Рішення № 76515715, 02.08.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
810/1654/18
Номер документу
76515715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2018 року № 810/1654/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Богуславської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправною бездіяльності щодо не поновлення на посаді та зобов'язання поновити на посаді,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом до Богуславської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправною бездіяльності щодо не поновлення на посаді та зобов'язання поновити на посаді.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено йому у поновленні на посаді, оскільки відповідно до ст. 118 КЗпП України та ст. 33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» йому як депутату, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада).

Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки прийняття на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється.

Також зазначив, що норми законодавства на які посилається відповідач, поширюються лише на тих осіб, повноваження яких на виборних посадах закінчилися у зв'язку із закінченням повноважень відповідної ради, при цьому повноваження позивача на виборній посаді були достроково припинені.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 позовну заяву залишено без руху з наданням позивачу п'ятиденного строку для усунення недоліків.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 року відкрито провадження у даній справі та розпочато підготовку справи до судового розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 закрито підготовче провадження та прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що позивач з 05.09.2005 року до 06.03.2017 року працював на посадах головного спеціаліста, а потім завідувача сектором з опіки та піклування служби у справах дітей Богуславської РДА Київської області.

На чергових виборах депутатів місцевих рад, які відбулися 25.10.2015 року, його було

обрано депутатом Богуславської міської ради, яким він є і по даний час, виконуючи

депутатські обов'язки, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

Рішенням Богуславської міської ради від 03.03.2017 №333-18-VІІ року позивача

обрано секретарем міської ради, що передбачає виконання обов'язків на постійній основі в

органі місцевого самоврядування.

Розпорядження Богуславської РДА Київської області від 06.03.2017 №32-К гр. ОСОБА_1 звільнено від займаної посади завідувача сектором з опіки та піклування служби у справах дітей райдержадміністрації у зв'язку з переходом на виборну посаду секретаря Богуславської міської ради відповідно до п.5 ст.36 КЗпП України.

Позивач з 07.03.2017 по 26.03.2018 працював на посаді секретаря Богуславської міської ради, перебуваючи в штаті міськвиконкому.

Рішенням Богуславської міської ради Київської області від 26.03.2018 №687-37-VІІ повноваження позивача як секретаря міської ради достроково припинені та розпорядженням міського голови від 26.03.2018 №44-ОС його звільнено від займаної виборної посади.

Позивач 27.03.2018 звернувся із заявою до Богуславської РДА з вимогою

поновити його на посаді завідувача сектором з опіки та піклування, яку він обіймав до переходу на виборну посаду в Богуславській міській раді.

Богуславська РДА Київської області листом від 04.04.2018 № 06-12/1068 повідомила позивача, що статтею 21 ЗУ «Про державну службу» визначено, що вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення за результатами конкурсу та забороняється прийняття на посади державної служби без проведення конкурсу.

Також повідомлено, що 06.03.2018 оголошено конкурс на вакантну посаду завідувача сектору з опіки та піклування служби у справах дітей Богуславської РДА.

Крім того, зазначила , що Богуславська РДА Київської області з даного питання звернулася з запитом про надання роз'яснень до Національного агентства з питань державної служби.

Позивач повторно 28.03.2018 звернувся до Богуславської РДА Київської області з вимогою скасувати оголошений конкурс на заміщення вакантної посади завідувача сектором з опіки та піклування служби у справах дітей на період тимчасово відсутнього працівника та поновити його на вказаній посаді.

Листом від 04.04.2018 № 06-12/1069 Богуславська РДА Київської області на заяву позивача від 28.03.2018 повідомила, що після отримання відповіді від Національного агентства з питань державної служби про результати розгляду заяви його буде повідомлено додатково.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Згідно ст. 33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних

органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три

місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.

Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за

ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов'язки на постійній основі.

Отже, позивач, будучи звільненим від займаної виборної посади, має бути поновлений на посаді завідувача сектором з опіки та піклування служби у справах дітей райдержадміністрації, яку він обіймав до переходу на виборну посаду в Богуславській міській раді, після закінчення таких повноважень.

Посилання відповідача на лист Національного агентства України з питань державної служби від 20.04.2018 № 3016/13-18, в якому зазначено, що гарантії, передбачені ст. 118 КЗпП України та ст. 33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», поширюються на тих осіб, повноваження яких за виборними посадами закінчилися, а не припинилися достроково, суд оцінює критично, оскільки, як зазначено в самому листі, він має лише роз'яснювальний (інформаційний) характер і не встановлює правових норм.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 239, 242, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Богуславської РДА Київської області щодо не поновлення гр. ОСОБА_1 на посаді завідувача сектором з опіки та піклування служби у справах дітей Богуславської РДА Київської області.

Зобов'язати Богуславську РДА Київської області поновити гр. ОСОБА_1 на посаді завідувача сектором з опіки та піклування служби у справах дітей Богуславської РДА Київської області після припинення повноважень на виборній посаді.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.