Ухвала суду № 76515977, 17.09.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
1240/2780/18
Номер документу
76515977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

17 вересня 2018 року СєвєродонецькСправа № 1240/2780/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Старобільської районної ради Луганської області (92700, Луганська обл., м. Старобільськ, вул. Центральна, 35) про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

14.09.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Старобільської районної ради, у якому позивач просить суд скасувати рішення Старобільської районної ради Луганської області від 29.08.2018 за № 28/1 «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради».

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 29.08.2018 відповідач, розглянувши пропозиції Старобільської районної державної адміністрації, прийняв рішення від 29.08.2018 № 28/1 «Про реорганізацію Бандерівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області». На момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення в Бондарівській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів Старобільської районної ради рахувалось 25 учнів. Оскаржуване рішення, на думку позивача, не відповідає нормам Конституції України, порушує права позивача, третіх осіб та інших жителів села Бондареве та їхніх дітей на доступність та обов'язковість освіти, а і обмежило їх конституційне право за місцем проживання та іншими ознаками. Бондарівська школа входить до сформованої державою системи загальної середньої освіти саме як навчальний заклад І-ІІ ступеню, не може бути реорганізована шляхом зменшення рівня освіти до І ступеню засновником, тому що засновник є органом місцевого самоврядування як спеціально уповноваженого державного органу для реалізації державної політики в сфері освіти, який зобов'язаний лише розвивати мережу закладів освіти та не може порушувати гарантованих Конституцією прав громадян на освіту, а рівень державного фінансування цього навчального закладу не може бути зменшений жодним законом, в тому числі, в яких посилалась в своїх пропозиціях Старобільська районна державна адміністрація.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

У позовній заяві позивачем визначено у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на боці позивача батьків 23 дітей, які навчаються в Бондарівській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів Старобільської районної ради. В обґрунтування обставин, з яких їх слід залучити до участі у справі позивачем зазначено те, що оскаржуване рішення порушує законні права дітей третіх осіб на отримання загальної середньої освіти.

За приписами частини другої статті 49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Із аналізу вказаних норм слідує, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

В даному випадку позивачем самостійно зазначено 22 треті особи у позовній заяві, тоді як питання щодо небхідності та доцільності їх залучення до участі у справі входить виключно до компетенції суду, відповідного обгрунтованого клопотання не надано. Позивачем не надано достатніх обгрунтувань необхідності їх залучення до участі у справі, а суд не вбачає підстав для залучення у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_11, ОСОБА_23, які у разі, якщо вважають, що спірним рішенням порушено їхні права та інтереси, не позбавлені права оскаржити таке рішення в судовому порядку в статусі позивача.

Разом з тим, суд зауважує, що Бондарівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області зареєстрована як юридична особа 16.09.2009, № запису 1 377 120 0000 000692, відомості щодо перебування у стані припинення відсутні, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17.09.2018 за № 1004435779.

Згідно із пунктом 1.6 Статуту Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області, затвердженого рішенням районної ради від 15.03.2017 № 16/12, орган управління закладом - відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області.

Відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області зареєстровано як юридичну особу 20.12.20006, № запису 1 377 120 0000 000483, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17.09.2018 за № 1004435784.

Відтак, в суду є достатні правові підстави вважати, що рішення у даній справі може виплинути на права, свободи та інтереси Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради, рішення про реорганізацію якої є предметом спору, та відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, який є органом управління Бондарівською ЗОШ І-ІІ ступенів, тому суд вважає за необхідне залучити їх до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача.

У прохальній частині позовної заяви позивач просить суд витребувати від відповідача докази у справі, які він немає змоги надати суду самостійно.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

З вищевикладених підстав суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі - оригінали (для огляду) та належним чином завірені копії оскаржуваного рішення, пропозиції Старобільської районної державної адміністрації, на підставі яких прийнято рішення.

Також суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати докази від сторін, а саме: від позивача - належним чином засвідчені копії паспорту та довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, докази того, що позивач є батьком ОСОБА_24 та ОСОБА_25, що є учнями Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів (свідоцтво про народження); від відповідача - регламент ради; інформацію щодо дотримання порядку прийняття рішення від 29.08.2018 № 28/1 (оприлюднення порядку денного сесії, протокол, тощо); докази офіційного оприлюднення рішення від 29.08.2018 № 28/1 та доведення його до відома територіальної громади; відомості щодо врахування інтересів територіальної громади при прийнятті оскаржуваного рішення, зокрема, чи проводилися консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю; чи вситупала територіальна громада з місцевими ініціативами з приводу спірного питання; установчі документи ради; від третіх осіб - установчі документи (статут, положення), довідку про кількість учнів Бандарівської ЗОШ І-ІІ ступенів.

Частинами першою, третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з приписами пункту десятого, частини шостої статті 12 КАС України, з урахуванням зазначених у частині третьої статті 257 КАС України критеріїв, які суд враховує при прийнятті питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.

Керуючись статтями 5, 12, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільської районної ради Луганської області про скасування рішення.

Залучити до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Бондарівську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Старобільської районної ради (92731, Луганська обл., Старобільський район, с. Бондареве, вул. Центральна, 75) та відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (92700, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Чернишевського, буд. 26).

Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Старобільську районну державну адміністрацію Луганської області (92700, Луганська обл., м. Старобільськ, вул. Центральна, 35).

Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання на 10 жовтня 2018 року на 13 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.

Запропонувати позивачу надати оригінали документів, які додані до позовної заяви в копіях, - для огляду в підготовчому засіданні, а також належним чином засвідчені копії паспорту та довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, докази того, що позивач є батьком ОСОБА_24 та ОСОБА_25, що є учнями Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів (свідоцтво про народження).

Зобов'язати відповідача - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду:

1) відзив на позовну заяву, який повинен відповідати статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи;

2) завірені належним чином копії (та оригінали для огляду у підготовчому засіданні):

- рішення Старобільської районної ради від 29.08.2018 № 28/1 «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області»;

- пропозиції Старобільської районної державної адміністрації на підставі яких було прийнято рішення від 29.08.2018 № 28/1 «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області»;

- регламенту та установчих документів ради;

- інформацію щодо дотримання порядку прийняття рішення від 29.08.2018 № 28/1 (оприлюднення порядку денного сесії, протокол, тощо);

- докази офіційного оприлюднення рішення від 29.08.2018 № 28/1 та доведення його до відома територіальної громади;

- відомості щодо врахування інтересів територіальної громади при прийнятті оскаржуваного рішення, зокрема, чи проводилися консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю; чи вситупала територіальна громада з місцевими ініціативами з приводу спірного питання.

Запропонувати позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву.

Запропонувати третім особам протягом п'яти днів надіслати суду - пояснення щодо позову та/або відзиву, та докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються пояснення та документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасника справи; а також в обовязковому порядку надати суду:

- установчі документи (статут, положення),

- довідку про кількість учнів Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів.

Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяА.Г. Секірська