.

Крім того, підставою затримання повинні слугувати докази на підтвердження обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 15.03.2018 р. по справі № 320/6447/16-а.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги та усуваючи неповноту з'ясування судом першої інстанції обставин даної справи, колегія суддів встановила, що 08.08.2018 р. уповноваженими працівниками ГУ ДМС у м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Березняківська, 4-а було затримано громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_5, про що складено протокол серії ПР МКМ № 003825.

У вказаному протоколі зафіксовано, що відповідачу було роз'яснено його права та обов'язки, зокрема право на перекладача та правову допомогу, що підтверджується його підписом, а також зазначено відомості про перекладача, що був залучений /Т.1 а.с.8-9/.

Також позивачем складено довідку про особу відповідача від 08.08.2018 р. № 104, а також відібрано у відповідача пояснення, відповідно до яких він прибув на територію України в серпні 2018 року, до органів ДМС України не звертався /Т.1 а.с.10-11/.

У цей же день, 08.08.2018 р. позивачем прийнято постанову від 08.08.2018 р. серії ПН МКМ № 003825, якою до відповідача на підставі ч. 1 ст. 203 КУпАП застосовано штраф у розмірі 1700,00 грн. /Т.1 а.с.12-13/.

Також головним спеціалістом ГУ ДМС у м. Києві було складено протокол від 08.08.2018 р. МКМ № 000882 про адміністративне затримання відповідача за ч. 2 ст. 263 КУпАП /Т.1 а.с.14-15/.

Таким чином, судова колегія звертає увагу на те, що позивачем не приймалося рішення про примусове повернення відповідача, що вбачається з матеріалів справи та підтверджено безпосередньо представником ГУ ДМС в судовому засіданні.

Враховуючи вищезазначене, судова колегія вважає, що в даному випадку відсутні законодавчо визначені підстави для задоволення вимог позивача про примусове видворення відповідача за межі України і такий позов є передчасним.

Крім того, позивачем також не доведено й наявності законодавчих підстав для затримання відповідача з метою його ідентифікації та забезпечення видворення за межі України строком на шість місяців, зокрема не надано жодних належних і допустимих у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України доказів на підтвердження обґрунтованих підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, зокрема з огляду на те, що підстави для прийняття рішення про видворення відповідача у суду відсутні.

При цьому, колегія суддів враховує висновки Європейського Суду з прав людини, викладені в рішенні від 17.04.2014 р. по справі «Анатолій Руденко проти України», відповідно до яких тримання особи під вартою є таким серйозним заходом, що він є виправданим лише тоді, коли інші, менш суворі заходи, було розглянуто і визнано недостатніми для гарантування інтересів особи або суспільства, що можуть вимагати того тримання відповідної особи під вартою. Це означає, що відповідність позбавлення волі національному законодавству є недостатньою умовою; воно також має бути необхідним за конкретних обставин.

Крім того, у рішенні від 26.06.2014 р. по справі «Ливада проти України», в якому ЄСПЛ наголосив, що проголошуючи право на свободу, стаття 5 Конвенції має на увазі фізичну свободу особи і мета цього положення полягає в недопущенні свавільного позбавлення такої свободи. Перелік винятків з права на свободу, яке гарантує п. 1 ст. 5 Конвенції, є вичерпним і лише вузьке тлумачення цих винятків відповідатиме меті положення даної норми.

Згідно зі ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Водночас, дослідження обставин даної справи та положень ст. 5 Конвенції дозволяє стверджувати про відсутність у даному випадку конвенційних підстав для обмеження свободи пересування відповідача шляхом його затримання і поміщення до ПТПІ на шість місяців.

Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність достатніх та необхідних правових підстав для задоволення адміністративного позову в цій справі та вважає, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи і порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи в цілому та порушення конституційного права відповідача на свободу та особисту недоторканість.

Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Отже, апеляційна скарга громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_5 підлягає задоволенню, рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 09 серпня 2018 року - скасуванню, а адміністративний позов - залишенню без задоволенні.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 289, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_5 - задовольнити.

Рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 09 серпня 2018 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_5 про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації і забезпечення видворення за межі України - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Рішення виготовлено 19 вересня 2018 року.

Головуючий суддя:

Cудді: