
Справа № 161/3869/18
Провадження № 2-а/161/243/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2018 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі :
головуючої судді Івасюти Л.В.
з участю секретаря судового засідання Маковецької Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку справу за адміністративним позовом Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання неправомірними дій державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області та скасування постанови про повернення виконавчого документу стягувачу, -
ВСТАНОВИВ:
Луцьке об'єднане управління пенсійного фонду України Волинської області звернулося в суд із вищевказаним позовом, який мотивує тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Волинській області перебувало виконавче провадження № 55129533 щодо примусового виконання виконавчого листа, виданого 07.11.2017 року Луцьким міськрайонним судом Волинської області по справі №161/8682/17, про зобов'язання Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 20 років, починаючи з 1 квітня 2017 року, з врахуванням ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При виконанні вищевказаної постанови Луцького міськрайонного суду, а саме: здійсненні перерахунку пенсії виявилось, що розмір пенсії ОСОБА_1 зменшується. Про зменшення розміру пенсії було повідомлено ОСОБА_1 та відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у
Волинській області . Для вирішення питання виконання рішення суду Луцьким об'єднаним правлінням Пенсійного фонду України Волинської області 30.11.2017 року було подано до Луцького міськрайонного суду Волинської області заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню. 18.12.2017р. ОСОБА_1 було написано заяву до управління ПФУ про невиконання постанови Луцького міськрайонного суду від 14.08.2017р. по справі №161/8682/17 . Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.12.2017 року визнано виконавчий лист в адміністративній справі № 161 8682/17 про зобов'язання Луцького об'єднаного управління Пенсійного зонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 20 років, починаючи з 1 квітня 2017 року, таким, що не підлягає виконанню. 02.01.2018р. старшим державним виконавцем Гриценею Г.Г. винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження, з якої слідує, що державним виконавцем стягуються витрати на проведення виконавчих дій у сумі 51 грн. Виконавчий збір у розмірі 12800 грн. стягнуто з боржника та перераховано в дохід держави, що слідує з постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 20.02.2018 року, яка не одержана управлінням на час подачі позову до суду. 20.02.2018року Луцьким об'єднаним управлінням ПФУ було направлено до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Волинській області для виконання та відома лист від 19.02.2018 року №2152/06-13 та ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.12.2017 року по справі № 161/8682/17. На адресу об'єднаного управління надійшов лист з повідомленням, що стягнутий виконавчий збір поверненню не підлягає та постанова про повернення виконавчого документа стягувачу від 20.02.2018 року. Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області такі дії державного виконавця вважає незаконними та такими, що суперечать чинному законодавству, оскільки, станом на 20.02.2018 року, державному виконавцю було відомо про існування ухвали Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.12.2017 року про визнання виконавчого листа в адміністративній справі № 161/8682/17, таким, що не підлягає виконанню, однак було винесено 20.02.2018р. постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, що суперечить діям, які необхідно вчинити при виконанні ухвали від 14.12.2017року, оскільки п. 5 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 цього Закону, а п.п. 5 п. 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі: скасування рішення, на підставі якого виданий виконавчий документ, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню. Такі дії державного виконавця призвели до порушення прав Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Посилаючись на наведене, позивач просить суд визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Грицені Г.Г. щодо винесення постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 20.02.2018року (ВП № 55129533), що видав старший державний виконавець ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Грицені Г.Г. неправомірними; скасувати постанову від 20.02.2018 р. про повернення виконавчого документа стягувачу (ВП № 55129533), що видав старший державний виконавець ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Гриценя Г.Г.; зобов'язати старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Гриценю Ганну Геннадіївну винести постанову про закінчення виконавчого провадження відповідно до ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Від представника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області надійшов суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Відзив обґрунтовано тим, що на адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області надійшла заява стягувача ОСОБА_1 від 10.11.2017р. про примусове виконання рішення та виконавчий лист у справі №161/8682/17, виданий Луцьким міськрайонним судом Волинської області, про зобов'язання Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 20 років, починаючи з 1 квітня 2017 року. Старшим державним виконавцем відділу Гриценею Г.Г., керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», 13.11.2017р. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №55129533, копії якої направлено сторонам виконавчого провадження для виконання та до відома. Пунктом 2 зазначеної постанови боржнику був встановлений термін для виконання рішення суду - протягом 10 робочих днів, пунктом 3 постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12800 грн. Боржником копія постанови про відкриття виконавчого провадження отримана 16.11.2017р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №4302515495240. Виконати рішення боржнику необхідно було в строк з 16.11.2017р. по 29.11.2017р., включно. На адресу відділу 04.12.2017р. за вх.№3734/04-36 надійшов лист Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 30.11.2017р. №15419/07-12, яким повідомлено, що рішення суду управлінням не виконано, у зв'язку із поданням заяви до Луцького міськрайонного суду Волинської області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню. Разом з тим доказів про звернення до суду з відповідною заявою Луцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області державному виконавцю не надано. В ході виконавчого провадження №55129533 постанови про відкладення проведення виконавчих дій, зупинення вчинення виконавчих дій державним виконавцем не виносилися; відстрочка або розстрочка виконання рішення судом не надавалася. У зв'язку з надходженням на адресу відділу заяви стягувача ОСОБА_1 про повернення виконавчого листа без виконання старшим державним виконавцем відділу, керуючись п.1 (стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа) частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», 20.02.2018р. о 15 год. 27 хв. прийнято постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, копії якої направлено сторонам виконавчого провадження. Проте, боржником - Луцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області про розгляд судом заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, та прийняття ухвали від 14.12.2017р. по справі №161/8682/17, яка набрала законної сили 03 січня 2018 року, державного виконавця повідомлено не було. Про визнання виконавчого листа в справі №161/8682/17, виданого Луцьким міськрайонним судом 07 листопада 2017 року, таким, що не підлягає виконанню, державному виконавцю стало відомо із листа Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 19.02.2018 №2152/06-13, який був поданий до відділу представником управління Кузьмичем О. 20 лютого 2018 року близько 18 години, тобто після прийняття постанови про повернення виконавчого документа стягувачу. З огляду на викладене, вважає, що оскаржувана постанова про повернення виконавчого документу стягувачу винесена старшим державним виконавцем відділу Гриценею Г.Г. в межах повноважень та відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження».
А тому, в задоволенні позову відповідач просить відмовити.
Представники сторін подали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд установив таке.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як слідує із змісту ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права, з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Як випливає з матеріалів справи, на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Волинській області перебувало виконавче провадження № 55129533 , про що свідчить постанова про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2017 року по примусовому виконанню виконавчого листа, виданого 07.11.2017 року Луцьким міськрайонним судом Волинської області по справі №161/8682/17, про зобов'язання Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При виконанні постанови Луцького міськрайонного суду по справі №161/8682/17 від 14.08.2017 року, а саме: здійсненні перерахунку пенсії виявилось, що розмір пенсії ОСОБА_1 зменшується. Про зменшення розміру пенсії було повідомлено ОСОБА_1 та відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Волинській області (лист за №15394/02-15 від 30.11.2017року та № 5419/07-12 від 30.11.2017 року).
В зв'язку з тим, що при виконанні постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.08.2017р., пенсія ОСОБА_1 зменшувалась. Луцьким об'єднаним правлінням Пенсійного фонду України Волинської області 30.11.2017 року було подано до Луцького міськрайонного суду Волинської області заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
18.12.2017р. ОСОБА_1 було подано заяву до управління ПФУ про невиконання постанови Луцького міськрайонного суду від 14.08.2017р. по справі №161/8682/17 .
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.12.2017 року визнано виконавчий лист в адміністративній справі № 161/8682/17 про зобов'язання Луцького об'єднаного управління Пенсійного зонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 20 років, починаючи з 1 квітня 2017 року, таким, що не підлягає виконанню. Ухвала набрала законної сили 03 січня 2018 року.
Яке вбачається з матеріалів справи, 02.01.2018р. старшим державним виконавцем Гриценею Г.Г. винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження, з якої слідує, що державним виконавцем стягуються витрати на проведення виконавчих дій у сумі 51 грн. Виконавчий збір у розмірі 12800 грн. стягнуто з боржника та перераховано в дохід держави згідно платіжних доручень №186 від 18.01.2018р. (12749 грн.), № 331 від 31.01.2018 року (51 грн.), що випливає з постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 20.02.2018 року.
Судом встановлено, що 20.02.2018року Луцьким об'єднаним управлянням ПФУ було направлено (вручено особисто під розписку старшого державного виконавця Грицені Г.Г.) до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Волинській області для виконання та відома лист від 19.02.2018 року №2152/06-13 та ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.12.2017 року по справі №161/8682/17.
28.02.2018р. на адресу Луцького об'єднаного управління надійшов лист від 22.02.2018 року №04-35/852, із змісту якого слідує, що стягнутий виконавчий збір поверненню не підлягає та надіслано копію постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 20.02.2018 року.
Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області такі дії державного виконавця вважає незаконними та такими, що суперечать чинному законодавству з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом, станом на 03.01.2018 року , набрала законної сили ухвала Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.12.2017 року про визнання виконавчого листа в адміністративній справі № 161/8682/17 таким, що не підлягає виконанню, однак 20.02.2018р.державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, що є порушенням п. 5 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», яким передбачено, що повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження».
П.п. 5 п. 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі: скасування рішення, на підставі якого виданий виконавчий документ, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Отже, за таких обставин, відповідно до п.7 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження»: у разі закінчення виконавчого провадження, у зв'язку із визнанням судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.
Згідно з ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
Таким чином, позов Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області про визнання неправомірними дій державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області та скасування постанови про повернення виконавчого документу стягувачу підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 6, ч.1, 2 ст.77, ч.4 ст.78, 122, 242, 243, 244, 245, 246, 287 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Грицені Г.Г. щодо винесення постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 20.02.2018року (ВП № 55129533), що видав старший державний виконавець ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Грицені Ганни Геннадіївни, неправомірними.
Скасувати постанову від 20.02.2018 р. про повернення виконавчого документа стягувачу (ВП № 55129533), який видав старший державний виконавець ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Гриценя Ганна Геннадіївна.
Зобов'язати старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Гриценю Ганну Геннадіївну винести постанову про закінчення виконавчого провадження відповідно до ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Стягнути, за рахунок бюджетних асигнувань, з відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області в дохід держави 1762 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні) судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення суду складено 17.09.2018р.
Суддя Івасюта Л.В.