Постанова № 76488549, 14.09.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
14.09.2018
Номер справи
766/15625/18
Номер документу
76488549
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 766/15625/18

н/п 3/766/6268/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2018 року м. Херсон

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Стамбула Н.В., вивчивши матеріали справи, які надійшли від військової прокуратури Херсонського гарнізону Південного регіону України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН судом не встановлено, який народився в Чернігівській області, громадянина України, працює на посаді начальника клубу в/ч А1604, проживає за адресою: Херсонська область, бєлозерський район, с. Музиківка, вул. Степова, буд. 29,

за ст.172-15 ч.2 КУпАП,

в с т а н о в и в :

Проведеним військовою прокуратурою Херсонського гарнізону вивченням стану додержання військовими службовими особами військової частини А1604, вимог законодавства про соціальний та правовий захист військовослужбовців, у діях начальника клубу військової частини А1604 виявлені ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зокрема, з 27.04.2009 капітан ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді начальника клубу військової частини А1604, що дислокується в с. Чорнобаївка на землях Камишанської сільської ради Корабельного району м. Херсона Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - «Статут»), капітан ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушне додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов»язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них іншихвійськовослужбовців.

Відповідно до вимог ст.ст. 17, 65, 68 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України та кожен повинен додержуватися вимог Конституції України та законів України.

Згідно ст.ст. 2, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон. Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно вимог ст.ст. 1 - 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України. Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.

Зокрема, ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушне додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки.

Згідно ст. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов»язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до ст. 82 Статуту, капітан ОСОБА_1 в мирний і воєнний час відповідає за відповідний вид забезпечення полку цією службою; за додержання правил охорони довкілля підпорядкованими підрозділами на об'єктах служби, їх пожежну безпеку і санітарний стан; за стан навчально-матеріальної бази відповідно до своєї спеціальності і т.д. Згідно і ст. 83 Статуту, капітан ОСОБА_1 зобов'язаний: знати вимоги статутів, наказів, порадників та інструкцій щодо організації керівництва службою, додержуватися їх у службовій діяльності; керувати діяльністю служби і бойовою підготовкою підпорядкованих підрозділів, підтримувати в них внутрішній порядок; знати наявність і стан, а також будову і правила експлуатації (використання) озброєння, бойової та іншої техніки і матеріальних засобів зі своєї служби; стежити за справністю озброєння, бойової та іншої техніки і матеріальних засобів зі своєї служби в підрозділах полку і на підпорядкованому складі, організовувати їх правильну експлуатацію (використання) та забезпечувати при цьому виконання вимог безпеки; вести облік і складати звітність у встановленому порядку, щомісяця проводити з підрозділами і підпорядкованим складом полку звірку облікових даних, в установлені терміни проводити перевірку підрозділів відповідно до своїх обов'язків із складанням відповідних актів і т.д.

Відповідно до ст. 84 Статуту, капітан ОСОБА_1 має право: давати командирам підрозділів вказівки і рекомендації з бойової підготовки особового складу та експлуатації використання) і обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки, матеріальних засобів; проводити раптові перевірки наявності і стану озброєння, бойової та іншої техніки, матеріальних засобів зі своєї спеціальності. Про всі виявлені недоліки і вжиті для їх усунення заходи начальник служби зобов'язаний письмово доповідати своєму без посередньому начальникові.

Відповідно до займаної посади, капітан ОСОБА_1 є військовим начальником (начальником клубу військової частини А1604) також, згідно норм зазначених в протоколі пунктів Статуту, на нього покладено виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а отже, в розумінні положення примітки до ст. 172 -13 та ст. 425 КК України він є військовою службовою особою - суб'єктом правопорушення передбаченим ст. 172І5КУпАП..

Проте, незважаючи на викладене, капітан ОСОБА_1 всупереч наведеним статутним обов"язкам, будучи військовою службовою особою, діючи всупереч інтересам служби, вчинив адміністративне правопорушення з наступних обставин.

17.07.2018 року умисно не прибув до місця розташування військової частини А1604 та не приступив до виконя своїх функціональних обов'язків які покладені на нього.

8.07.2018 капітан ОСОБА_1 прибув до розташування військової частини А1604. у зв'язку з чим своїм недбалим ставлення до військової служби вчинив військове адміністративне правопорушення передбачене ст. 172-15 КУпАП.

02.03.2018 року у Верховному суді України відбулася робоча зустріч нарада з головами апеляційних судів областей та Апеляційного суду м. Києва за участю голови Касаційного цивільного суду у складі Верховного ОСОБА_2 Гулька та заступника голови Касаційного кримінального суду у складі Верховного ОСОБА_3 Щепоткіної, під час яг визначилися, що особливий період розпочався з дня набрання чинності Законом України № 1126-VIІ від 17.03.2014 «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», яким затверджено відповідний Указ виконуючого обов'язки Президента України № 303/2014 від 17.03.2014, тобто з 17.03.2014, і триватиме до набрання чинності законом України, яким буде затверджено Указ Президента про демобілізацію.

Також, відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або ведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або із окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію {крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014, затвердженого Законом України від 17.03.2014 № 1 126-У11 «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», оголошено про проведення часткової мобілізації.

Згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», уведеного в дію Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014, у Донецькій та Луганській областях проводиться антитерористична операція.

Збройні Сили України приймають участь в антитерористичній операції визначеним складом сил і засобів у відповідності до норм Закону України «Про боротьбу з тероризмом».

Відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про мобілізацію» з метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України па рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави, оголошено та зобов'язано провести протягом 2015 року часткову мобілізацію у три черги протягом 210 діб.

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не визначено чіткого порядку припинення особливого періоду.

Водночас зазначеним Законом передбачено такий захід як демобілізація – комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України,

спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, Інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань. Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію штати мирного часу.

Згідно зі ст. 11 зазначеного Закону, рішення про демобілізацію із внесенням його на затвердження Верховною Радою України приймає Президент України.

На даний час відповідних рішень Президентом України не приймаюся.

Крім цього, питання щодо наявності особливого періоду в державі поза часом проведення мобілізації було предметом судового розгляду.

Вищий адміністративний суд України у постанові від 16.02.2015 виходячи із системного аналізу норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначив, що закінчення періоду мобілізації не є підставою для припинення особливого періоду.

Тобто, з 18.03.2014 року і по теперішній час в Україні діє особливий період.

Таким чином, капітан ОСОБА_1 з 27.04.2009 року до теперішнього часу, будучи військовою службовою особою, що проходить військову службу за контрактом, перебуваючи на посаді начальника клубу військової частини А1604, діючи протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів законів та інструкцій, вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду, що призвело до не виходу на військову службу о 08 годині 00 хвилин 17.07.2018 року до місця розташування військової частини А1604 та виконя своїх функціональних обов'язків які покладені на нього, таким чином капітан ОСОБА_1 своїм недбалим ставленням до військової служби вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судове засідання порушник не з’явився, про час та дату слухання справи повідомлявся у встановленому законом порядку, надав заяву у якій просить проводити розгляд справи без його участі, вину визнає.

Вина порушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 10.08.2018 року, поясненнями, витягом з наказу, актом № 63 службового розслідування.

Таким чином, вина правопорушника у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, доказана повністю. До обставин, що пом»якшують або обтяжують відповідальність за адміністративним правопорушенням, судом не встановлено. Обираючи правопорушнику вид стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан. На підставі викладеного суд вважає, що стягнення повинно бути обрано у вигляді штрафу.

Крім того, в силу ст.40-1 КУпАП, стягненню з особи, на яку накладено стягнення, підлягає судовий збір.

Керуючись ст.33-35, 40-1, 172-20, 283, 284 КУпАП, суд –

п о с т а н о в и в :

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 2465,00 грн. ((Штраф перерахувати на Р/р 31116106021002 Одержувач – ГУК у м Херсон /м Херсон /21081100 Код отримувач( ЄДРПОУ) – 37959779 Назва банку – Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО) – 899998. Призначення платежу: штрафи у сфері громадської безпеки).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 352,40 грн. (УК у м Херсоні /м Херсон/22030101, код за ЄДРПОУ 37959779 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31210206021002).

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та з цього часу її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.

Постанова набирає чинності ______року.

Суддя: Н.В.Стамбула