Постанова № 7649235, 26.01.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2010
Номер справи
2а-9560/09/0570
Номер документу
7649235
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2010 р.                                                                       справа № 2а-9560/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Козаченка А.В.

при секретарі                                                  Токмаковій Є.А.

за участю:

представника позивача                     Нікітіної Ю.В.

представника відповідача           Бєляєва А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Відкритого акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів,

В С Т А Н О В И В:

                                                                                                                                  

          Позивач, Державна інспекція з енергозбереження, звернувся до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

          В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, яким під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів ВАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» встановлено факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники нормативних значень їх витрат, що встановлені стандартами, а у разі відсутності стандартів – норми питомих витрат палива та енергії, проводиться у перерахунку на річне споживання, згідно з методиками визначення та розрахунку втрат (перевитрат) паливно-енергетичних ресурсів.

Встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-6/89-04/М від 24.02.2009 року.

Згідно з висновками вищезазначеного акту перевірки нераціональні перевитрати ПЕР по підприємству складають, а саме:

-          Перевищення питомої норми споживання електроенергії на виробництво теплової енергії промкотельнями.

Всього витрати електричної енергії складають розмір підвищеної плати (65,5 тис.к.Вт.год/рік х 390,00 грн.) х 2 = 51090,00 грн.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі вищезазначеного акту перевірки застосовано енергетичний збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів, згідно з чинним законодавством.

Розмір підвищеної плати передбачений в постанові КМУ «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» № 699 від 02.09.1993 року.

Підвищена плата повинна бути внесена протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування, у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Кошти, отримані внаслідок застосування підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів стягуються в доход Державного бюджету України.

Просили стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 51090,00 гривень.

Представники позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеному у позовній заяві, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, вважав його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, надав суду заперечення в яких зазначив наступне.

Вказаний в постанові розмір підвищеної сплати розрахований по Методиці, яка на сьогоднішній день не є чинним нормативним актом.

Пунктом «є» ст.11 Закону України «Про енергозбереження» від 01.07.1994р. №74/94-ВР (далі по тексту Закон №74) передбачає застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива і енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.

Згідно ч.1 ст.17 Закону №74 економічні санкції накладаються на юридичних і фізичних осіб, зокрема, за споживання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів.

Відповідно до ч.2 ст.17 Закону №74 за перевитрату паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники питомих витрат суб'єкти господарювання оплачують збір за перевитрату паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200% вартості перевитрачених ресурсів.

Вказана в постанові величина 65,5 тис.кВт./год - це не перевитрата, а величина втрат електроенергії, що виразилася в перевищенні питомої норми споживання електроенергії на виробництво теплової енергії промкотельнями, як це вказано в доповненні до акту.

Зіставлення термінів витрати і втрати показує їх не тотожність. Оскільки Закон №74 встановлює економічні санкції до підприємств саме за перевитрату ПЕР, тобто перевищення фактичних витрат, а не за втрати ПЕР, то необхідно виявити наявність саме перевитрат.

Просив відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що в 24 лютого 2009 року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозабезпечення по Донецькій області Державної інспекції з енергозбереження, у відповідності до положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою КМУ № 1039 від 29.06.2000 року, було проведено перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів відповідачем.

Згідно ст. 5 ЗУ «Про енергозбереження» суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються, зокрема, проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства – промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 26 вказаного Закону державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Як вбачається із копії акту № 15-6/89-04/М перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів від 24.02.2009 року, результатами перевірки встановлено, що стан енергозбереження вказаного підприємства не у повній мірі відповідає діючим вимогам з енергозбереження.

У відповідності до п. «є» ст. 27 Закону України «Про енергозбереження» відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

Пунктом «є» ст. 11 вказаного Закону введено плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Порядком проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженим Наказом Державного комітету України з енергозбереження №64 від 04.08.2000 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2000 року за № 653/4874, визначений механізмом накладення та стягнення підвищеної плати.

Постановою № 15-6/103-КП04/М-1 про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів від 13.03.2009 року, у відповідності до постанови КМУ від 02.09.1993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» зі змінами і доповненнями внесеними згідно постанови КМУ від 07.07.2000 року № 1071, до відповідача застосовано підвищену плату за перевищення питомої норми споживання електроенергії на виробництво теплової енергії промкотельнями в сумі 51090,00 грн.

Відповідно до пп.16-17 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування, у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Крім цього, судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2009р. по справі №2а-9738/09/0570 було відмовлено в задоволені адміністративного позову ВАТ «ММК ім. Ілліча» до Державної інспекції з енергозбереження про скасування постанови від 13 березня 2009 року № 15-6/103-КП04/М-1.

Відповідно до постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2009р. по справі №2а-9738/09/0570 встановлено, що 24 лютого 2009 року посадовими особами територіального управління Державної інспекції з енергозбереження була проведена планова перевірка теплосилового цеху ВАТ “ММК ім. Ілліча”, за наслідками якої складений акт перевірки № 15-6/89-04/М.

          Зазначеним актом виявлено, що позивачем допущено перевищення питомої норми споживання електроенергії на виробництво теплової енергії, обсяг 65,5 тис. кВт. рік (статті 17, 20, 25 Закону України “Про енергозбереження”). У позивача є в наявності питомі норми паливно-енергетичних ресурсів, які погоджені НАЕР 23 липня 2008 року, затверджені Мінпромполітики України 3 липня 2008 року.

          Донецьким окружним адміністративним судом в постанові від 05.08.2009р. також встановлено з акту перевірки, що відпуск теплоенергії промкотельнями (електроенергії) за встановленими нормами складає 33,3 кВт. рік, фактично позивачем здійснювався відпуск енергії у розмірі 33,6 кВт. рік у 2008 році. Дані обставини справи не є спірними між сторонами, що підтверджено представниками під час судового розгляду справи, і не потребують доказування.

          Відповідно до розрахунку втрат та резервів паливно-енергетичних ресурсів по теплосиловому цеху позивача, який є додатком до акту перевірки від 24 лютого 2009 року, втрати електроенергії, внаслідок перевищення питомої норми на виробництво тепла промисловими котельнями складає 65474,4 кВт. рік (218248 – річне виробництво теплоенергії) Х (33,6 факт –33,3 норма)).

          На підставі вищенаведеного акту перевірки, територіальним управлінням відповідача (яке не є юридичною особою) прийнята спірна постанова від 13 березня 2009 року № 15-6/103-КП04/М-1 про застосування економічних санкцій (сплату підвищеної плати або енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) у розмірі 51090 грн. за перевищення позивачем питомої норми споживання електроенергії на виробництво теплової енергії промкотельнями.

          Донецьким окружним адміністративним судом в постанові від 05.08.2009р. також встановлено, що правовою підставою прийняття спірної постанови є частина 2 статті 17 Закону України “Про енергозбереження”.

          Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України “Про енергозбереження”за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.

          Відповідно до пункту “б”частини 1 статті 17 Закону України “Про енергозбереження” економічні санкції накладаються на юридичних та фізичних осіб за несвоєчасне проведення експертного обстеження використання паливно-енергетичних ресурсів, за їх споживання понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення системи стандартів у дію - нормами питомих витрат енергоресурсів, а також за невідповідність показників когенераційних установок кваліфікаційним показникам.

          Також, Донецьким окружним адміністративним судом в постанові від 05.08.2009р. встановлено, що 22 січня 2009 року територіальним управлінням відповідача прийнятий наказ № 7 про проведення комплексної перевірки ВАТ “ММК ім. Ілліча”, теплосиловий цех, м. Маріуполь. Підставою прийняття даного наказу визначений План проведення перевірок на 2009 рік та наказ Державного комітету України з енергозбереження від 4 серпня 2000 року № 64 “Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання”, затвердженого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 року № 653/4874. Згідно з даним наказом передбачено проведення з 17 по 24 лютого 2009 року перевірку діяльності ВАТ “ММК ім. Ілліча”, теплосиловий цех, по дотриманню законодавства України з енергозбереження. Даний наказ отриманий позивачем, що ним не заперечується, в судовому порядку не оскаржений. До перевірки посадові особи відповідача були допущені позивачем, про що свідчить проведення інструктажу по правилам безпеки знаходження на території та об’єктах теплосилового цеху позивача, що підтверджується відміткою на наказі від 22 січня 2009 року.

          План проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях на 2009 рік затверджений Першим заступником голови НАЕР - начальником Державної інспекції з енергозбереження А.Сабиніним. Згідно даного Плану на лютий 2009 року проведення перевірки теплосилового цеху позивача не заплановано, однак у даному Плані затверджений перелік резервних підприємств, установ та організацій, серед яких визначений теплосиловий цех позивача.

          27 січня 2009 року листом № 15-6/05-99-15 позивачу були надіслані графік проведення перевірок (теплосиловий цех позивача запланований на лютий 2009 року), програма проведення перевірки та перелік документів, які необхідно підготувати до початку перевірки. Всі документи були отримані позивачем, що ним не заперечується.

