
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 року м. Житомир справа № 806/2781/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати бездіяльність Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення перерахунку позивачу пенсії у бік збільшення протиправною;
- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії із розрахунку 81% від посадового окладу заступника керівника самостійного управління який становить 5800,00 грн., тобто 4698,00 грн.
В обґрунтування позову зазначила, що звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, однак, Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №19/П-01 від 12.04.2018 року повідомило, що перерахунки пенсії державним службовцям, яким пенсії призначено відповідно до Закону №3723 Законом не передбачені.
Ухвалою судді від 18 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено відкрите судове засідання з викликом сторін на 29.08.2018 року.
Позивач та представник позивача до суду надали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Проти позову заперечує з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
В обґрунтування відзиву зазначив, що 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу"№889-VIII від 12.12.2015 року, а Закон України №3723 відповідно до якого позивачу було призначено пенсію втратив чинність, отже перерахунки пенсії державним службовцям, яким призначено пенсії відповідно до цього Закону не передбачені.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 з 15.03.1996 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області та з 05.09.200 року отримує пенсію за віком на умовах передбачених Законом України "про державну службу".
21.03.2018 р. позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо перерахунку пенсії, оскільки відповідно до відповіді УПСЗН Лугинської РДА від 04.05.2018 року посадовий оклад заступника керівника самостійного управління служби становить 5800,00 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №П-1916 від 28.03.2018 року дане звернення надіслано для розгляду до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Листом Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №19/П-01 від 12.04.2018 року повідомило позивача про те, що перерахунки пенсії державним службовцям, яким пенсії призначено відповідно до Закону №3723 Законом не передбачені.
Таку відмову позивач вважає, протиправною, тому звернулася до суду із зазначеним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі по тексту - Закону України №3723-XII). Зокрема, статтею 37 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частина перша статті 37-1 Закону України №3723-XII (у редакції, чинній до 01 січня 2015 року) передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, статтю 37-1 Закону України №3723-XII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення перерахунку пенсії було визначено пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку" (далі по тексту - Постанова КМУ №865), згідно якого у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи (пункт 5 Постанови КМУ №865).
Аналогічні норми були закріплені в постанові Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 19 червня 2013 року №426, в редакції, яка була чинна до 22 липня 2016 року.
Отже, станом на дату призначення позивачеві пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою. Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1013, яка діє з 01 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865, а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Положень, які б надавали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
10 грудня 2015 року прийнято Закон України "Про державну службу" № 889-VIII (далі - Закон України №889-VIII), який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням.
У зв'язку з набуттям з 01 травня 2016 року чинності зазначеним Законом, положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, статті 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
Разом з цим, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Суд звертає увагу, що положення статей 37, 37-1 Закону № 3723-ХІІ, з 01 травня 2016 року втратили чинність.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету міністрів України №1013, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України №889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Аналогічний підхід застосування зазначених норм права висловлений Верховним Судом України у постанові від 07 листопада 2017 року по справі №398/4332/16-а та Верховним Судом у постанові від 23 січня 2018 року по справі № 745/458/16-а.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, оскільки законодавством України, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку, в зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, зважаючи на практику Верховного Суду України та Верховного Суду в подібних правовідносинах, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11300, і.н. НОМЕР_1) до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гетьмана Виговського, 12, м. Овруч, Житомирська обл., 11100, код ЄДРПОУ 40380946) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа