Постанова № 76537409, 12.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
810/170/18
Номер документу
76537409
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/170/18 Суддя (судді) першої інстанції: Панова Г. В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,

Суддів: Костюк Л.О.

Пилипенко О.Є.,

за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, за участю третьої особи Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В :

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з позовом до Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, в якому просив суд (з урахуванням нової редакції позовної заяви від 01.02.2018) визнати протиправним та скасувати: рішення Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад від 22.12.2017 № 384 та рішення Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 26.01.2018 № 427 "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення прийняті із грубим порушенням вимог законодавства та всупереч волі громади с.Забір'я.

Зокрема, позивач вказує, що 18.11.2017 відбулось громадське обговорення громади села Забір'я щодо можливого об'єднання міста Боярки та села Забір`я в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка. За результатом голосування пропозиція Боярської міської ради стосовно добровільного об'єднання прийнята не була, оскільки 47 голосів було віддано «проти», та лише 19 «за».

Водночас, незважаючи на вказані результати громадського обговорення, які були зафіксовані у протоколі Громадських слухань від 18.11.2017, Забірська сільська рада на засіданні чергової сесії прийняла рішення № 365 від 28.11.2017 відповідно до якого прийнято пропозицію Боярської міської ради та делеговано до спільної робочої групи представників Забірської сільської ради.

Наведені обставини, на думку позивача, свідчать про порушення відповідачем Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а також Порядку проведення громадських обговорень.

Також, позивач звертав увагу суду, що інформаційного повідомлення про проведення громадського обговорення всупереч вимог пункту 7 Порядку проведення громадських обговорень не було своєчасно оприлюднено відповідачем на власному офіційному сайті та у районній газеті «Новий день». Разом із цим, проект рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи у порушення вимог частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та пунктів 16.3, 16.4 статті 16 Регламенту Забірської сільської ради оприлюднено на офіційному сайті за один день до дати розгляду та прийняття рішення, у той час як відповідно до вказаних норм, повинно було бути оприлюднено не пізніш як за 20 робочих днів до дати розгляду.

Позивач вказує, що у подальшому, розпорядженням Забірського сільського голови № 58 від 13.12.2017 було призначено проведення 20.12.2017 загальних зборів жителів села у формі громадських обговорень про результати напрацювань спільної робочої групи представників щодо пропозиції Боярської міської ради стосовно добровільного об'єднання. Водночас, відповідачем не було дотримано вимог пункту 5 Порядку громадського обговорення та не вказано у Розпорядженні поштову адресу та (або) адресу електронної пошти, номер телефону, строк і форму подання пропозицій зауважень.

Крім того, у порушення вимог статті 33 Статуту секретар громадських слухань не обирався. У протоколі, складеному Забірським сільським головою відсутні пропозиції, які були висловлені жителями громади у ході слухань, результати голосування, звернення і рекомендації. При цьому, позивач звертав увагу суду, що голосування взагалі не проводилось, громадське обговорення не відбулося, а сільським головою було лише проінформовано жителів села Забір'я про результати роботи робочої групи щодо підготовки Проекту рішення.

Разом із цим, позивач також акцентував увагу суду, що за результатами громадських слухань всупереч статті 34 Статуту було складено 2 Протоколи, а саме протокол складений у писемній формі (від руки) територіальною громадою с. Забір'я із підписами кожного учасника та сфальсифікований сільським головою протокол складений у друкованому варіанті. Позивач також зауважує, що після того, як сільській Голова покинула збори (після свого виступу) мешканці громади вирішили провести громадське обговорення та голосування за результатами якого, 107 голосів було віддано «проти» та лише 2 голоси «за».

Крім того, позивач зазначає, що про проведення загальних зборів жителів села не було проінформовано відповідачем у встановлений законодавством спосіб, а саме шляхом оприлюднення оголошень у районній газеті «Новий день» та на власному офіційному сайті Забірської сільської ради.

З огляду на зазначене, позивач наголошує, що громада с. Забір'я не підтримала Проект рішення щодо добровільного об'єднання Боярської міської ради та Забірської сільської територіальних громад.

У подальшому, вказує позивач, 22.12.2017 було проведено чергову сесію Забірської сільської ради та прийнято рішення «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» № 384.

Проте, Розпорядження про скликання 22 чергової сесії було до відома населення та депутатів лише за 8 днів до сесії, а про включення відповідного питання до порядку денного сесії не було повідомлено мешканцям села Забір'я, що, на думку позивача, свідчить про грубі порушення вимог Регламенту Забірської сільської ради та Закону України «Про доступ до публічної інформації». Разом із цим, позивач звертав увагу суду, що оскаржуване рішення було прийнято на підставі недостовірних даних сфальсифікованого протоколу громадських слухань від 20.12.2017

За наведених обставин, позивач переконаний, що оскаржуване рішення «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» № 384 прийнято без урахування думки територіальної громади, а також з порушенням встановленої процедури.

Надалі, 26.01.2018 відповідачем було скликано чергову сесію та всупереч волі громади прийнято рішення "Про добровільне об'єднання територіальних громад" № 427.

За наведених обставин, позивач вважає, що відповідачем було порушено основний принцип місцевого самоврядування та об'єднання територіальних громад народовладдя та добровільність. Крім того, на думку позивача, оскаржувані рішення є такими, що суперечать Конституції та Законів України «Про місцеве самоврядування», а також «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а, отже, є неправомірними та такими, що підлягають скасуванню.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.05.2018 р. адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області "Про схвалення проекту рішення "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 22.12.2017 № 384. Визнано протиправним та нечинним рішення Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 26.01.2018 № 427.

Вирішуючи справу суд першої інстанції виходив із того, що громадські обговорення є одним з обов'язкових стадій процесу прийняття пропозиції та рішення про добровільне об'єднання територіальних громад. При цьому, положеннями чинного законодавства на сільські, селищні, міські ради покладено обов'язок щодо врахування результатів громадських обговорень під час прийняття відповідних рішень.

Порядком проведення громадських обговорень пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад, затвердженого рішенням сесії Забірської сільської ради № 180 від 22.09.2016 р. передбачено необхідність оприлюднення повідомлення про проведення відповідних обговорень у районній газеті «Новий день» та на власному офіційному веб-сайті чого головою Зібарської сільської ради вчинено не було.

Таким чином, відповідач, приймаючи оскаржуване рішення в порушення норм чинного законодавства не проінформував належним чином територіальну громаду с.Забір'я про намір Забірської сільської ради провести громадське обговорення щодо добровільного об'єднання територіальних громад, що позбавило жителів вказаного села приймати участь у громадських обговореннях. Натомість обов'язковою умовою громадських обговорень щодо добровільного об'єднання територіальних громад є з'ясування думки жителів громади відносно поставленого на обговорення питання, а не інформування, зокрема, про результати напрацювання спільної робочої групи.

Також суд першої інстанції зауважив, що рада, як виборний орган, який складається з депутатів, представляє інтереси територіальної громади, а прийняття від її імені рішення без врахування думки громадян, не відповідає принципам добровільного об'єднання громадян, які викладені у ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що свідчить про те, що Забірською сільською радою фактично не проведено належного громадського обговорення та прийнято оскаржуване рішення.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.05.2018 р. у справі № 810/170/18 скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції було здійснено аналіз двох протоколів, які були складені за результатом проведення 20.12.2017 р. загальних збори жителів села у формі громадського обговорення. Протокол наданий позивачем від 20.12.2017 р., на думку апелянта, не може бути належним доказом по справі, оскільки відповідно до Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад організатором такого обговорення виступає відповідний сільський голова, який забезпечує проведення обговорення, складення протоколу, аналіз результатів громадського обговорення. Протокол наданий позивачем у справі не був складений на виконання вимог Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Також, апелянт зазначає, що судом першої інстанції протиправно взято до уваги висновок, затверджений начальником Києво-Святошинського ВП Київської області від 29.12.2017 р., відповідно до якого 22.12.2017 р. о 17.00 в приміщенні Забірської сільської ради розпочалась сесія і було винесено одне з головних питань з приводу об'єднання територіальних громад с. Забір'я та м.Боярка. Дана сесія відбувалась під головуванням сільського голови та депутатів Забірської сільської ради. Під час сесії частина мешканців села виступили проти об'єднання з м.Боярка та вимагали припинення сесії. В результаті чого дане питання на сесії розглянуто не було».

Також, на думку апелянта, не може бути взятий до уваги висновок, затверджений начальником Києво-Святошинського ВП Київської області від 23.01.2018 р. про результати розгляду письмової заяви голови Забірської сільської ради з приводу прийняття мір по відношенню до гр.ОСОБА_3, який разом із місцевими жителями с. Забір'я 22.12.2017 р. перешкоджали проведенню чергової 22 сесії, яка відбулася в приміщенні Забірської сільської ради, оскільки вказані документи не є процесуальними документами в розумінні Кримінального процесуального кодексу України, ними не може бути встановлено наявність або відсутність ознак протиправної поведінки, які можуть бути встановлені лише вироком суду, який набрав законної сили. Висновок начальника відділу поліції також не є висновком експерта або спеціаліста, а лише думкою конкретної посадової особи.

На думку апелянта, суд першої інстанції протиправно застосував до спірних правовідносин положення ст. 8 та 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» про порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання та громадських слухань, адже згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою, який було затверджено окремим рішенням ради.

При цьому, порушення порядку оприлюднення проекту рішення ради не може бути підставою для скасування такого рішення, а інших належних доказів, які б свідчили про те, що оскаржувані рішення є протиправними, позивачем не надано.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, 06.11.2017 р. Боярський міський голова прийняв розпорядження № 02-526 «Про ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад» відповідно до змісту якого ініціював добровільне об'єднання територіальних громад міста Боярка і села Забір'я Забірської сільської ради в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка (том 1 а.с.15).

09.11.2017 Боярською міською радою прийнято рішення № 36/1172 «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад», в якому підтримано ініціативу міського голови ОСОБА_5 на добровільне об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка (том 1 а.с.182).

Розпорядженням Забірського сільського голови № 52 від 10.11.2017 «Про вивчення пропозицій щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення» доручено виконкому Забірської сільської ради вивчити звернення Боярської міської ради, в особі міського голови ОСОБА_5 про добровільне об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я Забірської сільської ради в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка та подати відповідні пропозиції.

Провести громадське обговорення щодо можливого добровільного об'єднання територіальних громад протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження.

Включити до порядку денного чергової 20 сесії 7 скликання Забірської сільської ради питання про добровільне об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я Забірської сільської ради в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка (том 1 а.с.204).

Відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядку проведення громадського обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад, враховуючи пропозицію Боярської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад Забірською сільською радою було прийнято розпорядження № 53 від 13.11.2017 «Про проведення громадського обговорення» (том 2 а.с.203).

Вказаним розпорядженням вирішено провести 18 листопада 2017 року о 14.00 в приміщенні будинку культури загальні збори жителів села у формі громадських обговорень пропозиції Боярської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я.

Секретарю ради доручено проінформувати жителів села про проведення громадського обговорення шляхом оголошень.

З наявного в матеріалах справи протоколу громадських слухань на тему «Обговорення щодо добровільного об'єднання територіальних громад» від 18.11.2017 вбачається, що учасниками вказаних громадських слухань були мешканці с. Забір'я та запрошені представники і гості.

Зі списку зареєстрованих учасників громадського обговорення до вказаного протоколу вбачається, що на громадських слуханнях були присутні 123 особи, з яких 114 осіб мешканці села Забіря.

За результатом обговорень було поставлено на голосування пропозицію м.Боярка про об'єднання територіальних громад у Боярське ОТГ з центром м.Боярка, де 19 осіб проголосували «за», а 47 осіб «проти».

Вказаний протокол підписаний головуючим та секретарем зборів, а також лічильною комісією (том 1 а.с.16-20).

Як вбачається з наявного у справі узагальнення результатів громадських слухань у формі обговорення щодо можливого об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я розпорядження сільського голови від 13.11.2017 № 53 «Про проведення громадського обговорення» оприлюднено на офіційному сайті Забірської сільської ради та шляхом оголошень доведено до жителів села (том 2, а.с. 163).

Разом з цим, у вказаному документі зазначено, що під час обговорення пропозиції міського голови щодо добровільного об'єднання територіальних громад надійшла пропозиція районного депутата ОСОБА_3 щодо не підтримання даного формату об'єднання. Зауважень та заперечень до порядку ведення громадського обговорення, пропозиції Боярського міського голови щодо добровільного об'єднання територіальних громад не надійшло.

28.11.2017 відповідно до частин 2, 3 статті 6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», розглянувши пропозицію Боярської міської ради, в особі міського голови ОСОБА_5 щодо об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я Забірської сільської ради в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка, беручи до уваги громадські обговорення сесія сільської ради прийняла рішення № 365, яким вирішила надати згоду на добровільне об'єднання територіальних громад міста

Боярка та села Забір'я Забірської сільської ради в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка.

Делегувати до складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад відповідних осіб (том 1 а.с.73, 112, том 2 а.с.162).

Розпорядженням Забірського сільського голови № 58 від 13.12.2017 відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», об'єднання, Порядку проведення громадського обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад, враховуючи напрацювання спільної робочої групи по об'єднанню м.Боярка та с.Забіря в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка, відповідно до протоколу № 1 від 07.12.2017, враховуючи пропозицію депутатів від 12.12.2017 вирішено провести 20 грудня 2017 року о 18 годині 00 хвилин в приміщені будинку культури (с. Забір'я вул. Грисюка, 4) загальні збори жителів села у формі громадського обговорення по результатам напрацювання спільної робочої групи по пропозиції Боярської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром в місті Боярка.

Секретарю ради доручено проінформувати жителів села про проведення громадського обговорення шляхом оголошень (том 1 а.с.22, 111, том 2 а.с.161).

Судом першої інстанції встановлено, що за результатом проведення 20.12.2017 загальних зборів жителів села у формі громадського обговорення було складено два різних за змістом протоколи.

Так, зокрема, як вбачається зі змісту протоколу наданого позивачем від 20.12.2017 «Розпочавши збори, сільський голова зробила об'яву, що це не громадські обговорення, а інформування жителів села про проведення результатів робочої групи, громадських обговорень не буде. Більшість громади заперечила проти такого ходу зборів і сільській голова під крики «Ганьба» зачитувала інформацію і через 20 хвилин залишила залу засідання. Більшістю зареєстрованих учасників зборів у кількості 109 осіб було вирішено провести громадські обговорення щодо об'єднання територіальних громад м.Боярка та с.Забір'я.» (том 1, а.с. 23-25).

У протоколі вказується про те, що було обрано голову та секретаря зборів, а також лічильну комісію.

За результатом громадських обговорень було поставлено на голосування питання: прийняти і затвердити напрацювання спільної робочої групи по створенню Боярської ОТГ, за наслідком якого 2 особи проголосували «за» та 107 осіб «проти» (том 1 а.с. 23-25).

Разом із цим, з протоколу громадського обговорення у формі громадських слухань, напрацьованого спільною робочою групою проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром в місті Боярка, який був наданий суду відповідачем вбачається, що на зборах були присутні 193 особи, з яких 175 - жителі села Забіря (том 2 а.с.164-171).

Під час зборів сільський голова довела до відома присутніх, що метою громадських слухань є інформування жителів села про напрацьовані проекти рішень спільною робочою групою.

Крім того, у вказаному протоколі зазначено, що незважаючи на те, що певна кількість осіб блокували сцену, перешкоджали у висвітленні інформації шляхом відключення звуку (мікрофону), обговорення проекту щодо добровільного об'єднання все ж таки відбулося і інформація була донесена до жителів.

Сільським головою проінформовано, що схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» буде винесено на засідання 22 сесії 7 скликання 22.12.2017 відповідно до депутатського звернення. На цьому громадське звернення по інформуванню жителів шляхом громадських слухань завершено.

Під час судового розгляду справи учасники судового процесу підтвердили обставини викладені у зазначених протоколах. При цьому, представник відповідача сільський голова ОСОБА_6 у судових засіданнях, наголошувала на тому, що вказані громадські обговорення було вирішено провести у спосіб інформування жителів села Забір'я та оскільки в ході цих обговорень грубо порушувався суспільний порядок, після інформування жителів вона покинула залу засідань та що відбувалось далі на зборах їй не відомо.

З наявного у матеріалах справи узагальнення результатів громадських слухань у формі обговорення щодо можливого об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я, яке було проведено 20.12.2017, вбачається, що розпорядження сільського голови від 13.12.2017 № 58 «Про проведення громадського обговорення» оприлюднено на офіційному сайті Забірської сільської ради та шляхом оголошень доведено до жителів села.

За порядком денним проведено інформування підготовленого спільною робочою групою проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад, а також плану організаційних заходів щодо такого об'єднання (том 2 а.с.183).

22.12.2017 Забірською сільською радою було прийнято рішення № 382 «Про проведення сесії у закритому режимі» на підставі статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 7 Регламенту Забірської сільської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Забірської сільської ради № 27 від 11.12.2015 року другої сесії 7 скликання, оскільки групою людей на чолі з районним депутатом ОСОБА_3 було організовано масовий безпорядок, який перешкоджав проведенню сесії (том 1 а.с. 139).

Водночас, як було встановлено судом у ході розгляду справи на підставі пояснень учасників судового процесу, а також переглянутого відеозапису, 22 чергове засідання сесії фактично було проведено у відкритому режимі.

22.12.2017 відповідно до частини 3 статті 7 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", розглянувши проект рішення Забірської сільської ради "Про добровільне об'єднання територіальних громад", підготовлений спільною робочою групою, враховуючи результати громадських обговорень, Забірська сільська рада вирішила схвалити проект рішення Забірської сільської ради "Про добровільне об'єднання територіальних громад", підготовлений спільною робочою групою разом із планом організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я Забірської сільської ради в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Боярка.

В порядку визначеному Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», подати схвалений проект рішення Забірської сільської ради "Про добровільне об'єднання територіальних громад" до Київської обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України (том 1 а.с.14, том 2 а.с. 189-192).

Разом із цим, в матеріалах справи наявний висновок затверджений начальником Києво-Святошинського ВП Київської області від 29.12.2017 про результати розгляду письмових заяв:

- гр. ОСОБА_6, ОСОБА_7 з приводу прийняття мір по відношенню до гр. ОСОБА_3, який разом з місцевими жителями с. Забір'я 22.12.2017 перешкоджали проведенню сесії, яка відбувалась в приміщенні Забірської сільської ради;

- гр. ОСОБА_3 з приводу прийняття мір по відношенню до голови Забірської сільської ради ОСОБА_6 та депутатів, які всупереч громадських обговорень мешканців с.Забіря хочуть об'єднатись з м.Боярка та створити спільну громаду.

Перевіркою встановлено, що 22.12.2017 о 17.00 в приміщенні Забірської сільської ради розпочалась сесія і було винесено одне з головних питань з приводу об'єднання територіальних громад с.Забіря та м.Боярка. Дана сесія відбувалась під головуванням сільського голови та депутатів Забірської сільської ради. Під час сесії частина мешканців села виступили проти об'єднання з м.Боярка та вимагали припинення сесії. В результаті чого дане питання на сесії розглянуто не було (том 2 а.с.25).

Водночас, згідно іншого висновку, затвердженого начальником Києво-Святошинського ВП Київської області від 23.01.2018 про результати розгляду письмової заяви голови Забірської сільської ради з приводу прийняття мір по відношенню до гр. ОСОБА_3, який разом з місцевими жителями с. Забір'я 22.12.2017 перешкоджали проведенню чергової 22 сесії, яка відбувалась в приміщенні Забірської сільської ради вбачається наступне.

Перевіркою установлено, що на засіданні 22 чергової сесії депутатами Забірської сільської ради було ухвалено рішення «Про схвалення проекту рішення» Про добровільне об'єднання територіальних громад с. Забір'я та м. Боярка. Проте, депутатом Києво - Святошинської районної ради ОСОБА_3 та депутатом Забірської сільської ради і деякими жителями с.Забір'я було виявлено протест про об'єднання територіальних громад, а саме с. Забір'я до м. Боярка.

Надалі, розпорядженням № 7 від 11.01.2018 Київська обласна державна адміністрація затвердила висновок Київської облдержадміністрації щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень Боярської міської ради та Забірської сільської ради Києво - Святошинського району Київської області «Про добровільне об'єднання територіальних громад» щодо добровільного об'єднання територіальних громад міста Боярської міської ради та села Забір'я Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в Боярську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром у місті Боярка Києво-Святошинського району Київської області, схвалених рішеннями Боярської міської ради від 21.12.2017 № 39/1234, Забірської сільської ради від 22.12.2017 № 384.

26.01.2018 на черговій сесії Забірської сільської ради відповідно до статей 2, 4, 6, об'єднання було прийнято рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» № 427, згідно якого вирішено об'єднатися з територіальною громадою м. Боярка в Боярську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в м. Боярка.

Водночас, вважаючи, що рішення Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Про схвалення проекту рішення Про добровільне об'єднання територіальних громад від 22.12.2017 № 384 та рішення Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 26.01.2018 № 427 є такими, що суперечать Конституції та законам України, а також те, що під час їх прийняття відповідачем було порушено основний принцип місцевого самоврядування та об'єднання територіальних громад народовладдя та добровільність, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд зазначає про таке.

Згідно з приписами статті 19 Основного Закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Основи місцевого самоврядування, зокрема, територіальних громад визначені в Конституції України. Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі- Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України.

Конституцією України закріплено основні принципи місцевого самоврядування в Україні, до яких відносяться, зокрема: принцип народовладдя (ст. 5 Конституції України), тобто носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, що здійснює її безпосередньо та через органи державної влади і місцевого самоврядування. Це означає, що народ, не поділяючи ні з ким своєї влади, здійснює її самостійно і незалежно, виключно у своїх інтересах. Право народу на встановлення і здійснення влади є його природним правом, а народний суверенітет невідчужуваний і недоторканий; принцип законності, тобто, система місцевого самоврядування функціонує у точній відповідності із законодавством України; принцип гласності, а саме, відкритий (публічний) характер діяльності органів місцевого самоврядування і систематичне інформування населення про цю діяльність для залучення широких народних мас до активної діяльності територіальних сільських, селищних, міських громад та їх виконавчих органів.

Статтею 2 цього Закону та Розділом ХІ Конституції України визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до статті 6 наведеного Закону первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.

Тобто, саме територіальна громада (тобто жителі села, селища, міста) є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, інші ж суб'єкти місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише в інтересах територіальної громади.

У свою чергу, відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст врегульовано Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» № 157-VIII від 05 лютого 2015 року (далі по тексту - Закон №157-VIII).

Приписами статті 2 цього Закону встановлено, що добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності; добровільності; економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності.

Статтями розділу другого Закону № 157-VIII визначено умови та порядок добровільного об'єднання громадян, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов'язані між собою. Так кожен наступний етап добровільного об'єднання громадян може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.

Саме дотримання послідовності всіх етапів є обов'язковою передумовою для добровільного об'єднання громадян на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України.

Згідно з положеннями частин 3, 4 статті 5 Закону № 157-VIII сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Отже, за наслідком надходження від ініціатора пропозиції про ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад, що містить перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів та визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування, сільський голова забезпечує вивчення такої пропозиції та її громадське обговорення протягом 30 днів з дня надходження пропозиції, після чого подає таку пропозицію на наступну сесію для прийняття відповідного рішення.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до статті 5 Європейської хартії місцевого самоврядування (яка ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР) зміни територіальних кордонів органів місцевого самоврядування не можуть здійснюватися без попереднього з'ясування думки відповідних місцевих громад, можливо шляхом проведення референдуму, якщо це дозволяється законом.

Рішенням сесії Забірської сільської ради № 180 від 22.09.2016 було затверджено Порядок проведення громадських обговорень пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад. Вказаним Порядком визначено механізм підготовки, проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад» відповідно до об'єднання та узагальнення пропозицій (зауважень) за результатами його проведення (том 1 а.с. 90-92).

Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що проведення громадського обговорення здійснюється за розпорядженням сільського голови. В розпорядженні зазначається: питання, що виносяться на громадське обговорення, поштову адресу та (або) адресу електронної пошти, номер телефону, строк і форму подання пропозицій (зауважень).

Крім того, згідно з приписами пункту 6 цього Порядку проведення громадського обговорення включає в себе оприлюднення повідомлення про проведення громадського обговорення, що містить: найменування ініціатора добровільного об'єднання територіальних громад, найменування організатора громадського обговорення, питання, що вносяться на громадське обговорення, строк, протягом якого буде проводитись громадське обговорення, поштову адресу та (або) адресу електронної пошти, номер телефону, строк і форму подання пропозицій (зауважень), час та місце проведення громадського обговорення.

Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення оприлюднюється районною газетою «Новий день» та на власному офіційному веб-сайті (пункт 7 Положення).

Пунктами 8, 9 цього Порядку встановлено, що громадське обговорення має відкритий характер та проводиться шляхом проведення конференцій, форумів, громадських слухань, зборів громадян, засідань за круглим столом, зустрічей, електронних консультацій, виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості зацікавлених учасників та власних організаційних можливостей.

Пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій формі, надсилаються електронною поштою у строк передбачений в інформаційному повідомленні про проведення громадського обговорення, але не пізніше дати закінчення громадського обговорення (пункт 10 Порядку).

У ході проведення конференцій, форумів, громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю у рамках громадського обговорення ведуться протоколи, у яких фіксуються всі пропозиції (зауваження) (пункт 11 Порядку).

Згідно з вимогами пункту 13 Порядку результати громадського обговорення подаються до сільської ради на наступну сесію для їх врахування під час прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи.

Приписами статті 6 Закону № 157-VIII встановлено, що сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.

Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.

Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.

Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Відповідно до вимог статті 7 цього Закону сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.

Отже, з аналізу наведених норм законодавства вбачається, що громадські обговорення є одним з обов'язкових стадій процесу прийняття пропозиції та рішення про добровільне об'єднання територіальних громад. При цьому, вказаними нормами законодавства на сільські, селищні міські ради покладено обов'язок щодо врахування результатів громадських обговорень під час прийняття відповідних рішень.

Разом з цим, суд звертає увагу, що Порядком проведення громадських обговорень пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад, затвердженого рішенням сесії Забірської сільської ради № 180 від 22.09.2016 передбачено необхідність оприлюднення повідомлення про проведення відповідних обговорень у районній газеті «Новий день» та на власному офіційному веб-сайті.

Водночас, як було встановлено судом на підставі наявних у матеріалах справи доказів, пояснень свідків, а також представника відповідача голови Забірської сільської ради, повідомлення про проведення громадських обговорень 18.11.2017 та 20.12.2017 у районній газеті «Новий день» розміщено не було. Дана обставина підтверджується також листом районної газети "Новий день" від 19.03.2018 № 18/13, в якому зазначено, що відповідач не звертався з даного приводу і ніяких публікацій не було (том 2, а.с. 48).

Щодо фактичного часу розміщення відповідних повідомлень на власному офіційному сайті Забірської сільської ради, суд першої інстанції дійшов висновку, що на підставі наданих сторонами відповідних експертних висновків, не вбачається за можливе встановити фактичні дати розміщення цих повідомлень, оскільки вони містять протилежні за змістом висновки. І хоча відповідачем було надано Висновок експертів від 08.05.2018 № 133/18 про результати проведення комплексного інженерно-технічного дослідження, в ході судового розгляду судом було встановлено, що на сайті відповідача у розділі "Оголошення" за пошуковою датою 13.11.2017 наявне оголошення за 11.05.2018 про слухання справи № 810/170/18 у Київському окружному адміністративному суді, а не оголошення про проведення громадських слухань 18.11.2017. Скрін-шот відповідних сторінок з сайту наявний у матеріалах справи (том 3, а.с. 165-166).

При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача, що інформування жителів села про проведення громадського обговорення відбувалось шляхом розміщення оголошень, у тому числі на дошці оголошень та/або у соціальній мережі Інтернет і це є належним способом повідомлення жителів громади, оскільки такий спосіб інформування не передбачений жодними нормативно-правовим актом, у тому числі і відповідним Порядком проведення громадського обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Отже, у матеріалах справи відсутні належні докази інформування територіальної громади с.Забіря про намір Забірської сільської ради провести відповідний захід - громадське обговорення щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо невиконання обов'язку щодо забезпечення у належний спосіб оприлюднення повідомлення про проведення відповідних обговорень є порушенням приписів Порядку проведення громадських обговорень пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад, затвердженого рішенням сесії Забірської сільської ради № 180 від 22.09.2016 та разом з цим позбавляє жителів громади приймати участь у громадських обговореннях.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до приписів вказаного Порядку повідомлення про проведення громадського обговорення повинно містити, зокрема, строк, протягом якого буде проводитись громадське обговорення, поштову адресу та (або) адресу електронної пошти, номер телефону, строк і форму подання пропозицій (зауважень). При цьому, пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій формі, надсилаються електронною поштою у строк передбачений в інформаційному повідомленні про проведення громадського обговорення.

Таким чином, неналежне повідомлення жителів села Забір'я про проведення громадських обговорень фактично позбавило останніх можливості надіслати пропозиції (зауваження) з приводу питань поставлених на обговорення.

З огляду на зазначене, доводи відповідача про те, що жителі с. Забір'я не звертались у встановленому порядку із письмовими пропозиціями (зауваженнями) щодо об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в Боярську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром у місті Боярка Києво-Святошинського району Київської області судом до уваги не приймаються, оскільки відповідачем було порушено вимоги Порядку та не забезпечено надання відповідної можливості.

