
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2018 р. Справа № 1840/3149/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що з 19.10.2017 йому призначена пенсія за віком. При призначенні пенсії відповідач не виплатив йому грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій, яка передбачена п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Звернувся до відповідача із заявою про здійснення таких виплат та отримав відмову, викладену у листі від 25.05.2017, мотивовану відсутністю достатнього страхового стажу позивача. Вважає таку відмову протиправною. Відповідач безпідставно не включив до страхового стажу період роботи, за який роботодавцем не сплачено страхові внески. Положення ч. 1 ст. 24 Закону №1058 не можуть бути застосовані до відносин, які виникли у 2000-2003 роках, оскільки набули чинності з 01.01.2004. Також відповідач безпідставно не зарахував до страхового стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, період строкової військової служби.
Просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, передбачену пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсій не страхування" у розмірі 10 місячних пенсій станом на день призначення пенсії.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що на підставі наявних документів до страхового стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.п. "е" та "ж" ст. 55 Закону №1788, ОСОБА_1 зараховано 34 роки, 5 місяців, 24 дні. Вимоги п. 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058 не поширюються на позивача, оскільки відповідно до цієї норми на дату досягнення пенсійного віку необхідні 35 років страхового стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Окремі періоди роботи не були зараховані з тієї підстави, що за даними персоніфікованого обліку та зустрічної звірки позивачу не проводилось нарахування заробітної плати. Зарахування військової служби до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років не передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення". В зв'язку з відсутністю у позивача необхідного страхового стажу відмова у виплаті грошової допомоги є правомірною. Просить відмовити в задоволенні позову.
У відповіді на відзив позивач вказує, що має достатній страховий стаж для виплати грошової допомоги.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що в період з 11.11.1979 по 04.05.1981 позивач служив в лавах Радянської армії, з 14.07.1981 по 31.08.1990 працював майстром виробничого навчання Глухівського СПТУ-1, середнього ПТУ-31; з 01.09.1990 по 31.08.1999 викладач фізичного виховання Глухівського середнього ПТУ-31; з 01.09.1999 по 05.10.2002 керівник спортивного гуртка Глухівського середнього ПТУ- 31; з 06.10.2002 по 31.08.2004 керівник гуртка професійно-педагогічного коледжу ГДПІ; з 01.09.2004 по 31.08.2007 викладач спец. предметів професійно-педагогічного коледжу ГДПІ; з 03.09.2007 по 31.08.2011 викладач Глухівського коледжу СНАУ; з 01.09.2011 по 15.04.2013 викладач Глухівського коледжу ім. С.А.Ковпака Сумського національного аграрного університету; з 16.04.2013 по 18.10.2017 викладач Глухівського агротехнічного інституту ім. С.А.Ковпака СНАУ. Вказане підтверджується копією трудової книжки, довідкою від 19.12.2017 про підтвердження наявного трудового стажу, звітом форми РС-розр, копією військового квитка (13-14,15,16-17,18).
Перебуває на обліку в Глухівському об'єднаному управління ПФУ Сумської області та отримує пенсію за вислугу років.
14.05.2018 звернувся до відповідача із заявою про виплату йому грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, яка не була виплачена одночасно з першою виплатою пенсії (а.с. 8-10).
Листом від 25.05.2018 № 55/Б-1 управління повідомило що у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.п. "е" і "ж" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" позивач не має права на отримання грошової допомоги. Вказано, що за даними персоніфікованого обліку страховий стаж за період роботи за червень, серпень, вересень, грудень 2000 року, лютий, червень-серпень, листопад, грудень 2001 року, серпень, листопад, грудень 2002 року, липень-грудень2003 року, січень-лютий 2004 року страховий стаж відсутній. В ході зустрічної перевірки за вказаний період нарахування заробітної плати не відображено. При обрахунку стажу відповідач зараховував лише ті місяці, в яких є нарахування заробітної плати та сплата страхових внесків, таким чином, страховий стаж становить 34 роки,5 місяців 24 дні. Законодавством не передбачено зарахування військової служби до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років (а.с. 11-12).
Відповідно до копії Індивідуальних відомостей про застраховану особу - ОСОБА_1 заробіток для нарахування пенсії позивачу не виплачувався у червні, серпні, вересні 2000 року, квітні травні, липні, серпні, листопаді, грудні 2001 року, квітні-червні, серпні, листопаді-грудні 2002 року, липні, серпні, листопаді, грудні 2003 року (а.с. 27-30).
Відповідно до п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків 35 років, для жінок 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального захисту при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджений у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 зазначеного Закону періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У законодавстві, що діяло раніше (до 1 січня 2004 року), зокрема у Законі України N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII), йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж). Зміст поняття "загальний трудовий стаж" є ширшим, ніж поняття "стаж страховий".
Відповідно до ст. 56 Закону N 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Спеціальний стаж - це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення. Вислуга років є видом спеціального стажу. Стаття 51 Закону N 1788-XII передбачає, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідачем не було зараховано до страхового стажу періоди роботи у 2000-2003 роках, у яких позивачу роботодавцем не виплачувалась заробітна плата. Разом з тим, положення пенсійного законодавства, що діяло до 01.01.2004 року не містить застережень щодо наявності або відсутності сплати страхових внесків у періодах, за які розраховується страховий стаж. На підставі ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності до 01.01.2004 зараховуються до страхового стажу відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим законом. Матеріалами справи підтверджується, що у вказаний період позивач перебував у трудових відносинах із навчальним закладом, працював на посадах, які надають право на пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». За таких обставин, відповідачем безпідставно не включено до страхового стажу, що дає право на пенсію за вислугу років вищевказані періоди роботи.
Суд також вважає необгрунтованим твердження відповідача про відсутність підстав для включення до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, періоду військової служби.
До 1 січня 1992 р. питання пенсійного забезпечення було врегульовано Законом СРСР «Про державні пенсії», статтею 58 якого було визначено, що пенсії за вислугу років, встановлені постановами Уряду СРСР для окремих категорій спеціалістів (учителів, медичних працівників, та інших), призначених до введення в дію цього Закону, зберігаються. Раді Міністрів СРСР доручено визначити порядок подальшого призначення та виплати пенсій за вислугу років.
На виконання статті 58 вказаного Закону постановою Ради Міністрів СРСР від 17 грудня 1959 р. № 1397 затверджено Положення про порядок обрахунку стажу для призначення пенсій за вислугу років працівникам освіти та охорони здоров'я. Підпунктом «г» пункту 1 вказаного Положення передбачено, що служба в лавах Збройних Сил СРСР зараховується до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на призначення пенсій за вислугу років працівникам освіти. Отже, вказані норми дають підстави для зарахування періоду військової служби в армії СРСР до 1 січня 1992 року до стажу роботи на посадах працівників освіти, який дає право на пенсію за вислугу років на підставі пункту «е» ст. 55 Закону № 1788-ХІІ.
За таких обставин, суд вважає помилковим висновок відповідача, що період проходження позивачем служби в лавах Радянської Армії з 11.11.1979 по 04.05.1981 року, що складає 1 рік 5 місяців 24 дні, не зараховується до стажу роботи на посадах працівників освіти.
Відповідно до ч. 4, п. 4 ч. 1 ст. 243 КАС України у випадку задоволення позову, визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити дії, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Позивач має право на виплату грошової допомоги, передбаченої п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , оскільки відповідає всім вимогам, визначеним в даній нормі - досяг пенсійного віку, встановленого статтею 26 вказаного закону, працював на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України №1788, на дату досягнення пенсійного віку його стаж роботи на зазначених посадах становив не менше 35 років. Враховуючи, що для прийняття рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги виконано всі передбачені законом умови, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача прийняти відповідне рішення.
На підставі ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Спаська, буд. 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447) прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41400, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, передбачену пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі десяти місячних пенсій станом на станом на день призначення пенсії за віком.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Спаська, буд. 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41400, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.), сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко