
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №813/2939/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Ванчак М.Л.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Золочівської місцевої прокуратури Львівської області до Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Заступника керівника Золочівської місцевої прокуратури Львівської області (81600, Львівська обл., м.Миколаїв, пл.Ринок, 10) до Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області (81642, Львівська обл., Миколаївський район, с.Рудники, вул.Дрогобицька, 3), із вимогами:
-визнати протиправною бездіяльність Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області щодо невиконання вимог ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту – рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники»;
-зобов’язати Рудниківську сільську раду Миколаївського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення №228 від 18.04.2013 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники», у встановленому ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач всупереч вимогам ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не оприлюднив рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники» у встановленому Законом порядку. Позивач, зазначає, що таке на день звернення до суду із позовом не оприлюдненим, відтак рішення не набрало законної сили та не може застосовуватись. З огляду на це, позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв’язку з чим просить суд зобов’язати останнього офіційно оприлюднити рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники».
Ухвалою суду від 12.07.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній адміністративній справі із повідомленням сторін.
Відповідач подав до суду заяву про визнання позову в повному обсязі та розгляд справи у відсутності уповноваженого представника. Окрім того, в заяві повідомлялося, що 21.08.2018 року Рудниківською сільською радою Миколаївського району Львівської області вжито заходи щодо офіційного оприлюднення рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники», шляхом опублікування такого в місцевій газеті «Громада».
Ухвалою суду від 11.09.2018 року було задоволено клопотання представника позивача та у зв’язку із виконанням відповідачем частини позовних вимог закрито провадження в частині позовних про зобов’язання Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення №228 від 18.04.2013 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники», у встановленому ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.
Таким чином позовні вимоги позивача зводяться до визнання протиправною бездіяльності Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області щодо невиконання вимог ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту – рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники».
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала, надала пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві, просила суд позов задоволити.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
25.05.2018 року Рудниківська сільська рада Миколаївського району Львівської області на запит позивача від 24.05.2018 року №05-47/1033 вих-18 надала відповідь, що Рудниківською сільською радою Миколаївського району Львівської області рішення в засобах масової інформації не опубліковувалося.
Згідно відповіді ТзОВ Редакція газети «Громада» від 29.05.2018 року №10, повідомлено позивача, що публікації рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники» в газеті «Громада» не було.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об’єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Згідно з положеннями ч.1 вказаної статті, органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до п.21 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Частиною 4 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що рішення рад, зазначених у вказаній статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, - визначені відповідно до пункту 271.2статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 ст.271 ПК України визначено, що рішення ради - щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Згідно з ч.12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт - це:
-прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;
-прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Згідно з ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
З врахуванням викладеного, рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель має визначальні ознаки регуляторного акта. Зокрема, таке рішення є, офіційним письмовим документом, що прийнятий уповноваженим регуляторним органом та окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.
Тотожні правові висновки викладені Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 16.06.2016 року у справі №492/311/15-а та постанові від 15.11.2016 року у справі №349/1491/14-а.
Таким чином, суд встановив, що рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники» є регуляторним актом, на яке поширюються положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема, в частині процедури його прийняття та оприлюднення.
Відповідно до ч.4 ст.12 вказаного Закону, регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Таким чином, рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники», як регуляторний акт, підлягало обов’язковому оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації.
Проте, з відповідей Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області від 25.05.2018 року та ТзОВ Редакції газети «Громада» від 29.05.2018 року №10, суд встановив, що сільською радою рішення №228 від 18.04.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники» в засобах масової інформації не опубліковувалося (в тому числі і в районній газеті та на сайті).
Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, однак не доведені до відома населення у встановленому законом порядку, згідно з ч.2 ст.57 Конституції України, є нечинними та не можуть застосовуватись.
Таким чином, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо офіційного оприлюднення регуляторного акту, а саме - рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники».
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, доказів, зібраних у справі та зважаючи на заяву про визнання позову, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Згідно із ст.139 КАС України, судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов Заступника керівника Золочівської місцевої прокуратури Львівської області до Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання до вчинення дій задоволити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області щодо невиконання вимог ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту – рішення Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області №228 від 18.04.2013 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Рудники».
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 17 вересня 2018 року.