Крім того, під час розгляду справи судом встановлено, що більшість громади с. Забір'я не підтримала Проект рішення щодо добровільного об'єднання Боярської міської ради та Забірської сільської територіальних громад, проте, всупереч приписів розділу ІІ Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» дана обставина не була врахована Забірською сільською радою під час прийняття оскаржуваних рішень.

У свою чергу, суд критично оцінює доводи відповідача про те, що, у даному випадку, громадські обговорення було вирішено провести у формі інформування жителів громади, зокрема, про результати напрацювання спільної робочої групи по пропозиції Боярської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад міста Боярка та села Забір'я в Боярську об'єднану територіальну громаду з центром в місті Боярка, з огляду на таке.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що спеціальним законодавством не визначено поняття громадського обговорення з питань добровільного об'єднання територіальних громад.

Разом з тим, на думку колегії суддів, суб'єктами громадського обговорення є саме громадськість на яку впливає реалізація рішень, зокрема, з питань територіальних об*єднань.

Отже, з наведеного можна дійти висновку, що громадське обговорення з питань добровільного об'єднання територіальних громад - це процедура виявлення громадської думки (осіб на яке може вплинути рішення) з метою її урахування органами державної влади при прийнятті рішень, зокрема, щодо об'єднання територіальних громад.

Аналогічна правова норма закріплена у частині 2 статті 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», де вказано, що питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Крім того, відповідно до статті 8 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.

Згідно визначення, наведеного у статті 1 вказаного Закону України загальні збори - зібрання всіх чи частини жителів села (сіл), селища, міста для вирішення питань місцевого значення.

Статтею 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

Отже, громадські обговорення є з'ясуванням думки громадян тієї чи іншої територіальної громади та їх ставлення до майбутнього об'єднання.

При цьому, суд звертає увагу, що саме такий висновок зазначено самим відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Крім того, у поясненнях на адміністративний позов Боярська міська рада також зазначала про те, що громадські обговорення є з'ясуванням думки громадян тієї чи іншої територіальної громади та їх схвалення до майбутнього об'єднання.

Таким чином, обов'язковою умовою (ознакою) громадських обговорень щодо добровільного об'єднання територіальних громад є з'ясування думки жителів громади відносно поставленого на обговорення питання, а не інформування, зокрема, про результати напрацювання спільної робочої групи як то вважає відповідач.

Разом із цим, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що під час прийняття рішення «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад від 22.12.2017 № 384 Забірською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області всупереч приписів Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не було враховано думку територіальної громади с.Забір'я, яка заперечувала проти прийняття пропозиції та надання згоди на добровільне об'єднання м.Боярка та с.Забір'я.

Це підтверджується і даними відповідних відеозаписів, які були оглянуті судом першої інстанції в ході розгляду справи і які надані, як позивачем, так і відповідачем. З них, зокрема вбачається, що як такого громадського обговорення 20.12.2017 не відбулось, оскільки, переглядаючи відеозапис, судом не встановлено, щоб виступали мешканці села і відбувалось певне обговорення. Навпаки, з переглянутого відеозапису вбачається наявність конфліктної ситуації та відсутності однозначної думки у громаді щодо цього питання.

При цьому, доводи відповідача про те, що вказане рішення було прийнято з урахуванням результатів опитування жителів с. Забір'я, які проводились депутатами Забірської сільської ради, не приймаються судом до уваги, з огляду на таке.

У ході судового розгляду справи судом, зокрема на підставі пояснень відповідача та наданих ним доказів, встановлено, що опитування жителів громади с.Забіря мало рекомендаційний, а не обов'язковий характер та проводилось лише у двох з чотирнадцяти округів, а саме у восьмому та одинадцятому (том 3 а.с. 185, 230-235). Отже, таке опитування не може відображати думку жителів села в цілому.

Разом з цим, з наявного у матеріалах справи доручення виборців округу № 8 вбачається, що більшість виборців цього округу проти об'єднання с. Забір'я з м.Боярка. Вказану позицію виборці округу № 8 просили депутата цього округу ОСОБА_9 донести до відома сільської ради (том 2, а.с. 33).

Водночас, допитаний у ході розгляду справи свідок - депутат ОСОБА_9 пояснив суду, що вказане доручення він отримав вже після засідання сесії ради 22.12.2017 та жодних письмових відповідей у зв'язку із надходженням такого доручення він не готував та до виборців свого округу, які підписалися у цьому дорученні не доводив.

У свою чергу, суд звертає увагу, що згідно з приписами частини 2 статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом.

Крім того, інший свідок гр. ОСОБА_10, який готував вказане доручення від виборців округу № 8 надав суду протилежні свідчення та зазначив, що вказане доручення було вручено депутату ОСОБА_9 до засідання сесії ради 22.12.2017, а тому депутат мав можливість з ним ознайомитись ще до початку голосування. Водночас, депутат проголосував за об'єднання громад. Крім того, дана особа повідомила суду, що ініціативною групою виборців було порушено питання про відкликання депутата ОСОБА_9, але у даний час це питання ще не вирішено. На підтвердження цієї обставини свідком було надано відповідний Протокол засідання Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 13.01.2018 № 3 (том 4, а.с. 31-39).

Отже, проаналізувавши доводи позивача та відповідача судом встановлено, що у ході розгляду справи відповідачем не наведено обґрунтованих підстав неврахування думки громади щодо питання об'єднання територіальних громад, а висновки, відносно того, що громадські обговорення за своїм змістом є лише доведення до відома громади інформації про об'єднання громад не відповідають суті поняття "громадські обговорення" та змісту основних принципів, які закладені у Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

Таким чином, з наведеного вбачається, що Забірською сільською радою фактично не проведено належного громадського обговорення та прийнято рішення «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 22.12.2017 № 384 без врахування думки та інтересів громади.

При цьому, суд першої інстанції вірно зазначив, що рада, як виборний орган, який складається з депутатів, представляє інтереси територіальної громади, а прийняття від її імені рішення без врахування думки громади, не відповідає принципам добровільного об'єднання територіальних громад, які викладені у статті 2 Закону № 280/97-ВР.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача на те, що рішення Забірської сільської ради від 22.12.2017 № 384 «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не може бути скасовано, оскільки вичерпало свою дію.

З даного приводу суд зазначає, що під час судового розгляду справи судом було встановлено протиправність відповідного рішення. Разом з цим, дане рішення мало певні юридичні наслідки, а саме, прийняття Забірською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області рішення № 427 "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Отже, те рішення, яке має певні юридичні наслідки не може вичерпати свою дію, оскільки його дія буде чинною, доки будуть чинні і ті юридичні наслідки, які це рішення створило.

Щодо доводів апелянта про неналежність доказів, які було враховано судом першої інстанції під час прийняття рішення, а саме: висновку, затвердженого начальником Києво-Святошинського ВП Київської області від 29.12.2017 р. та висновку, затвердженого начальником Києво-Святошинського ВП Київської області від 23.01.2018 р. про результати розгляду письмової заяви голови Забірської сільської ради з приводу прийняття мір по відношенню до гр. ОСОБА_3, оскільки вказані документи не є процесуальними документами в розумінні Кримінального процесуального кодексу України, ними не може бути встановлено наявність або відсутність ознак протиправної поведінки, які можуть бути встановлені лише вироком суду, який набрав законної сили, а також те, що висновок начальника відділу поліції також не є висновком експерта або спеціаліста, а лише думкою конкретної посадової особи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 74 цього ж Кодексу суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідачем не надано доказів, що надані позивачем висновки одержані з порушенням установленого порядку та у зв'язку із чим останні не можуть бути враховані судом під час розгляду даної справи.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, статтею 5 Конституції України встановлено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. У розділі ІІІ Конституції України закріплено гарантії виборчого права кожного громадянина України. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування [1].

Указані конституційні положення свідчать про спрямованість українського суспільства на забезпечення в Україні реалізації конституційних гарантій щодо права на вибори та значущість цього права поряд з іншими гарантованими правами.

Європейський суд з прав людини, даючи тлумачення статті 3 Першого протоколу 1, постійно звертає увагу на те, що згідно з преамбулою Конвенції дотримання основних свобод залежить головним чином від справді демократичної системи. Оскільки у статті 3 Першого протоколу закріплено принцип, що характеризує таку систему, то в структурі Конвенції ця стаття набуває фундаментального значення (див. Рішення від 2 березня 1987 року у справі «Матьє Моан і Клерфейт проти Бельгії»).

Виходячи із системного аналізу фактичних обставин справи та норм чинного законодавства, беручи до уваги положення ст. 5 Європейської хартії місцевого самоврядування, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не дотримано процедури проведення та обговорення питання добровільного об'єднання територіальних громад, яке направлено на реалізацію прав громадян, як первинного суб'єкта місцевого самоврядування, на висловлення власної думки та позиції громади за результатами громадського обговорення для вирішення зазначеного питання.

Таким чином, колегії суддів приходить до висновку, що рішення Забірської сільської ради від 22.12.2017 № 384 прийнято з порушенням норм діючого законодавства, а, отже, є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним рішення Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 26.01.2018 № 427 "Про добровільне об'єднання територіальних громад", суд зазначає про таке.

Зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі також зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у ході розгляду справи, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного належного способу захисту порушеного права.

Як вже зазначалось, відповідно до вимог Закону від 05.02.2015 № 157-VIII схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.

Тобто, з наведеного вбачається, що передумовою (підставою) для прийняття рішення про добровільне об'єднання територіальних громад є схвалення сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад. І це є попереднім етапом перед прийняттям остаточного рішення.

Водночас, оскільки судом встановлена протиправність рішення Забірської сільської ради від 22.12.2017 № 384 «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та його скасовано, а рішення Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 26.01.2018 № 427 "Про добровільне об'єднання територіальних громад" є похідним від рішення від 22.12.2017 № 384, отже підстави для його прийняття були відсутні, тому вказане рішення є також протиправним та підлягає визнанню нечинним.

Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 229, 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина

Судді: Л.О.Костюк

О.Є.Пилипенко

Повний текст постанови виготовлено 13 вересня 2018 року.