Постанова № 76517097, 18.09.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
812/1627/18
Номер документу
76517097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року справа №812/1627/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року (складене в повному обсязі в м. Сєвєродонецьку Луганської області) у справі № 812/1627/18 (суддя в І інстанції Чернявська Т.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію. (арк.справи 4-13)

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію відмовлено повністю. (арк.справи 99-104)

Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі. (арк.справи 109-114)

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 24.02.1995 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 31.08.2016 у Національній поліції України, та 31.08.2016 звільнений з посади слідчого Сєвєродонецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області за пунктом 2 (через хворобу) частини першої статті 77 Закону України "Про національну поліцію", що підтверджується витягами з наказів Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26.08.2016 № 537 о/с, від 21.10.2016 № 733 о/с та копією трудової книжки серії АХ № 873367 (арк. спр. 18, 19, 54, 71-72, 78).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені повністю. Стягнуто з Сєвєродонецького міського відділу ГУМВС України у Луганський області в особі ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоплачене грошове забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 у розмірі 17737,72 грн, недоплачену винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції з урахуванням грошового забезпечення з надбавкою за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 у розмірі 17612,59 грн, а всього у розмірі 35350,31 грн (тридцять п'ять тисяч триста п'ятдесят гривень 31 копійок) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів. Також в постанові Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 зазначено, що невиплата позивачу надбавки за вислугу років за спірний період спричинила неправильне нарахування у період з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії (арк. спр. 27-31).

При розгляді справи 812/877/17 судом встановлено, що відповідачем у спірному періоді з 31.10.2014 по 06.11.2015 безпідставно не виплачувалась позивачу надбавка за вислугу років у розмірі 35 % від посадового окладу та окладу за спеціальним званням, загальний розмір якої складає 3942,41 грн.

Невиплата позивачу надбавки за вислугу років потягла за собою й неправильне нарахування позивачу у спірному періоді надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії. Недоплата у спірному періоді з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавки за виконання особливо важливих завдань становить 1971,26 грн, премії - 11824,05 грн.

Отже, через безпідставне ненарахування ОСОБА_1 надбавки за вислугу років загальна сума недоплати грошового забезпечення позивача за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 становить 17737,72 грн, з яких надбавка за вислугу років - 3942,41 грн, недоплата надбавки за виконання особливо важливих завдань - 1971,26 грн, премії - 11824,05 грн.

Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 в апеляційному порядку не оскаржувалась та набрала законної сили 03.10.2017.

З огляду на викладене, при розгляді даної справи не доказуються встановлені судовим рішенням у справі № 812/877/17 обставини, що невиплата позивачу надбавки за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 спричинила неправильне нарахування у періоді з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.

29.03.2018 управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішній справ України у Луганській області ОСОБА_1 видано довідку за № 400/111/22-2018 про те, що його додаткові види грошового забезпечення за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 складаються з надбавки за виконання особливо важливих завдань в сумі 7603,28 грн та премії в сумі 45454,17 грн (арк. спр. 23, 86).

Листом від 30.03.2018 за № 66 ліквідаційною комісією Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено оновлено довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 31.10.2014 по 06.11.2015, яка отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 05.04.2018 та зареєстрована за вхідним № 243/03-27 (арк. спр. 89).

23.04.2018 за вхідним № 119/03-17 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою, в якій просив на підставі довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення провести йому перерахунок та виплату пенсії за період з 01.09.2016 з урахуванням раніше проведених виплат (арк. спр. 24-25).

25.04.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області у пенсійній справі № НОМЕР_2 - НПУ винесено розпорядження про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1, відповідно до якого з 01.05.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням уточнення додаткових видів грошового забезпечення/ОУС,Класність/ складає 6974,61 грн (арк. спр. 85).

Листом від 15.05.2018 за № 6264/03-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що, враховуючи вимоги законодавства та факт надходження довідки від 29.03.2018 № 400/111/22-2018, виданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, перерахунок пенсії з відкоригованою виплатою грошового забезпечення за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 № 812/877/17 проведено з 01.05.2018 (арк. спр. 26).

Спірним питанням у даній справі є визначення періоду, за який територіальний орган Пенсійного фонду має здійснити перерахунок розміру пенсії позивача на підставі довідки управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішній справ України у Луганській області від 29.03.2018 за № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за період з 31.10.2014 по 06.11.2015.

Колегія суддів зазначає, що Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з підпунктом "б" статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Частиною першою статті 2 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (статті 8, 10 Закону № 2262-ХІІ).

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 Закону № 2262-ХІІ).

Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ врегульовані питання щодо перерахунку раніше призначених пенсій.

Так, частинами першою, другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Частини перша, друга статті 63 Закону № 2262-ХІІ до спірних правовідносин застосуванню не підлягають, оскільки ними передбачено порядок перерахунку пенсій у зв'язку з введенням в дію цього Закону.

Також до спірних правовідносин не підлягає застосуванню частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки такий перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Призначення пенсії позивачу здійснювалось відповідно до вимог, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2017 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Пунктом 1 Порядку № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Згідно з пунктами 17, 18 Порядку № 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії. Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Розрахунок розміру пенсії позивача при призначенні пенсії здійснювався на підставі грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які надані відповідачу сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області разом з поданням про призначення пенсії від 20.09.2016 та заявою позивача від 19.09.2016 про призначення пенсії. Позовна вимога про перерахунок пенсії з дати її призначення обумовлена неповнотою наданих Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області даних про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Довідка управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018, яка містить повні дані про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надана Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області листом ліквідаційної комісії Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 30.03.2018 за № 66 (вхідний від 05.04.2018 за № 243/03-27. Із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача 23.04.2018.

Однак, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції щодо не застосування до спірних правовідносин частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІ, оскільки як встановлено у судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, довідка управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018, яка містить повні дані про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, не була своєчасно надана пенсійному органу саме з вини Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, тобто органу, який видає довідки для перерахунку пенсії.

Дані обставини встановлені постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17, яка набрала законної сили та відповідно до вимог частини 4 статті 78 КАС України не підлягають доказуванню.

Відповідно частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІ перерахунок не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає необхідним визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті позивачу пенсії за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно п.4 ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з ухваленням нової про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у справі № 812/1627/18 - задовольнити.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у справі № 812/1627/18 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат.

Повне судове рішення - 18 вересня 2018 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді А.А.Блохін

Т.Г.Гаврищук