          Крім цього, Донецьким окружним адміністративним судом в постанові від 05.08.2009р. встановлено, що згідно з пунктом 8 наказу Державного комітету України з енергозбереження від 4 серпня 2000 року № 64 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 року за № 653/4874), яким затверджений Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, за результатами перевірки визначаються обсяги нераціонального використання енергоресурсів, до яких належать: прямі втрати ПЕР, спричинені безгосподарною діяльністю працівників; марнотратне споживання ПЕР, викликане їх перевитратами внаслідок недотримання вимог до діючих технологій та обладнання, систем енерго- та теплопостачання, а також огороджувальних конструкцій споруд в опалювальний сезон, визначених режимними та технологічними картами, проектною документацією, паспортами на діюче обладнання, у тому числі систематичне використання на холостому ходу силових трансформаторів, електродвигунів, електропечей та іншого обладнання, що працює з використанням енергоресурсів; споживання ПЕР понад показники питомих витрат, визначених системою державних стандартів, а до введення їх у дію - міжгалузевими, галузевими, регіональними та загальнозаводськими нормами питомих витрат енергоресурсів.

          Основні положення з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві затверджені наказом Державного комітету України з енергозбереження від 22 жовтня 2002 року № 112, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 листопада 2002 року за № 878/7166.

          Відповідно до пункту 1.10 даного Наказу норма питомої витрати ПЕР - це затверджений уповноваженим на те Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади показник їх використання на одиницю виробленої продукції, виконаних робіт або наданих послуг встановленої якості, орієнтований на прогресивне виробництво.

          Згідно з пунктом 7.1 цього Наказу загальний порядок нормування питомих витрат ПЕР розробляється НАЕР. Пункт 7.2 наказу передбачає, що галузеві та регіональні методики, інші нормативні документи з нормування, типові норми витрат ПЕР підлягають погодженню з НАЕР. У позивача є в наявності питомі норми паливно-енергетичних ресурсів, які погоджені НАЕР 23 липня 2008 року, затверджені Мінпромполітики України 3 липня 2008 року. На момент перевірки позивача інших норм паливно-енергетичних ресурсів, затверджених в установленому порядку, не було.

          Таким чином, Донецький окружний адміністративний суд в постанові від 05.08.2009р. дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

          Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2009р. було відмовлено в задоволені адміністративного позову ВАТ «ММК ім. Ілліча» до Державної інспекції з енергозбереження про скасування постанови від 13 березня 2009 року № 15-6/103-КП04/М-1, котра Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.11.2009р. по справі №2а-9738/09/0570 залишена без змін, яка набула законної чинності.

Таким чином, враховуючи приписи ч.1 ст.72 КАС України, суд вважає, що факти правомірності дій позивача щодо виставлення до сплати підвищеної плати за нераціональне використання електроенергії на суму 51090,00 грн. є доведеними на підставі постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2009р. по справі №2а-9738/09/0570 та Ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.11.2009р. по справі №2а-9738/09/0570, у зв’язку з чим доказуванню за цією адміністративною справою не підлягають.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

          Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, виходячи з вищенаведених правових норм та досліджених обставин, у тому числі враховуючі обставини, зазначені в постанові Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2009р. по справі №2а-9738/09/0570 та в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.11.2009р. по справі №2а-9738/09/0570, суд вважає, що позивачем в судовому засіданні доведений факт правомірності своїх дій щодо виставлення до сплати підвищеної плати за нераціональне використання електроенергії на суму 51090,00 грн., у зв’язку з чим позовні вимоги позивача про стягнення цієї підвищеної плати підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі ст.5, п. «е» ст. 11, чч. 1-2 ст. 26, п. «є» ст.27 ЗУ «Про енергозбереження», положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого ПКМУ № 1039 від 29.06.2000 року, Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого Наказом Державного комітету України з енергозбереження № 64 від 04.08.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2000 року за № 653/4874, керуючись ст.ст.11, 86, 94, 98, 112, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу Адміністративного судочинства України,

                                                  П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної інспекції з енергозбереження до Відкритого акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» (87504, м. Маріуполь Донецької області, пл. Левченко, 1) підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 51090,00 гривень на користь Державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081200, призначення платежу: штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, державний бюджет м. Маріуполя, р/р 31216202700051, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694.

          Постанова в повному обсязі складена 29.01.2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                       Козаченко А.В.