
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1560/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ Волинської області, відповідач) про визнання відмови протиправною щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, доплати за службу в нічний час, доплати за службу у святкові дні та одноразової грошової допомоги при звільненні, які отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням; зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України у Волинській області від 12.06.2017 року за № 11/23, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення у загальному розмірі 4745,00 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 3498,00 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 5249,15 грн., доплати за службу в нічний час в загальному розмірі 2040,17 грн., доплати за службу у святкові дні в загальному розмірі 391,74 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 43922,16 грн., з виплатою різниці в пенсії за минулий час з дати виникнення права та по день фактичного проведення перерахунку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в період з 1992 року по 2010 рік проходив службу в органах внутрішніх справ України та звільнений зі служби у запас на підставі пункту 64 «б» (через хворобу) відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (наказ УМВС у Волинській області № 440 о/с від 21.10.2010 року, вислуга складає 23 роки 04 місяці 14 днів). Пенсію отримує відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 29.01.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ Волинської області з проханням провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України у Волинській області від 12.06.2017 року за № 11/23, про отримання виплат за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів населення, доплати за службу в нічний час, доплати за службу у святкові дні та грошової допомоги при звільненні, з яких нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Проте, листом від 23.02.2018 року відповідач фактично відмовив у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на те, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення вищевказаних додаткових видів грошового забезпечення немає. Вважає вказану відмову протиправною, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 20.08.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 24.10.2010 року. Для обчислення пенсії позивачу до грошового забезпечення було враховано посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, розмір яких вказаний в грошовому атестаті, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань та премія) в розмірі, визначеному за 24 календарні місяці перед звільненням. Вважає, що підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу із врахуванням до складу грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення, які позивач просить врахувати, немає. Звертає увагу на те, що довідка про заробітну плату повинна містити відомості про первинні документи, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адресу, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Однак подана позивачем довідка не відповідає зазначеним вимогам, тому вона не може бути прийнята для обчислення пенсії з урахуванням зазначеної в них заробітної плати. Просила у задоволенні позову відмовити.
Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив, а тому заперечення позивача на відзив, яке надійшло на адресу суду 12.09.2018 року, судом не береться до уваги.
Ухвалами суду від 19.09.2018 року у задоволенні заяви представника відповідача про залишення позову без розгляду та клопотання про зупинення провадження у справі відмовлено.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з протоколу про призначення пенсії за пенсійною справою позивача (0303002286) від 24.10.2010 року, позивачу з 24.10.2010 року призначено пенсію у розмірі 59 % грошового забезпечення (вислуга років 23), при обчисленні якої було враховано таке грошове забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 35 %; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, у тому числі: надбавка за особливо важливі завдання, премія.
25.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області із письмовим запитом на отримання інформації (довідки), в якому просив надати уточнену інформацію про отримання ним виплат за 24 останні календарні місяці служби підряд перед місяцем звільненням, в якому місяці та в якому розмірі, а саме: грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; індексації грошових доходів населення; одноразової грошової допомоги при звільненні; доплати за службу в нічний час; доплати за службу у святкові дні.
31.05.2017 року голова ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області повідомив позивача про те, що відповідно до статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит позивача направлений належному розпоряднику інформації, а саме Ліквідаційній комісії УДАІ УМВС у Волинській області, де зберігаються документи щодо нарахування позивачу грошового забезпечення під час служби в органах внутрішніх справ.
Листом від 12.06.2017 року за № 11/23 голова Ліквідаційної комісії УДАІ УМВС у Волинській області на запит позивача від 25.05.2017 року надав інформацію щодо виплат позивача за 24 останні місяці, а саме: грошова допомога на оздоровлення - 4745,00 грн. (липень 2010 року); грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань - 3498,00 грн. (лютий 2010 року); індексація грошових коштів населення - 5249,15 грн.; доплата за службу в нічний час - 2040,17 грн., доплата за службу у святкові дні - 391,74 грн.; грошова допомога при звільненні - 43922,16 грн. Також направлено довідку про нарахування та виплату позивачу індексації з листопада 2008 року по жовтень 2010 року.
29.01.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», додавши до неї листа (позивач зазначає - довідка) Ліквідаційної комісії УДАІ УМВС у Волинській області від 12.06.2017 року за № 11/23 про отримання виплат за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Листом від 23.02.2018 року № 164/М-01 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що за документами пенсійної справи позивача при обчисленні розміру пенсії було враховано грошове забезпечення, що відповідає нормам постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». Правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації, доплати за службу в нічний час та у святкові дні, одноразової грошової допомоги при звільненні немає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Аналогічні норми викладені в пункті 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1. Відповідно до пункту 4 вказаного Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
У свою чергу, відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинною на час проходження служби позивачем) було упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців, в тому числі працівників органів внутрішніх справ.
Додатком № 26 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 визначено вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, серед якого матеріальна (грошова) допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога при звільненні відсутні.
При цьому, необхідно наголосити, що суд не наділений повноваженнями розширювати або змінювати зміст норм матеріального права у тих правовідносинах, які врегульовані конкретними нормами чинного законодавства і щодо яких відсутні підстави неоднозначного тлумачення у їх застосуванні.
Суд звертає увагу на те, що стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні (перерахунку) розміру пенсії, призначеної згідно з цим Законом.
Враховуючи наведені норми, для обчислення (перерахунку) розміру пенсії за вислугу років згідно з цим Законом, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що фактично отримані особою за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
При цьому, обов'язковою умовою для врахування управлінням додаткових видів грошового забезпечення при обчисленні або перерахунку пенсії є наявність доказів, що із таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вирішуючи спір по суті, суд також вважає за необхідне зазначити, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає постанова правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Згідно із пунктом 7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років подаються, зокрема, такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, копії якої наявні у справі, для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області подавались, зокрема, грошовий атестат серії №13 та довідка про додаткові види нарахувань за жовтня 2008 року - вересень 2010 року. На підставі поданих документів, позивачу була призначена пенсія за вислугу років з 24.10.2010 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, лист від 12.06.2017 року за № 11/23, який позивач подав відповідачу у січні 2018 року для проведення перерахунку його пенсії, на переконання суду, є відповіддю на запит на отримання публічної інформації, і виданий відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Так, листом від 12.06.2017 року за № 11/23 (позивач стверджує, що вказаний документ є довідкою) голова Ліквідаційної комісії УДАІ УМВС у Волинській області надав ОСОБА_1 на його запит від 25.05.2017 року інформацію щодо виплат позивача за 24 останні місяці, а саме: грошова допомога на оздоровлення - 4745,00 грн. (липень 2010 року); грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань - 3498,00 грн. (лютий 2010 року); індексація грошових коштів населення - 5249,15 грн.; доплата за службу в нічний час - 2040,17 грн., доплата за службу у святкові дні - 391,74 грн.; грошова допомога при звільненні - 43922,16 грн.
При цьому, вказаний документ не відповідає вимогам Порядку №3-1 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, оскільки оформлений у вигляді листа, а не у формі довідки, не містить розрахунку додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням (в розрізі щомісячного нарахування додаткових видів грошового забезпечення за відповідні роки), в ньому не зазначено первинних документів, на підставі яких його видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, також вказаний документ не містить інформації про нарахування на спірні виплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак лист Ліквідаційної комісії УДАІ УМВС у Волинській області від 12.06.2017 року за № 11/23 не дає підстав для врахування вказаних виплат до грошового забезпечення при обчисленні (перерахунку) розміру пенсії.
Підсумовуючи вище наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко