Постанова № 76514830, 17.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
826/16004/17
Номер документу
76514830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/16004/17 Суддя (судді) першої інстанції: Маруліна Л.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Пилипенко О.Є., Файдюка В.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрхорс" (представник Леонов К.Ю., ордер серії КВ №289201 від 14.09.2018 року) до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві (представник Демченко В.К., довіреність №1108/9 від 05.09.2018 року), Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві(представник Демченко В.К., довіреність №1730/26-15-10-05-17 від 05.09.2018 року) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрхорс" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві, Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про:

- визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві щодо відмови позивачу в поверненні надміру сплачених ним грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 995 599,18 грн. за заявою (вимогою) платника податків від 29.05.2016 № 02-01/5-116;

- визнання протиправними дій Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрхорс" в повернені надміру сплачених ним грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 995 599,18 грн. за заявою (вимогою) платника податків від 29.05.2016 № 02-01/5-116;

- зобов'язання Головного управління ДФС у м. Києві підготувати та подати до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрхорс" надміру сплачених ним грошових зобов'язань з податку на прибуток на підставі заяви (вимоги) від 29.05.2016 № 02-01/5-116, в порядку встановленому чинним законодавством України.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідачів у судовому засіданні наполягав на задоволенні апеляційної скарги, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив відмовити у її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою господарського суду міста Києва від 20.03.2017 року ТОВ "Укрхорс" (04111. м. Київ, вул. Щербакова, буд. 52; код ЄДРПОУ 34695976) визнано банкрутом та відкрито його ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Демчана Олександра Івановича (свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого №1732, видане Міністерством юстиції України 11.11.2015 року).

Листом від 24.04.2017 р. №4271/Д/26-59-08-01-18 ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві повідомилено ліквідатора про наявність у банкрута переплат по податку на прибуток в сумі 995 599,18 грн.

Вказана переплата по податку на прибуток в сумі 995 599,18 грн. виникла у зв'язку з тим, що ТОВ "Укрхорс" в податковій декларації з податку на прибуток за 2014 р. задекларовано зменшення податкового зобов'язання у сумі 867 061,00 грн. (додатком ЗП зменшено зобов'язання на суму нарахованих щомісячних авансових внесків - 893 162,00 грн.), в податковій декларації з податку на прибуток за 2015 рік задекларовано зменшення податкового зобов'язання у сумі 174 740,00 грн., про що зазначено у листі ГУ ДФС у м. Києві від 25.10.2017 року №33771/10/26-15-12-03-11.

З метою повернення вказаної вище суми переплати по податку на прибуток та включення зазначених коштів до ліквідаційної маси банкрута з метою подальшого погашення кредиторських вимог, сума яких становить більше 2,5 млрд. грн., ліквідатор ТОВ "Укрхорс" звернувся до ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві з вимогою від 29. 05.2017 року № 02-01/5-116 про перерахування переплат банкрута.

Листом від 19.06.2017 року №5222/Д/26-59-12-02-44 ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС м. Києві повідомилено ліквідатора, що питання щодо повернення передплати з податку на прибуток буде вирішено після отримання підтверджуючої інформації про сплату відповідної суми податку ТОВ "Укрхорс" від Тернопільської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області.

Вчергове ліквідатор банкрута звернувся до ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у Києві з запитом № 02-01/5-130 про надання інформації щодо стану розгляду заяви ліквідатора про повернення переплати з податку на прибуток у розмірі 995 599,18 грн.

Листом від 28.09.2017 року № 6828/Д/26-59-12-02-44 ДПІ у Шевченківському районі повідомилено ліквідатора, що вимогу останнього про повернення надмірно сплачених сум податку на прибуток передано до ГУ ДФС у м. Києві.

02.10.2017 року ліквідатором банкрута направлено запит до ГУ ДФС у м. Києві про стан розгляду вимоги від 29.05.2017 рку № 02-01/5-116.

Листом від 25.10.2017 року ГУ ДФС у м. Києві повідомлено ліквідатора про необхідність здійснення останнім контрольно-ревізійних заходів проведення документальної перевірки щодо повноти декларування та своєчасності сплати податків ТОВ "Укрхорс" за останні три роки.

Позивач, вважаючи, що дії відповідача щодо повернення надміру сплачених грошових коштів протиправні, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав з даним адміністративним позовом.

Основним нормативно-правовим актом, що регулює спірні правовідносини є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - Податковий кодекс України, ПК України).

Відповідно до пункту 1.1 статті 4 Податкового кодексу України останній регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 7.3 статті 7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Відповідно до пп.14.1.115 п.14.1 ст.14 ПК України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Тобто, положення п. 87.1 ст. 87 ПК України передбачають виконання грошових зобов'язань як за рахунок грошових коштів платника податку, так і за рахунок наявних у платника податків переплат з платежів по податках.

Відповідно до пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Доказів заборгованості з податків, зборів, що контролюються органами державної податкової служби відповідачами надано не було.

Відповідно до пункту 43.4 статті 43 Податкового кодексу України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Судом встановлено, що представник позивача 29.05.2017 року звернувся з Вимогою про перерахування переплат банкрута та неодноразово звертався до відповідачів із заявами про виконання його вимоги та з проханням про надання інформації про стан виконання Вимоги.

Відповідно до статті 25 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Згідно з пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Пунктом 43.6 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Поряд з цим, процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії врегульовано Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок №787).

Так, пунктами 3, 5 Порядок №787 встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124.

Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів (п. 10 Порядку №787).

У спірних правовідносинах стаття 43 Податкового кодексу України встановлює взаємодію контролюючого органу (податкового органу) та органу державної казначейської служби, які діють як органи державної влади, представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки.

У той же час, порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентований наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 №1146, (далі - Порядок №1146).

Згідно з пунктами 4, 5 Порядку №1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.

Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або відповідного місцевого бюджету, але згідно із законодавством не передбачений серед джерел формування відповідного бюджету, повернення здійснюється за рахунок податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код класифікації доходів бюджету 19090000) або інших надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Пунктом 7 цього Порядку визначено, що після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Таким чином, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання платнику податків здійснюється за відсутності у останнього податкового боргу, виключно на підставі подачі ним відповідної заяви протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та шляхом подання контролюючим органом висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 15 Порядку №1146 у разі якщо вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 цього Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.

Відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, відповідачі не заперечують про наявну у позивача переплату в розмірі 995 599,18 грн.

Згідно з Наказом Міністерства фінансів від 09.12.2011 року № 1588 Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):

- заяви за формою № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами 11.2-11.4 цього розділу;

- відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи;

- відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про припинення (закриття) відокремленого підрозділу;

- судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.

При отриманні першого з документів про ліквідацію або реорганізацію платників податків робиться запис у журналі за формою № 6-ОПП.

Отже, суд не приймає до уваги посилання Головного управління ДФС у м. Києві на пп. 78.1.7 ст. 78 ПК України, про неможливість проведення позапланової документальної перевірки у зв'язку з неподанням ані ліквідатором, ані колишнім Директором ТОВ "Укрхорс" на запити контролюючого органу господарсько-бухгалтерських первинних документів для проведення такої перевірки, у зв'язку з тим, що згідно вказаним нормам Положення, контролюючий орган повинен був отримати відомості про ліквідацію підприємства від реєстратора.

Пунктом 9 резолютивної частини Постанови Господарського суду м. Києва від 20.03.2017 року по справі № 910/29707/15 визначено, що строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважати таким, що настав з 20.03.2017 року.

Крім того, з супровідного листа Тернопільської об'єднаної ДПІ ГУ ДФС вбачається, що на адресу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві надійшли інтегровані картки позивача за 2015 рік на 4 арк., але до матеріалів справи додані не були.

Суд зауважує, що Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві за зазначеними інтегрованими картками за 2015 рік повинна була встановити наявність або відсутність заборгованості позивача по сплаті податкових зобов'язань та прийняти рішення про проведення позапланової перевірки.

Втім, відповідачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ним було здійснено всі належні та можливі заходи для проведення перевірки платника податків з метою становлення обставини наявності або відсутності податкового боргу у позивача.

Відповідно до п. 11.6 вказаного Порядку при проведенні заходів податкового контролю, пов'язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог.

Зважаючи на вказані обставини суд приходить до висновку, що позивач сплатив усі належні йому податкові зобов'язання вчасно та в повному обсязі, контролюючий орган в свою чергу вимог по сплаті податків не пред'являв, податкових повідомлень - рішень не приймав, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність обґрунтованих та законних підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя О.Є.Пилипенко

суддя В.В.Файдюк